موج
کدخبر : ۳۱۵۳۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-315300

راهپیمایی میلیونی اخیر در عراق تا حد زیادی انعکاسی از اعتراض مردم این کشور علیه سیاست های غلط دولت آمریکا است.

محمود رضا امینی -خبرگزاری موج: در طول صد سال گذشته عراق، چنین راهپیمایی با این جمعیت عظیم، بی سابقه بوده است. حتی شاید بتوانیم بگوییم که این راهپیمایی در همه کشورهای منطقه بی سابقه بوده است. عراقی که هنوز در فرآیند دولت سازی و ثبات سیاسی اش، با چالش های جدی مواجه است، عراقی که چندی پیش در آن با یک سناریوی آمریکایی، علیه برخی مسائل دست به اعتراض و تظاهرات زده شد که این وقایع زمینه را برای سو استفاده عده ای و رفتارهای آنچنانی فراهم ساخت. با این حال، راهپیمایی اخیر در این کشور که در نوع خود یک مانور قدرت بود و موجب تعجب همگان شد، چهره ای دیگر از عراق را نشان داد. قاعدتا پیامد این تظاهرات و پیام آن این است که معترضان، به آمریکا و سیاست هایش یک نه محکم گفتند. آنچه مردم عراق در تظاهرات خود گفتند یک نه طوفانی و قدرتمندانه به آمریکا بود. این رویکرد عراقی ها، به وضوح موضع ضعیف آمریکایی ها در عراق را نشان می دهد.

با این حال، سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا این تظاهرات زودتر برگزار نشد؟ چرا این تظاهرات در این زمان اتفاق افتاد؟ واقعیت این است که ترور شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را عراقی ها از طیف های مختلف فکری و سیاسی نمی توانند بپذیرند. مردم عراق نیز چون حذف تروریست های داعشی از کشورشان را بیش از همه مدیونِ نیروهای حشدالشعبی می دانستند که در واقع، نیروهای تحت فرماندهی حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی بودند، به این جمع بندی ذهنی رسیدند که آن طرفی که اقدام به حذف این بزرگواران کرد، عملا موافق صلح و ثبات در عراق نیست. از این منظر، این اتفاق(تظاهرات میلیونی عراق)، رویداد مهمی بود و مستقیما نیروهای آمریکایی و سیاست های این کشور را مورد انتقاد قرار می داد.

از سویی، رهبر معظم انقلاب نیز رهنمودهایی داشتند که این مولفه هم در راهپیمایی میلیونی مردم عراق اثرگذار بود. ایشان پس از 8 سال در نمازجمعه تهران حضور یافتند. بخشی از خطابه ایشان مربوط به مردم ایران بود با این حال، بخشی دیگر نیز به مردم کشورهای منطقه تعلق داشت. امری که خود تاثیر مهمی بر راهپیمایی میلیونی عراق داشت. مردم عراق برای نه گفتن به آمریکا و سیاست های این کشور در راهپیمایی شرکت کردند.

مولفه دیگری که بر راهپیمایی میلیونی مردم عراق تاثیرگذار بود، کج روی های سیاسیون بوده است. سیاسیون و نیروهای منفی در منطقه هرازچندگاهی اقدامات مخربی را انجام می دهند و در مقابل، مردم با راهپیمایی های گسترده، وحدت خود را در برابر آنها به نمایش می گذارند. در شرایط فعلی، این آمریکاست که باید تکلیف خود را مشخص کند. مردم در شرایط فعلی دارند اعتراض خود را به آمریکا و برخی سیاسیون لج باز نشان می دهند. اکنون آمریکا و بسیاری از سیاسیون طرفدار آمریکا، با مشاهده راهپیمایی عراق دچار وحشت شده اند. امری که بروندادِ سیاست های غلطِ خودِ آن ها است.

شاید یکی از نزدیکترین و زودترین لبیک ها به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید قوی بود، در جریان راهپیمایی اخیر میلیونی در عراق رقم خورد. این تحول نشان داد که ما قوی هستیم در یک اراده ملی، اسلامی و ارزشی. پیشتر نیز نمود این امر را در جریان تشییع جنازه شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس مشاهده کرده بودیم. لذا باید منتظر ماند، هنوز پیامدهای زیادی در راهند. اخیرا راپیمایی میلیونی مردم عراق و شاید فردا، راهپیمایی گسترده و تحولی جدید در سرزمینی دیگر.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها