نشست خبری فیلم سینمایی داش آکل در حالی برگزار شد که با انتقاد و تحسین کارگردان از بازیگران فیلمش همراه بود.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، نشست خبری فیلم سینمایی داش آکل با انتقاد از همراهی نکردن بازیگرانش آغاز شد.

این نشست رسانه ای بعد از ظهر روز دوشنبه دوم مهرماه در محل سینما ایران تهران با حضور محمد عرب تهیه کننده و کارگردان، منصور براهمی فیلمنامه نویس و حسن پویا مدیر فیلمبرداری این فیلم سینمایی برگزار شد.

بازیگران بی معرفتی کردند

در ابتدای این مراسم، محمد عرب نسبت به عدم حضور بازیگران فیلمش در این نشست رسانه ای و اکران های مردمی گله کرده و گفت: متاسفانه بازیگران این فیلم سینمایی نه تنها با ما از شروع اکران همراهی نکردند، بلکه برای تبلیغات فیلم از ما تقاضای پول کردند که به نظر من این کمال بی معرفتی است.

وی افزود: گرچه عمده مشکلات ما با بازیگران به بعد از تولید و زمان اکران بر می گردد اما، بعضی از بازیگران با برخی بداخلاقی‌ها در میانه راه سر صحنه نمی‌آمدند و یا تا پیامک دریافت وجه را نمی دیدند از خانه در نمی آمدند این در حالی بود که فیش واریزی در دستان ما بود. در حال حاضر هم برخی از آنها همه دست مزد خود را گرفته اند و عده کمی هم از ما چکهایی دارند که هنوز سررسید آنها نرسیده است و در حالی که بر اساس قراداد فی مابین ملزم بودند تا بیست روز بعد از پرداخت نشدن سر صحنه حضور پیدا کنند. برای مثال حسین یاری بی‌معرفتی کرد و این روزها هم می‌گوید استراتژی من این است که در مراسم‌ها حضور پیدا نکنم این در حالی است که او تمام دستمزد خود را دریافت کرده است.

عرب سپس از اهالی رسانه هم انتقاد کرد و گفت: در هیچ کجای دنیا این قدر به بازیگران اهمیت نمی دهند و به سایر عوامل فیلم بی توجه نیستند؛ اما در اینجا مدام از ما سوال می شود که آیا در مراسمتان بازیگران هم حضور دارند؟ در حالی که آنها تنها بخشی از تولید یک فیلم هستند و افراد بسیار دیگری هم در شکل گیری آن تلاش می کنند.

مهران غفوریان بهترین گزینه برای کاکا رستم بود/حسین یاری بهترین بازی اش را انجام داده است

کارگردان فیلم سینمایی داش آکل در ادامه در مورد بازیگران فیلم توضیحاتی داد و گفت: یکی دیگر از مسائلی که در مورد این اثر مطرح می شود استفاده از مهران غفوریان که یک کمدین است در یک فیلم جدی است. باید در این مورد بگویم که من سالها تجربه آموزش و فعالیت سینمایی دارم و معتقدم تا کسی بازی جدی را در سطح بالایی درک نکند هرگز نمی تواند نقش کمدی را به خوبی اجرا کند. مهران غفوریان بسیار فراتر از انتظار ظاهر شده و با توجه به گریم و فیزیک مناسبش برای نقش کاکا رستم، انتخاب بسیار خوبی بود.

وی با تاکید بر اینکه کلیشه شدن یک بازیگر در یک ژانر و نقش نه برای او خوب است نه برای کارگردانها، افزود: اگر چند بار دیگر هم بخواهم داش آکل را بسازم، باز هم از مهران غفوریان باری این نقش استفاده خواهم کرد. این بازیگر برای این نقش انرژی و انگیزه بسیاری از خود نشان داد و به رغم آسیب دیدگی پایش و حضور در یک پروژه دیگر ما برای حضورش صبر کردیم. غفوریان به قدری حرفه ای برخورد می کرد که حتی برای این نقش اش صداسازی ویژه ای کرده بود و برای حفظ راکورد صدایش پیش از برداشت تمرین می کرد و با ضبط و گوش دادن به صدایش، نهایت سعی اش در حفظ آن را به کار می برد.

عرب تاکید کرد: به نظر من حسین یاری هم یک سر و گردن بهتر از سایر نقش هایش در این فیلم ظاهر شده و حتی به نسبت بهروز وثوقی که متناسب با سینمای دوره خودش خوب کار کرده بود، نقش آفرینی قابل قبولی کرده‌است.

شریفی نیا خودش را تحمیل نمی کند

وی افزود: در مورد محمدرضا شریفی نیا هم حاشیه سازی شده است. انتخاب بازیگر کاملا توسط خودم انجام شده و شریفی نیا تنها پیشنهاد می دادو به هیچ وجه خودش را به ما تحمیل نکرد. حتی برای نقش مرجان ما از بیش از پنجاه نفر تست گرفتیم که یکی از آنها هم دختر محمدرضا شریفی نیا بود که تست گریمش جواب نداد.

عرب اظهار داشت:  باید اعلام کنم که او برای کستینگ از ما هیچ پولی دریافت نکرد و حتی برخی از بازیگرانی که معرفی کرد بخش دست مزد خود را سفید گذاشته بودند و دستمزد خودش ۱۵۰ میلیون در این فیلم بوده است که۱۰۰ میلیونش را گرفته است و حدود ۵۰ میلیون طلب دارد.

نشست خبری فیلم « داش اکل»

شبیه داش آکل کیمیایی نیستیم

وی هر گونه تشابه این فیلم با فیلم مسعود کیمیایی را رد کرد و گفت: در دنیا رایج است که از یک اثر ادبی چندین اقتباس ساخته شود که البته در کشور ما کمتر این اتفاق افتاده است. من برای پرهیز از هر نوع تشابه چندین بار فیلم کیمیایی را دیده ام و سعی کرده ام که حتی در دکوپاژ هم تفاوت داشته باشیم. ضمن اینکه فضای کاری این دو پروژه بسیار متفاوت از هم هستند.

عرب در مورد لزوم باز تولید چنین اثری در این مقطع زمانی گفت: جوانمردی موضوعی نیست که تاریخ مصرف داشته باشد و هر آینه ما وظیفه داریم که آداب و رسوم و ادبیات معاصر و کلاسیکمان را زنده نگه داریم.

برای اعلام شکست پروژه خیلی زود است

تهیه کننده فیلم داش آکل در بخش دیگر سخنانش با انتقاد از کسانی که این پروژه را شکست خورده می نامند گفت: زود است که ادعا کنیم ما در این پروژه شکست خورده‌ایم، آن هم در زمانی که تنها سه هفته از اکران فیلم گذشته و در حالی که این اتفاق با ایام سوگواری و نمایش فیلم های پر فروش مقارن شده بود.

وی افزود: هزینه این فیلم حدود دو و نیم میلیارد تومان شده و تا کنون حدود ۲۵۰ میلیون تومان فروش داشته ایم. امیدواریم که دست کم با عبور از این شرایط، بتوانیم به اندازه هزینه ها و بدهی هایش فروش داشته باشد.

عرب در مورد سانس های نا مناسب و تبلیغات کم این فیلم هم گفت: صدا و سیما به بهانه این که اسم این فیلم طاغوتی است، تنها ۶۵ تیزر تلویزیونی به ما داد که مقدار بسیار ناچیزی است و دیده نمی شود. در تلاشیم تا بتوانیم باز هم فرصت پخش تیزر بگیریم. در مورد سانس های نمایش این فیلم هم باید بگویم که اگر فیلمی یک سالن را به طور کامل در یک روز داشته باشد فروش خوبی خواهد داشت اما اگر به فیلمی با ژانر داش آکل سانس های ده صبح و زمان های مرده اختصاص پیدا کند با مشکل روبرو می شود که امیدواریم با اضافه شدن سالنهای شهرستان و بهبود سانس های نمایش این فیلم، فروش بهتری داشته باشیم.

وی وجود مافیا در سینما را رد کرد و گفت: مشکل سینمای ما گروه گروه شدن آن است.

دو سالی هست که مسئولین ارشاد خواب هستند

در این بخش از این نشست رسانه ای، امیر سماواتی پخش کننده فیلم هم گفت: در سینمای ایران شاید ما مافیایی به معنی کلمه اش نداشته باشیم، اما با فشار عده ای ساختار خاصی برای اکران آثار  ایجاد شده است.

وی افزود: مسئولین در ارشاد دو سالی هست که به خواب رفته اند و یا شاید توانایی تغییر این ساختار ندارند و شاید کسانی که باید این تغییر را ایجاد کنند، خودشان از وضع موجود ذینفع هستند.

نشست خبری فیلم « داش اکل»

از سوپر استار خواندن برخی خجالت می کشم

در ادامه حسن پویا مدیر فیلمبرداری این فیلم، ضمن ابراز علاقه به فیلم داش آکل گفت: من با سینماگران کشورهای مختلفی کار کرده ام؛ اما شرمم می آید که ما چه کسانی را سوپر استار سینما کرده ایم. خیلی از این بازیگران نمی توانند چهار کلمه هم صحبت کنند و به نظرم شما اهالی رسانه نباید این بازیگران بی سواد را اینقدر بزرگ کنید، بلکه باید سینما را در قالبی بیندازید که درست جلو برود.

وی سپس با انتقاد از تولید و استقبال از آثاری با شوخی های سخیف و جنسی گفت: در برخی فیلم ها کلماتی استفاده می شود که من خجالت می کشم در حضور خانواده این فیلم را نگاه کنم. نمی دانم شاید باید ما هم برویم فیلم مشابهی بسازیم که فروش آن چنانی داشته باشیم.

نشست خبری فیلم « داش اکل»

دنیای من و صادق هدایت بسیار متفاوت است/اعتقادی به وفاداری به متن ندارم

در ادامه این نشست رسانه ای، منصور براهمی در پاسخ به خبرنگار موج در مورد نسبت شما با آثار هدایت و علت انتخاب این اثر برای نوشتن فیلمنامه گفت: من وقتی پژوهش می کردم متوجه شدم که کشورهایی که صاحب  سینما هستند فاصله بین ادبیات و سینمای آنها کم است. اگر مقداری به سابقه من توجه کنید، می بینید که همیشه نسبت به فاصله ادبیات کلاسیک و معاصر کشورم با سینما منتقد بوده‌ام و انگار که سینما، خودش را تافته جدا بافته می داند. 

این نویسنده افزود: بر همین اساس اقدام به نوشتن بر اساس اثری از هدایت کردم. گرچه دنیای من و صادق هدایت فرسنگها از هم فاصله دارد و تفاوت جدی دارد اما نمی توان تواناییهای او را نادیده بگیریم و برداشتی از آثارش نداشته باشیم.

وی تاکید کرد: به وفاداری اصلا فکر نمی کنم، بنابراین یکبار داستان را خواندم و بعد کتاب هدایت را کنار گذاشتم.

وی در مورد اینکه آیا هنگام نگارش فیلمنامه به بازیگر خاصی فکر می کرده گفت: از زمان نگارش این اثر خیلی می گذرد و به دلیل اینکه خیلی دوست داشتم این کار در فضای شیراز و با لهجه های شیرازی انجام شود، در ابتدا جاهایی به پاک نیت فکر می کردم و این بر می گردد به زمانی که هنوز او پا به سن نگذاشته بود.

 

گزارش تصویری این نشست