موج
کدخبر : ۳۱۷۲۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-317246

در نشست خبری تعارض عنوان شد:

سودابه بیضایی و رضا بهبودی در نشست خبری فیلم تعارض تاکید کردند علاقه شان به فیلم هایی است که ایده و اندیشه دارند.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، نشست خبری فیلم سینمایی تعارض با حضور محمدرضا لطفی کارگردان، امیر سیدزاده تهیه کننده، بابک قائم تدوینگر، حمید یراقچیان آهنگساز، حسین قورچیان صداگذار، علی گراکویی صدابردار، پدرام زرگر چهره پردازی، افسانه صرفه جو طراح صحنه و لباس، رضا بهبودی و سودابه بیضایی بازیگران فیلم در پردیس ملت برگزار شد.

در این نشست، علی علایی به عنوان منتقد و محمدرضا مقدسیان به عنوان مجری حضور داشتند.

علی علایی این فیلم را واجد بازیگوشی های جذاب دانست و آن را در ژانر سایکودرام دسته بندی کرد که با نزدیک شدن به جهان های موازی، فراز و نشیب های ترس ها و آرزوهای کاراکتر را به نمایش گذاشته است.

محمدرضا لطفی در ابتدای نشست چند نکته را مطرح کرد و گفت: از سال ۷۸ در مطبوعات هستم و از جامعه نقد و روزنامه‌نگاری وارد شدم و خودم را هنوز از بچه‌های مطبوعات می‌دانم و یکی از عناصر مغفول مانده در جشنواره ها، کار شماست. هیچکس حق ندارد به ما توهین کند و خواهش می‌کنم این راه را ادامه دهید. به احترام شما می ایستم و برایتان کف می زنم. نکته بعدی بحث فیلم اول یا دوم بودن من است؛ من یک فیلم ساختم که پروانه ساخت ویدئویی داشت، معضل ما پروانه ساخت ویدئویی و سینمایی است. ناراحت شدم که مطرح شد من رانت داشتم در صورتی که اینطور نیست.

سیدزاده درباره کار با فیلم اولی ها گفت: سختی و پیچیدگی این نوع فیلم ها سبب می شود که به کارگردانان آنها کمک کنم و تهیه کننده فیلم اول آنها باشم.

رضا بهبودی با بیان اینکه ترجیح می دهم در فیلم هایی که دارای اندیشه هستند حضور داشته باشد، گفت: فیلمنامه و ایده و زبان سینما برایم مهم است و اینکه چقدر یک فیلم مدیوم سینما را درست به کار می گیرد برایم مهم است. اندیشه حاکم بر یک فیلمنامه برایم مساله مهمی است و اتفاقا نقش اول و چندم و حتی دستمزد برایم مهم نیست. در این فیلم، اندیشه مرکزی در ساختار تنیده شده است و محتوا و فرم قرار نیست هر کدام راه خود را بروند.

وی تاکید کرد: ترجیح می دهم نون و ماست خودم را بخورم و هر جا کیفیت باشد و بنده را هم لایق بدانند، من هم همکاری می کنم.

لطفی در ادامه بیان کرد: نسبت به اینکه فیلم اولی هستم مشکلی ندارم اما فیلم ما حتی در بخش هنر و تجربه هم داوری نمی شود و به نظر من این ظلمی که به عوامل فیلمم می شود که برخلاف من اولین تجربه شان نیست و این مسئله ناراحت کننده است.

لطفی در پاسخ به سوالی در مورد ریتم کند فیلم گفت: به نظرم اینستاگرام (فضای مجازی) بلایی بر سر جامعه آورده که کم حوصله شده ایم و ریتم کند را به مثابه یک ناسزا می پنداریم. وگرنه ایده آل چنین فیلمی همین ریتم نسبتا کند آن است.

سودابه بیضایی درباره علاقمندی به کار با سینمای مستقل گفت: معتقدم سینمای ما از لحاظ نگاه و جهان بینی فقیر شده است و به همین دلیل اگر فیلمنامه ای چون تعارض به دستم برسد حتما قبولش می کنم. برای من ساختار، محتوا و کیفیت فیلم مهم است.

لطفی، سیاه و سفید بودن فیلم را بخشی از فرم فیلم دانست و افزود: یکی از عناصری که تماشاگر را درگیر می کند رنگ است و کاراکتر فیلم من مدام فریاد می زند که جامعه او را ببیند. این سیاه و سفید بودن در راستای فرم فیلم است. فیلم من با منطق دوربین مدار بسته فیلمبرداری شده است چون فیلم و دوربین من سوبجکتیو است و طبیعتا فضای محدودتری را باید نمایش دهم.

در ادامه این نشست، بابک قائم تدوینگر و حمید یراقچیان آهنگساز، درباره فرآیند رسیدن به این جنس از سینما صحبت کردند. یراقچیان افزود: سه عنصر زمانی رمنس، باروک و الکترونیک در موسیقی لحاظ شد تا در بازی بازیگران در هم تنیده شود.

حسین قورچیان صداگذار فیلم نیز گفت: صداگذاری این فیلم خیلی مهم است چراکه در همه فیلم ها نوعی کرختی وجود دارد اما این فیلم از آنها متفاوت بود و خودمان هم حال مان خوب شد.

علی گراکویی صدابردار نیز گفت: افتخار می کنم این فیلم را صدابرداری کردم؛ صدای فیلم را خارج از غلو شدن گرفتم یعنی شما دقیقا صدای فیلم را از میکروفن کوچکی که کنار دوربین مدار بسته بود می شنوید و اگر غیر از این باشد من کارم را درست انجام نداده ام.

لطفی در پایان درباره مخاطب عمومی فیلم گفت: معمولا می گویندیا یلم باید به دنبال مخاطب یا مخاطب باید دنبال فیلم باشد یعنی فیلم ذائقه ساز باشد. من نوعی جهان‌بینی دارم که در فیلم ارائه دادم و اگر مخاطب علاقمند باشد پیگیری می کند. ما قشر روزنامه نگار وظیفه داریم که این نوع فیلم ها را وارد سبد فرهنگی خانواده ها کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها