موج
کدخبر : ۳۱۸۵۷۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-318570

طی مراسمی در تالار ایوان شمس، بخش تجلی اراده ملی برگزیدگان خود را شناخت.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، مراسم اهدای جوایز بخش تجلی اراده ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با حضور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، شریعتمداری وزیر صمت، حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، ابراهیم داروغه زاده دبیر این دوره جشنواره فیلم فجر، حجت الاسلام صادقی معاون فرهنگی قوهدقضاییه،  سعید راد عضو هیات داوران جشنواره در محل تالار ایوان شمس برگزار شد.

در این مراسم مجید مجیدی، سعید ملکان، نیکی کریمی، محمد شکیبانیا، بهرنگ دزفولی زاده، محمدحسین مهدویان، هادی حجازی فر و ... از جمله هنرمندان حاضر بودند.

 جوایز قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها

در بخش اول اهدای جوایز قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها، هیأت داوران قوه قضاییه متشکل از سیدمحمدرضا خوشرو، مهدی افتخاری، علیرضا پاشایی، محمد شهریاری، امیر  اکبرزاده، جواد طوسی و هیأت داوران سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور متشکل از احمد افروز، حسن ضیا آذری، فرهاد درودگر معرفی شدند. 

جایزه هیات داوران قوه قضائیه به دلیل طرح دغدغه‌مندانه آسیب‌های اجتماعی و ضرورت مشارکت در حل معضلات اجتماعی برای فیلم خورشید به مجید مجیدی اهدا شد.  

جایزه هیات داوران قوه قضائیه توجه به آسیب‌های اجتماعی نوجوانان به فرزاد خوشدست کارگردان مستند خط باریک قرمز اهدا شد.

خوشدست پس از دریافت جایزه اش پشت تریبون قرار گرفت و گفت: گرچه از داوری بخش مستند جشنواره فجر گلایه دارم اما از سازمان زندانها به خاطر اعتمادی که به من شد و به مدت پنج ماه زندانی را در اختیار من گذاشتند متشکرم گرچه نتیجه خوب آن هم با دریافت جایزه آسیاپاسیفیک و ... مشخص شد.

وی پس از آنکه از همکاری سازمان زندان‌ها در ساخته شدن مستند خود تشکر کرد و اعلام کرد: کار بعدی خود را نیز با همکاری این سازمان خواهم ساخت.

هیأت داوران این قوه، از بازیگران نوجوان فیلم سینمایی خورشید قدردانی کرد و جوایزی به هنرمندان نوجوان این فیلم اهدا کرد.

هیأت داوران این قوه، از بازیگران نوجوان فیلم سینمایی خورشید قدردانی کرد و جوایزی به هنرمندان نوجوان این فیلم اهدا کرد.

در بخش بعدی، سازمان زندان‌ها نیز جایزه خود را به فرزاد خوشدست کارگردان مستند خط باریک قرمز اهدا کرد.

جایزه بنیاد شهید و امور ایثارگران

در بخش بعدی هیأت داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران متشکل از فرزاد مولازاده، سیدمرتضی حسینی و  محمدتقی فهیم و هیأت داوران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، متشکل از هارون یشایایی، مجید کریمی، سیدجمال ساداتیان، کیانوش جهانپور و خسرو نقیبی معرفی شدند.

داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران، جایزه اول خود را به دلیل نمایش موفق مشارکت اقوام مختلف در دفاع مقدس جایزه خود را به مهرداد خوشبخت کارگردان آبادان یازده ۶۰ اهدا کرد.

هیأت داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران به دلیل پرداخت نفس‌گیر جانفشانی‌های محافظان امنیتی کشور به سعید ملکان برای روز صفر تقدیم کرد.

جوایز وزارت بهداشت

جایزه داوران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل روایت ایثار مادرانه و عشق پدرانه برای زندگی‌بخشی به کودکان و آینده سازان سرزمین به حمیدرضا قربانی کارگردان مغز استخوان اهدا شد.

جایزه بعدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل تمرکز بر یک داستان در حوزه سلامت و دغدغه‌مندی تصویر درست خانواده سلامت ایرانی به بهرنگ دزفولی‌زاده کارگردان فیلم بی صدا حلزون اهدا شد.

جایزه بعدی این وزارتخانه به دلیل تصویر از خودگذشتگی و ماندن بر اصول سپیدجامگان بر سر سوگند خود، به محمدحسین مهدویان برای درخت گردو اهدا شد.

در ادامه این مراسم  سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ، نماهنگی از فیلم‌های حاضر در این دوره جشنواره پخش شد. 

حسین انتظامی برای جشنواره سی و نهم فراخوان داد

پس از آن و در ادامه مراسم اختتامیه تجلی اراده ملی،  حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی روی سن حاضر شد و با خیرمقدم به حضار، مسئولان عالی‌رتبه و هنرمندان حاضر در سالن گفت: از همتی که دستگاه‌های مختلف و سمن‌ها در شکوه‌بخشی به بخش جنبی جشنواره که خود جشنواره‌ای مفصل و باشکوه شده قدر دانی می کنم.

وی افزود: امسال تعداد زیادی از دستگاه‌ها که اهمیت این بخش را درک کرده‌اند، خواستار حضور در این بخش بودند. جشنواره در کنار استعداد یابی یکی از وجوه سیاستگذاری است و با گزینش‌ها، عملا اولویت‌ها گفته می‌شود. ضمن این که حضور دستگاه‌ها در ساختار مسئولیت اجتماعی تعریف می‌شود. آنها از ظرفیت هنر آگاه هستند برای سینماگران این ظرفیت را به وجود می‌آورند. 

رئیس سازمان سینمایی در پایان سخنان کوتاهش از داوران بخش تجلی اراده ملی تشکر کرد گفت: از دستگاه‌ها می خواهم که هر چه زودتر جهت‌گیری‌ها و‌اولویت‌های خود را برای این بخش اعلام کنند تا برای تولیدات سال 99 سینمای ایران اثرگذارتر باشد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

در ادامه هیأت داوران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، متشکل از نازنین فراهانی، ابراهیم صادقی‌فر، فیاض زاهد، عباس رافعی و هیأت داوران وزارت ورزش و جوانان متشکل از اعظم کریمی، شاهین مظفری و مجید توکلی معرفی شدند.

جایزه اول وزارت کار به غلامرضا موسوی تهیه‌کننده قصیده گاو سفید اهدا شد.

جایزه دوم وزارت کار به دلیل توجه به آسیب‌های اجتماعی و مولفه‌های فرهنگ کار به شهرام مسلخی تهیه‌کننده فیلم سینمایی پدران اهدا شد.

جایزه سوم این بخش به دلیل توجه به مولفه‌های فرهنگ کار و مسئولیت پذیری و اهمیت به سلامت جسم و روان به مجید برزگر برای ابر یارانش گرفته اهدا شد.

جایزه وزارت ورزش و جوانان به دلیل توجه به نقد استفاده از داروهای روان‌گردان و رفتارهای هنجارشکن به سالم صلواتی برای فیلم پدران اهدا شد. مسلخی تهیه‌کننده این فیلم به جای کارگردان به روی صحنه آمد و ضمن اینکه از حمایت بنیاد سینمایی فارابی در تولید این فیلم تشکر کرد، گفت: اگر جایزه ای برای تجلی اراده شخصی وجود داشت باید به سالم صلواتی اهدا می شد که برای تولید این فیلم چند سال زحمت کشید.

جایزه بعدی وزارت ورزش و جوانان به دلیل نگاه دغدغه‌مند به ازدواج و خانواده به هادی حجازی‌فر برای فیلمنامه آتابای اهدا شد.

جایزه بعدی وزارت ورزش و جوانان برای نگاه نو به ورزش بانوان در عرصه قهرمانی به سام کلانتری برای فیلم جایی برای فرشته‌ها نیست اهدا شد.

در ادامه هیأت داوران فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی و هیأت داوران سازمان بهزیستی متشکل از مسعود آسیما، سعید بابایی، عباس حق شناس، پوران درخشنده معرفی شدند.

جایزه فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی، به دلیل زنده نگه داشتن راه جوانان غیور آبادان و خرمشهر، به حسن کلامی تهیه‌کننده فیلم سینمایی آبادان یازده۶۰ اهدا شد.

همچنین جایزه این فراکسیون به دلیل احترام و نگاه ویژه به فرهنگ و اقوام ایرانی به نیکی کریمی کارگردان فیلم  آتابای اهدا شد که او با حضور روی سن این جایزه را دریافت کرد.

جایزه سازمان بهزیستی کشور به دلیل ترویج نگاه انسانی به کودکان کار و خیابان، به مجید مجیدی برای فیلم خورشید اهدا شد.

جایزه بعدی سازمان بهزیستی به خاطر توجه به مقوله اشتغال معلولین و توجه به ناشنوایان به بهرنگ دزفولی‌زاده برای بیصداحلزون اهدا شد.

داوران سازمان بهزیستی نیز جایزه خود را به گروه بازیگران کودک و نوجوان فیلم سینمایی خورشید اهدا کرد.

در بخش بعدی مراسم اختتامیه تجلی اراده ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، آیتم طنز امیرحسین غیاثی از حواشی روزهای برپایی جشنواره سی و هشتم برای حضار پخش شد.

 در ادامه هیأت داوران سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران متشکل از نرگس رجایی، سعید مرادی‌کیا، سیدحسین حقگو، هیأت داوران شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه متشکل از رضا میرزاخانی، میثم سلطانعلی، احسان سالم، هیأت داوران شرکت سهامی بیمه ایران متشکل از سیدعلیرضا سادات‌میر،  منصور صالحی، حامد افشارزاده، هیأت داوران انجمن ویرایش و درست‌نویسی متشکل از شراره خشکنابی، معین پایدار و احمد عبداله‌زاده معرفی شدند.

جایزه اول سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران به دلیل توجه ویژه به بازیافت پسماند و کودکان کار به مجید مجیدی و امیر بنان تهیه‌کنندگان فیلم سینمایی خورشید اهدا شد.

جایزه دوم این سازمان برای توجه به استفاده از پسماندهای شیشه‌ای و بازیافت، به بهتاش صناعی‌ها برای قصیده گاو سفید اهدا شد.

جایزه سوم سازمان مدیریت پسماند، به دلیل توجه به کیسه‌های خرید پارچه‌ای به مجید برزگر برای فیلم دشمنان اهدا شد.

برای استفاده از پیام‌های زیست‌محیطی، جایزه بعدی این سازمان به ساسان سالور تهیه‌کننده فیلم سینمایی سه کام حبس اهدا شد.

جایزه اول داوران شرکت بهره برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه، به دلیل توجه به کودکان کار و مهاجرین به مجید مجیدی برای #خورشید اهدا شد.

جایزه دوم این شرکت نیز به بازیگران کودکان و نوجوان فیلم خورشید اهد اشد.

جایزه اول شرکت سهامی بیمه ایران به دلیل توجه به هوشیاری در مبارزه با فساد به بهروز شعیبی کارگردان فیلم روز بلوا اهدا شد. 

در این بخش از مراسم بهروز شعیبی که از بدو وردش در سالن برآشفته به نظر می رسید، پس از دریافت جوایزش که شامل یک لوج تقدیر و یک تندیس می شد، پشت تریبون قرار گرفت و با لحنی انتقادی گفت: 

و با لحنی انتقادی گفت: مرا ببخشید که با لباس غیررسمی به این مراسم آمدم چون قصد حضور نداشتم. 

خدا را شکر می‌کنم هنوز در شرکت بیمه، افرادی هستند که به سینما توجه می‌کنند. به احترام شرکت بیمه این لوح تقدیر با خود می‌برم و تندیس را به دبیرخانه جشنواره پَس می‌دهم!

این اتفاق در حالی رخ داد که سعید ملکان، غایب بزرگ مراسم اختتامیه بخش اصلی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، در این مراسم شرکت کرده بود و جایزه خود را هم دریافت کرده بود.

در ادامه هیأت داوران انجمن ویرایش و درست‌نویسی برای توجه به ویژگی‌های زبانی شخصیت‌ها، جایزه خود را به مجید مجیدی و نیما جاویدی برای فیلمنامه فیلم خورشید اهدا کرد.

اختتامیه ای دیگر و دو غایب

مراسم اختتامیه بخش تجلی اراده ملی سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر در حالی برگزار شد که با توجه به رخدادهای تلخ ماه های اخیر، کماکان رنگ و بویی از جشن در آن دیده نمی شد. این مراسم با قرائت قرآن آغاز شده و با پخش سرود ایران سالار عقیلی به پیایان رسید. در طول برنامه مراسمی سرد و بی روح و با ریتمی سریع را شاهد بودیم.

اما در حالی که به قول محمد سلوکی ، مجری این برنامه، این شب شبِ اهدای جایزه ها بود اما دو تن از دریافت کننده های جایزه در این مراسم حضور نداشتند. یکی سالم صلواتی کارگردان فیلم سینمایی پدران بود که به گفته شهرام مسلخی تهیه کننده فیلم، به دلیل مشکلات کاری نتوانسته بود در این مراسم شرکت کند و دیگری، روح الله زمانی، بازیگر اصلی فیلم خورشید بود که به رغم حضور چهار نفر از دیگر بازیگران نوچوان این فیلم، در مراسم حضور نیافته بود. به گفته دوستان وبستگان کودکان حاضر، وی در سفر به سر می برد!

اسامی برگزیدگان بخش تجلی اراده ملی جشنواره فیلم فجر 

باتوجه به گزارش بالا کلیه برگزیدگان بخش تجلی اراده ملی عبارت بودند از:

برگزیدگان قوه قضاییه:

 «خورشید» مجید مجیدی /مستند «خط باریک قرمز» فرزاد خوشدست

برگزیدگان بنیاد شهید و امور ایثارگران:

« آبادان یازده ۶۰» مهرداد خوشبخت / «روز صفر» سعید ملکان

برگزیدگان وزارت بهداشت:

«مغز استخوان» حمیدرضا قربانی/ «بی‌صدا حلزون» بهرنگ دزفولی‌زاده / «درخت گردو» محمدحسین مهدویان 

برگزیدگان وزارت کار:

 «قصیده گاو سفید»/ «پدران» / «ابر بارانش گرفته»

برگزیدگان وزارت ورزش:

 «پدران» سالم صلواتی /«آتابای» نیکی کریمی / «جایی برای فرشته‌ها نیست»

برگزیدگان فراکسیون جوانان مجلس:

« آبادان یازده ۶۰» مهرداد خوشبخت /«آتابای» نیکی کریمی 

برگزیدگان سازمان بهزیستی:

 «خورشید» مجید مجیدی/«بی‌صدا حلزون» بهرنگ دزفولی‌زاده

برگزیدگان شهرداری تهران:

 «خورشید»/«سه کام حبس»/ «دشمنان»/ «قصیده گاو سفید»

فیلم برگزیده شرکت سهامی بیمه ایران:

«روز بلوا»  بهروز شعیبی 

فیلم برگزیده انجمن ویرایش و درست‌نویسی:

 «خورشید» مجید مجیدی

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها