موج
کدخبر : ۳۳۱۴۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-331498

در گفتگو با خبرگزاری موج عنوان شد؛

محمدصابر شیخ رضایی یکی از هنرمندان حاضر در آیین بر آستان قدس که به مناسبت روز قدس و پاسداشت مبارزات فلسطینیان علیه اسرائیل برگزار شد درمورد جزئیات اثرش و تجربه کر در این فضا سخن گفت.

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج محمدصابر شیخ رضایی ، طراح گرافیک حاضر در آیین «بر آستان قدس» که به مناسبت روز جهانی قدس با هدف پاسداشت مبارزات فلسطینیان علیه اسراییل برگزار شد درباره تجربه هنرآفرینی در جوار بارگاه امام رضا(ع) عنوان کرد: تابلوی من تصویرگری با اکریلیک و به فضای نگارگری نزدیک است. این اثر طرحی از یک فرشته با کاسه‌ای زرین و پر از سنگ را دربرمی گیرد.

وی با توضیح ایده و طرح اولیه این اثر افزود: با توجه به منابع تاریخی و مکتوب دینی که هم در دین خودمان و هم در سایر ادیان داریم، متوجه شدم «سنگ»، شی ای است که در عناصر بصری این منابع نقش پررنگی دارد. حتی در تاریخ معاصر هم نقش داشته و می‌توان بین آن با موضوع قدس ارتباط نزدیکی برقرار کرد.

شیخ رضایی تصریح کرد: ما در قرآن روایت‌هایی مانند نبرد طالوت و جالوت را داریم، یا سپاه ابرهه که توسط ابابیل با سنگ‌ها از بین رفتند. درواقع سنگ نمادی بوده برای از بین بردن ظالمان و متکبران؛ و من با این برداشت، سمت این ایده آمدم تا فرشته‌ای را به تصویر بکشم که از آسمان‌ها برای اهل زمین سنگ می‌آورد؛ اهل زمینی که در جغرافیای فلسطین هستند. این قضیه حتی در تاریخ معاصر هم یادآور انتفاضه اول و دوم و نبرد سنگ‌هاست.

این هنرمند با اشاره به این که زبان امروز دنیا، زبان رسانه و تصویر است، گفت: هرچقدر ما در ارائه این زبان توانمند باشیم مفاهیم بیشتری را می‌توانیم به مردم دنیا منتقل کنیم و برعکس، هرچقدر ناتوان باشیم یا کاهلی کنیم، چه بسا خیلی از حرف‌های درستمان را هم نتوانیم به گوش مردم دنیا برسانیم و قطعا رساندن این پیام‌ها به وسیله این نوع از زبان، وظیفه هنر و هنرمند است.

حس و حال محمدصابر شیخ‌رضایی از تجربه هنرآفرینی در حرم امام رضا(ع)

شیخ‌رضایی درباره تجربه خلق هنر در محضر علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) بیان کرد: هنرمند بیشتر با روحش سر و کار دارد تا جسم خود و قطعا روح ما در چنین فضایی که سرشار از انرژی‌های پاک و الطاف امام رضا(ع) است، سبک‌تر و آرام‌تر بود و حال خوب وصف‌ناشدنی و دلپذیری داشت. 

آیین بر آستان قدس در روز جهانی قدس به همت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و سپهر سوره هنر با حضور جمعی از هنرمندان رشته های تجسمی و خلق آثار هنری توسط آن ها در صحن قدس حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها