موج
کدخبر : ۲۷۸۵۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-278546

احادیث پیامبر و ائمه در مورد نماز اول وقت

احادیث پیامبر و ائمه در مورد نماز اول وقت

احادیث پیامبر اکرم صلی الله وعلیه وآله وسلم و ائمه در مورد نماز اول وقت را در اینجا بخوانید.

به گزارش خبرگزاری موج، خواندن نماز اول وقت اول وقت، از مهم‌ترین توصیه‌هایی است که در روایات و متون دینی در باب احکام این فریضه آمده است. ترک کردن و سبک شمردن نماز اول وقت، علاوه بر آنکه موجب از دست دادن ثواب‌ها و فضیلت‌های آن می‌شود، در برخی روایات شدیداً سرزنش شده است.

در این گزارش به دنبال آن هستیم تا احادیث ذکر شده درباره نماز اول وقت، فضیلت و آثار آن را بررسی کنیم. 

 

پیامبر صلى الله علیه و آله فرمودند:

  • لا ینال شفاعتی من اخر الصلوة بعد وقتها

کسی که نماز را از وقتش تأخیر بیندازد، (فردای قیامت) به شفاعت من نخواهدرسید. 

 

  • احَبُّ الْاَعْمالِ اِلَى الله الصَّلاةُ لِوَقْتِها، ثُمَّ بِرُّ الْوالِدَیْنِ، ثُمَّ الْجَهادُ فى سَبیلِ الله.

نماز اول وقت، سپس نیکى به پدر و مادر و پس از آن جهاد در راه خدا، محبوب‌ترین کارها نزد خداست.

 

 

  • الْأُمُورُ مَرْهُونَةٌ بِأَوْقَاتِهَ

اعمال در گرو زمان مخصوص خود هستند.

 

  • اَوَّلُ الْوَقْتِ رِضْوانُ اللّه ِ وَ وَسَطُ الْوَقْتِ رَحْمَةُ اللّه ِ وَ آخِرُ الْوَقْتِ عَفْوُ اللّه.

(نماز) اول وقت موجب رضایت خداوند، میان وقت موجب رحمت خداوند و نماز پایان وقت موجب بخشش خداوند است.

 

  • إِنَّ رَبَّکمْ یقُولُ هَذِهِ الصَّلَوَاتُ الْخَمْسُ الْمَفْرُوضَاتُ فَمَنْ صَلَّاهُنَّ لِوَقْتِهِنَّ وَ حَافَظَ عَلَیهِنَّ لَقِینِی یوْمَ الْقِیامَةِ وَ لَهُ عِنْدِی عَهْدٌ أُدْخِلُهُ بِهِ الْجَنَّةَ وَ مَنْ لَمْ یصَلِّهِنَّ لِوَقْتِهِنَّ وَ لَمْ یحَافِظْ عَلَیهِنَّ فَذَلِک إِلَی إِنْ شِئْتُ عَذَّبْتُهُ وَ إِنْ شِئْتُ غَفَرْتُ لَه

خدای شما می‌گوید: این نمازهای پنج‌گانه فریضه است؛ پس کسی که این نمازها را در زمان خود به جا آورد و محافظت بر آن‌ها نماید، روز قیامت مرا ملاقات خواهد کرد. و وارد کردن او به بهشت بر عهده من است؛ اما کسی که در زمان خود نمازها را به جا نیاورد و از آنها محافظت نکند، در این حالت بر عهده من است که اگر بخواهم او را عذاب کرده و اگر بخواهم او را ببخشایم.

 

  • إِذَا أَنْزَلَ اللَّهُ عَاهَةً مِنَ السَّمَاءِ عُوفِی مِنْهَا حَمَلَةُ الْقُرْآنِ وَ رُعَاةُ الشَّمْسِ أَی الْحَافِظُونَ لِأَوْقَاتِ الصَّلَوَاتِ وَ عُمَّارُ الْمَسَاجِدِ.

زمانی که خداوند آفتی از آسمان نازل کرد، حاملین قرآن و رعایت‌کنندگان خورشید، یعنی کسانی که از اوقات نماز محافظت می‌کنند و آبادکنندگان مساجدند، از این آفت در امان‌اند.

 

  • مَا مِنْ عَبْدٍ اهْتَمَّ بِمَوَاقِیتِ الصَّلَاةِ وَ مَوَاضِعِ الشَّمْسِ إِلَّا ضَمِنْتُ لَهُ الرَّوْحَ عِنْدَ الْمَوْتِ وَ انْقِطَاعَ الْهُمُومِ وَ الْأَحْزَانِ وَ النَّجَاةَ مِنَ النَّار.

هر بنده‌ای که اهتمام در رعایت اوقات نماز بورزد و در مواضع آفتاب برای وقت نمازش دقّت کند، من برای او راحتی به هنگام مرگ و قطع شدن هموم و رفع درد و نجات از آتش جهنم را ضمانت می‌کنم.

 

امیرالمومنین (ع): 

هیچ عملی نزد خداوند متعال محبوب‌تر از نماز نیست. پس هیچ امر دنیوی مانع خواندن نماز شما در وقت آن نشود. زیرا خداوند متعال در مذمت گروهی می‌فرماید: الَّذِینَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُونَ (کسانی که در نمازشان غفلت ورزیده‌اند. یعنی زمان خواندن آن را سبک شمرده‌اند.)

 

امیرالمومنین (ع) خطاب به محمد بن ابی بکر:

اِرتَقِبْ وقتَ الصَّلاةِ فَصَلِّها لِوَقتِها ، ولا تَعَجَّلْ بها قَبلَهُ لِفَرَاغٍ ، ولا تُؤخِّرْها عَنهُ لِشُغلٍ.

مراقب وقت نماز باش و آن را در وقتش (اول وقت) بخوان و همچنین نه به سبب فراغت آن را پیش از موقعش بخوان و نه به دلیل کارى آن را از وقتش به تأخیر بینداز.

 

امام باقر (ع): 

أَیمَا مُؤْمِنٍ حَافَظَ عَلَی الصَّلَوَاتِ الْمَفْرُوضَةِ فَصَلَّاهَا لِوَقْتِهَا فَلَیسَ هَذَا مِنَ الْغَافِلِین.

هر مؤمنی از نمازش محافظت نموده و آن را در وقتش به جا بیاورد، از انسان‌های غافل به حساب نمی‌آید.

 

امام باقر (ع): 

اگر نماز در اول وقت از سوی بنده به سمت خدا بالا برود، درخشان و نورانی به سمت بنده بازگشته و به او می‌گوید: تو از من محافظت کردی پس خدا تو را حفظ کند.

 

امام باقر (ع): 

هر کس نماز واجب را در حالی که حقیقت آن را می‌شناسد، در وقتش (اول وقت) بخواند، در صورتی که چیزی دیگر را بر آن ترجیح ندهد، خداوند برای وی ایمنی از جهنم می‌نویسد تا او را عذاب نکند؛ و هرکسی که نماز را اول وقت به جا نیاورده و به تاخیر بیندازد، آن هم در صورتی که کار دیگری را بر آن ترجیح دهد، خداوند به خواست خود او را می‌بخشد یا عذابش می‌کند.

 

امام صادق (ع): 

مَلَک الْمَوْتِ یدْفَعُ الشَّیطَانَ عَنِ الْمُحَافِظِ عَلَی الصَّلَاةِ وَ یلَقِّنُهُ شَهَادَةَ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ أَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّهِ فِی تِلْک الْحَالَةِ الْعَظِیمَة.

ملک الموت از کسی که از نمازش محافظت می‌کند، (نماز را اول وقت می‌خواند) شر شیطان را در هنگام مرگ، (در زمانی که می‌خواهد ایمان انسان‌ها را بگیرد)، دفع کرده و شهادتین (شهادت به یکتایی خدا و نبوت پیامبر اکرم (ص)) را به او تلقین می‌کند.

 

امام صادق (ع): 

لَفَضلُ الوَقتِ الأوَّلِ على الآخِرِ خَیرٌ لِلمؤمِنِ مِن مالِهِ و وُلدِهِ.

فضیلت اوّل وقت خواندن نماز بر تاخیر در آن براى مؤمن، از اموال و فرزندش بیشتر است.

 

امام صادق (ع): 

اگر بنده‌‌اى نماز صبح خود را به هنگام طلوع فجر (اول وقت) بخواند، ثواب این نماز دوبار در نامه اعمال او نوشته می‌شود. یعنی هم فرشتگان روز و هم فرشتگان شب ثواب آن را می‌نویسند.

 

امام صادق (ع): 

امْتَحِنُوا شِیعَتَنَا عِنْدَ مَوَاقِیتِ الصَّلَوَاتِ کیفَ مُحَافَظَتُهُمْ عَلَیهَا.

شیعیان ما را در هنگام اوقات نماز امتحان کنید. (یعنی اینکه) چگونه از نماز خواندن در موقع آن محافظت می‌کنند.

 

امام صادق (ع): 

لِکُلِّ صلاةٍ وَقتانِ : أوَّلٌ و آخِرٌ، فَأوَّلُ الوَقتِ أفضَلُهُ، و لیسَ لأِحَدٍ أن یَتَّخِذَ آخِرَ الوَقتَینِ وَقتا إلاّ مِن عِلَّةٍ، و إنّما جُعِلَ آخِرُ الوَقتِ للمَریضِ و المُعتَلِّ و لِمَن لَهُ عُذرٌ، و أوَّلُ الوَقتِ رِضوانُ اللّه ِ، و آخِرُ الوَقتِ عَفوُ اللّه.

هر نمازى دو وقت دارد: اوّل و آخر. نماز اوّل وقت، با فضیلت‌تر است و هیچ‌ کس نباید نماز را مگر به علّت خاصی به آخر وقتش بیندازد. نماز آخر وقت فقط براى بیمار و علیل و کسى که عذرى دارد، قرار داده شده است. نماز اوّل وقت (سبب) رضایت خدا و نماز آخر وقت (موجب) آمرزش خداست.

 

امام صادق (ع): 

فَضْلُ الْوَقْتِ الْأَوَّلِ عَلَی الْأَخِیرِ کفَضْلِ الْآخِرَةِ عَلَی الدُّنْیا.

فضیلت (نماز) اوّل وقت بر (نماز) آخر وقت همانند فضیلت آخرت بر دنیاست.

 

امام صادق (ع):

دوستی با کسی که این دو ویژگی را دارد، رها نکن: ۱- نماز را اول وقت می‌خواند. ۲- یار و همراه تو در سختی‌هاست.

نقل شده است که امام صادق (ع) دقایقی قبل از شهادتشان اقوام خود را در بالین خود جمع نموده و فرمودند: شفاعت ما اهل بیت به کسی که نمازش را سبک بشمارد، (در موقع آن نخواند) نخواهد رسید.

 

امام موسی کاظم (ع): 

(عطر) نمازهاى واجبی که اول وقت و با آداب و حدود مخصوص به خود خوانده می‌شوند، از برگ‌ها و ساقه‌‌هاى نورسیده و شاداب و با طراوت درخت «آس» خوش‌بوتر است. پس به عهده شماست که نماز واجب را در اول وقت بخوانید.

 

امام رضا (ع) خطاب به ابراهیم بن موسی: 

خدا تو را بیامرزد. نمازت را بدون عذر به تأخیر نینداز و نمازت را اول وقت به پا دار.

 

امام حسن عسکری (ع): 

حضرت موسی (ع) خطاب به خداوند متعال سخن گفت و از پروردگار خویش پرسید: خدایا! پاداش کسی که نمازش را اوّل وقت می خواند چیست؟ خداوند متعال فرمود: خواسته‌ها و طلب او را اجابت کرده و بهشت را بر او مباح می‌سازم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

نظرات:
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه