موج
کدخبر : ۳۲۱۲۸۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-321288

پس از چند روز از اعلام تعطیلی ضبط برنامه؛

گرچه در فراخوان برنامه دورهمی برای حضو رتماشاگران در ضبط جدیدترین قسمتش بر رعایت اصول بهداشتی تاکید شده اما هنوز سوالات وتردید جدی د رمورد این کار وجود دارد.

به گزارش خبرنگار تلویزیون خبرگزاری موج، پس از اینکه از سوی سید مرتضی میرباقری معاون سیما اعلام  شد که برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا ضبط برنامه های خاص شبکه های سیما  که نیاز به حضور تماشاگر دارند،  با رعایت اصول بهداشتی انجام می شود؛  فصل چهارم برنامه دورهمی برای حضور تماشاگران در ضبط روز پنجشنبه 15 اسفندماه فراخوان داد. 

لازم به ذکر است که در این فراخوان اینستاگرامی تاکید شده که موارد بهداشتی در ضبط این برنامه لحاظ می شود.

گرچه شاید لازم باشد که همراه با رعایت نکات بهداشتی و پیشگیرانه به مقابله با موج رسانه ای و روانی که نگرانی سهمگینی را بر جامعه حاکم کرده برویم اما کماکان چند سوال باقی است؛ اول اینکه آیا برنامه ای همچون دورهمی نمی تواند بدون تماشاچی تولید شود؟ و مثلا حذف یکی دو آیتمی که با حضور افرادی که از میان تماشاچیان دعوت می شوند به روی صحنه و یا پخش صدای تشویق و خنده افراد به صورت پلی بک لطمه جدی به جذابیت آن خواهد زد؟

دوم اینکه چرا مدیران رسانه و مسئولان دست اندرکار این برنامه از ارائه توضیحات شفاف و دقیق در مورد مسئله ای که تبعاتش نه در محدوده سالن ضبط برنامه بلکه می تواند در بخش وسیعی از جامعه با انتقال ویروس یک بماری بسیار مسری، حاشیه ساز شود، پرهیز می کنند و بیان نمی کنند که منظورشان از رعایت اصول بهداشتی به طور دقیق چیست؟ تا کارشناسان نظام بهداشتی کشور هم بتوانند نسبت به آن اعلام نظر کنند که آیا این مقدار رعایت بهداشتی می تواند مفید و موثر و کافی باشد یا خیر.

قطعا هدف نگارنده این سطور تعطیلی تولید برنامه های شاخص تلویزیون نیست و فهم چنین مفهومی از این سطور می تواند بازی با کلمات یا در بهترین حالت سوء تفاهم باشد. اما نکته این است که همانطور که یک فرد انگلیسی با حضور در یک سمینار توانسته به افراد بسیاری در نقاط مختلف بیماری کرونا را سرایت دهد، حضور افراد در تجمعات غیر ضرور هم به طور بالقوه این امکان را فراهم می کند و اگر یک برنامه تلویزیونی بخواهد برای هر سری ضبط خود از کیت ها و یا روشهای پزشکی تشخیصی برای غربالگری افراد مبتلا استفاده کند باید به طور دقیق نحوه آن و هزینه های مترتب بر آن و همینطور میزان لزوم آن را بیان کند تا افکار عمومی مطلع باشند و قانع شوند.

شاید باید ممنون برنامه سازان و مدیران رسانه ملی بود که در تلاشند تا این غول ترس از کرونا را از بین ببرند؛ اما قطعا پرهیز از رفتار پر ریسک و شفاف سازی در مورد توجه ویژه به اصول بهداشتی می تواند در ایجاد اعتماد و کاهش تنش مفید باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها