موج
کدخبر : ۲۵۲۳۳۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-252331

رییس جشنواره هنرهای تجسمی فجر:

هادی مظفری گفت: اعتقاد ما در جشنواره، خط کشی و مرزبندی بین هنرمندان نیست و معتقدیم همه هنرمندان در حال کار کردن هستند و بروز و ظهور آنها در همین کشور صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، نشست خبری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور هادی مظفری رییس، ابراهیم حقیقی دبیر، محسن سلیمانی دبیر اجرایی و امیر سقراطی دبیر هنری این جشنواره در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

در ابتدای نشست، هادی مظفری به شکل گیری شورای سیاستگذاری جشنواره یازدهم اشاره کرد و این شورا را حاصل سه ماه بررسی جدی 10 جشنواره گذشته دانست و گفت: برای بررسی دقیق و عمیق جشنواره های پیشین تجسمی فجر با صاحبنطران، هنرمندان، گالری داران و دبیران دوره های پیشین جلساتی برگزار کردیم و پینشهاداتی که مطرح شد، مسیر راه برایمان مشخص شد. در شورای سیاستگذاری از هر رشته هنری یک نفر نماینده و مدافع داریم.

وی خاطرنشان کرد: دردوره های گذشته جشنواره همه بار اجرایی وعلمی جشنواره برعهده دبیر بود، اما در حال حاضر آیین‌نامه تغییر کرده و شورای سیاستگذاری عهده دار مسئولیت ها است.

مظفری تاکید کرد: در انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری، دبیران و داوران یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر سعی کردیم افرادی را انتخاب کنیم که مورد وثوق جامعه هنری باشند و همچنین فعالیت های هنری شان جدی باشد.

وی درابهر روند انتخاب دبیر جشنواره تجسمی فجر نیز توضیح داد: فرآیند انتخاب دبیر با توجه به اصلاح آیین نامه و ساختار جشنواره تغییر کرد و به همین دلیل با انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری، ابراهیم حقیقی  به عنوان دبیر انتخاب شد و او نیز دبیر اجرایی و هنری جشنواره را منصوب کرد.

در ادامه ابراهیم حقیقی در سخنانی با اشاره به نقش و جایگاه رسانه ها در انعکاس اخبار جشنواره، گفت: در هفت دوره نخست جشنواره، رشته های هنری تفکیک شده بودند و بر اساس آن برگزیده ها انتخاب می شدند. از دوره هشتم به بعد به شکل گروهی سنجیده می‌شدند، اما در شورای سیاستگذاری یازدهمین دوره به این نتیجه رسیدیم که ۱۰ رشته را تفکیک کنیم چون در دوره گذشته یک اثر تصویرگری در کنار یک اثر چیدمان داوری می‌شد که این شیوه غلطی بود. همچنین امسال از کیوریتورها دعوت کردیم تا نمایشگاه‌های مفصل و تخصصی در جریان برگزاری جشنواره ترتیب دهند.

به گفته وی، نفر اول هر رشته تندیس طوبای زرین و ۱۵۰ میلیون ریال و نفرات دیگر تندیس و ۵۰ میلیون ریال دریافت می کنند.

حقیقی به مکان برگزاری جشنواره تجسمی فجر اشاره کرد وا فزود: آثار برگزیده جشنواره در موسسه فرهنگی هنری صبا، خانه هنرمندان ایران، فرهنگسرای نیاوران، موزه امام علی (ع) و باغ موزه قصر به نمایش درخواهند آمد. گزیده‌ای نیز از آثار ارایه شده در گالری‌ها و دستاوردهای هنری در استان‌های کشور نمایش داده می‌شوند. نمایش فیلم ‌هایی درباره هنرهای تجسمی، نمایش دستاوردهای انتشارات هنرهای تجسمی کشور، تجلیل از مفاخر و فعالان هنرهای تجسمی و تجلیل از نویسندگان و منتقدان هنرهای تجسمی از دیگر بخش‌های جشنواره است.

وی درا دامه به معرفی دبیران و داوران هر رشته هنری پرداخت که به قرار زیر است:

رشته تصویرسازی/ دبیر: پژمان رحیمی‌زاده/ داوران: فاطمه رادپور، کمال طباطبایی و علیرضا گلدوزیان

رشته خوشنویسی/ دبیر: امیراحمد فلسفی/ داوران: نصرالله افجه‌ای، غلامحسین امیرخانی، یدالله کابلی

رشته سرامیک/ دبیر: مهران هوشیار/ داوران: مهدی حیدری، مریم کوهستانی، فرزاد فرجی

رشته کاریکاتور و کارتون/ دبیر: احمد عربانی/ داوران: کامبیز درمبخش، جمال رحمتی، حسن کریم زاده

رشته گرافیک/ دبیر: فرزاد ادیبی/ داوران: سیامک فیلی زاده، مهران زمانی، علیرضا مصطفی‌زاده

رشته مجسمه/ دبیر: روح الله شمسی زاده/ داوران: بیژن غنچه‌پور، سید مجتبی موسوی، مرتضی نعمت اللهی

رشته عکاسی/ دبیر: کیارنگ علایی/ داوران: مهرداد افسری، بهنام صدیقی، شادی قدیریان

رشته نقاشی به دلیل اهمیت آن 5 داور دارد/ دبیر: احمد وکیلی/ داوران: فرح اصولی، مهرداد خطایی، علیرضا آدم بکان، کاظم چلیپا، خسرو خسروی

رشته نگارگری/ دبیر: عبدالله محرمی/ داوران: مهرزمان فخارمنفرد، امیرحسین قهرمانی، رضا یساولی

هنرهای جدید/ دبیر: امیر راد/ داوران: بهرنگ صمدزادگان، فرهاد فزونی، آزاده گنجه

 دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با اشاره به برنامه های ویژه چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بخش «پلاک ۴۰» شامل نمایش هنرهای تجسمی انقلاب، بخش هنر معاصر ایران؛ چهل نمایشگاه چهل شهر، برگزاری نمایشگاه عکس روزهای انقلاب اسلامی به مدیریت سیف‌الله صمدیان و تجلیل از هنرمندان برگزیده انقلاب و دفاع مقدس از برنامه های ویژه چهل سالگی انقلاب است.

محسن سلیمانی، دبیر اجرایی جشنواره تجسمی فجر در ادامه نشست درباره زمان برگزاری مراسم جشنواره گفت: مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر جمعه ۵ بهمن ماه و مراسم اختتامیه و اهدای جوایز ۱۵ اسفندماه برگزار خواهد شد.

وی درباره پوستر و نشان چهل سالگی انقلاب بیان کرد: به منظور یکپارچکی میان جشنواره های هنری معاونت هنری، نشان چهل سالگی انقلاب اسلامی که توسط صداقت جباری طراحی شده است، مورد استفاده قرار می گیرد.

امیر سقراطی دبیر هنری این جشنواره در ادامه با بیان اینکه رویکرد امسال جشنواره تجسمی فجر اعتمادسازی است، گفت: بر این اساس از ظرفیت های هنرمندان در اغلب رشته‌ها استفاده می کنیم به قدری که امسال شاهد برگزاری یک جشنواره تجسمی نیستیم بلکه جشنواره به اندازه ۲۰ جشنواره است.

وی به برگزاری همایشی علمی و پژوهشی در خانه هنرمندان ایران اشاره کرد و افزود: پنل های سخنرانی در این همایش شامل هنرهای تجسمی و جامعه، هنرهای تجسمی و اقتصاد و هنرهای تجسمی و آموزش است. در بخش مقالات هم مساله تجسمی و خلاقیت را پیش می بریم.

 

قائل به مرزبندی و خط‌کشی هنرمندان نیستیم

در بخش دوم نشست، هادی مظفری و دبیران جشنواره به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

مظفری در پاسخ به پرسش خبرنگار موج درباره سوال پیش آمده در خصوص عدم دعوت از هنرمندان مشهور به هنرمندان انقلاب و دبیران دهه اول در ترکیب شورای سیاستگذارای جشنواره گفت: اعتقاد ما در جشنواره، خط کشی و مرزبندی بین هنرمندان نیست و معتقدیم همه هنرمندان در حال کار کردن هستند و بروز و ظهور آنها در همین کشور صورت می‌گیرد. هنرمندان ارزشی بسیاری در جمع جشنواره یازدهم حضور دارند و با برخی هم صحبت کردیم مانند مسعود نجابتی، که به دلیل مسئولیتش در جشنواره هنر مقاومت نتوانستیم از حضورش بهره بگیریم، اما استادانی چون کاظم چلیپا و سیدنظام الدین امامی‌فر در کنار ما هستند.
 
وی افزود: در مورد عدم دعوت از دوستانی که تجربه چندین سال حضور در شورای سیاستگذاری و دبیران جشنواره را داشتیم گسترده کردن دایره و استفاده از نفرات جدیدتر بود تا بتوانیم از پتانسیل بیشتری بهره‌مند شویم.

مظفری درباره حذف بخش بین‌الملل بیان کرد: بخش بین‌الملل ضروریاتی بر اساس قواعد بین‌المللی دارد که اگر نتوانیم آنها را برآورده کنیم، نتایج خوبی به همراه ندارد و به همین دلیل اعتقاد داشتیم این بخش حذف شود، اما در چشم‌انداز آینده جشنواره هنرهای تجسمی فجر این بخش را پررنگ در نظر داریم.

مدیرکل هنرهای تجسمی ارشاد درباره بودجه جشنواره یازدهم نیز به خبرنگاران گفت: اعتبار جشنواره به مبلغ ۲ میلیارد و صد میلیون تومان مصوب شده است، اما برآورد ما ۲ میلیارد و هشتصد میلیون تومان است. در هر صورت به دستور وزیر فرهنگ و ارساد اسلامی هر جشنواره و برنامه فرهنگی و هنری باید به فاصله چهل روز پس از برگزاری، هزینه‌هایش را اعلام کند که ما هم این مهم را انجام می دهیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها