موج
کدخبر : ۳۰۳۷۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-303709

در نشست خبری عنوان شد:

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری گفت: جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور جوان ایرانی، جای جای بیانیه گام دوم انقلاب جوانان را خطاب قرار داده است‌.

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، نشست رسانه‌ای دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور با حضور سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، عباس ناصری دبیر هنری و وحید نمازی دبیر اجرایی جشنواره امروز ۱۲ آبان ماه در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست مسعود شجاعی طباطبایی گفت: کارتون و کاریکاتور بواسطه زبان قابل فهم برای عموم و بین المللی که دارد و بواسطه چاشنی طنز جذابیت دارد یکی از تاثیرگذارترین ها در حوزه هنرهای تجسمی است. در دوره‌های گذشته همکاران ما در بجنورد با تلاش بی وقفه خراسان شمالی و این شهر را به عنوان یک قطب کاریکاتور کشور معرفی کرده اند و این توانایی وجود دارد که در عرصه بین المللی حضور داشته باشند. با تمرکزی که داشته اند هم به تمرکز زدایی و دور شدن از تهران پرداخته اند و هم زمینه بروز اتفاقات بهتر را فراهم کرده اند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: این جشنواره، جای جای بیانیه گام دوم انقلاب جوانان را خطاب قرار داده است. رهبری تاکید کرده اند که آینده کشور در اختیار جوانان است‌. همکاران ما در بجنورد با ارزیابی دقیق این بیانات دهمین دوره مسابقات را با موضوع جوان ایرانی برگزار کرده اند و با حداقل امکانات کارهای بزرگی انجام داده اند.

شجاعی ادامه داد: در سایت کارتون مگ علاوه بر نمایش آثار هنرمندان بخش پادکست را هم راه اندازی کرده اند.

وی همچنین از پرداختن به موضوع جوان ایرانی، مقاومت و مباحث سیاسی روز و .... به عنوان سیاست های مرکز هنرهای تجسمی یاد کرد.

در ادامه عباس ناصری دبیر هنری جشنواره عنوان کرد: تاکنون جشنواره ای در حوزه نبوده است که موضوع آن جوانان باشد و انتخاب این موضوع کار سختی بود. با همکاری موسسه سپهر سوره هنر مشارکت خوبی مثل هر سال صورت گرفت. سال گذشته چهره استاد جواد علیزاده موضوع تجلیل کاریکاتور شد و امسال بهمن عبدی بدین منظور انتخاب شده که به دلیل تلاش و حضور ایشان امروز کاریکاتور در بجنورد فعال است.

وی پس از آن با ارائه آماری گفت: همچنین در بخش کارتون با موضوع جوان ایرانی از 24 استان و 160 هنرمند، 443 و کاریکاتور به دست ما رسیده است که 19 هنرمند از 13 استان برنده هستند و 18 آبان ماه در بجنورد معرفی می شوند. در بخش جنبی نیز ورکشاپ ترامپیسم با حضور هنرمندان برنده و اساتید مدعو در بجنورد برگزار می شود. همچنین آثار رسیده توسط تیم 5 نفره انتخاب و 3 کمک داور انتخاب شد.

وی افزود: با هدف استعداد یابی جشنواره جنبی چلگی کارتون و کاریکاتور نیز برگزار می شود و طی آن که هر سری آن 5 دوره است برگزیدگانی انتخاب و به عنوان کمک داور، داوران را همراهی می کردند و البته رای آن ها منظور نمی شد.

وحید نمازی دبیر اجرایی و رییس حوزه هنری استان خراسان شمالی نیز در ادامه با ارائه گزارشی از برگزاری جشنواره در دوره‌های پیشین، گفت: نگاه ما صرفا نگاه جشنواره‌ای نیست بلکه به آن به مثابه یک فرایند نگاه کردیم و اولین ماموریت مان نیز تولید و مساله محور بودن است.

وی به ماموریت دوم جشنواره که توزیع حداکثری آثار است، اشاره کرد و افزود: شناسایی و تربیت هنرمندان جوان، تعامل حرفه ای با هنرمندان، جریان‌ساز بودن، داشتن ابداعات و حرف های تازه، از جمله ماموریت های دیگر ما در این جشنواره بود.

نمازی در پایان گفت: پس از ابلاغ بیانیه گام دوم، احساس کردیم روح حاکم بر این بیانیه اعتماد به جوانان است و به همین دلیل بر موضوع جوان ایرانی تاکید کردیم تا بیش از پیش به آن توجه شود. همزمان با مراسم اختتامیه در 15 استان قم اسصفهان خرسان رضوی جنوبی کردستان یزد آذربایجان غربی و شرقی اردیبل گلستان سمنان و... از جمله آن ها هستند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها