موج

مهندس حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس:

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و هیات همراه سه شنبه بیست و دوم آبان ماه با حضور در ذوب آهن اصفهان ضمن بازدید از بخش‌های مختلف کارخانه از جمله (پروژه PCI)، آگلومراسیون، انبار مواد خام وکک سازی با مهندس منصور یزدی زاده مدیر عامل شرکت و معاونین ایشان دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش خبرگزاری موج، مهندس حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و هیات همراه سه شنبه بیست و دوم آبان ماه با حضور در ذوب آهن اصفهان ضمن بازدید از بخش‌های مختلف کارخانه از جمله (پروژه PCI)، آگلومراسیون، انبار مواد خام وکک سازی با مهندس منصور یزدی زاده مدیر عامل شرکت و معاونین ایشان دیدار و گفتگو نمود.

ذوب آهن اصفهان با طرح‌های توسعه و توان فنی مهندسی کارشناسان خویش و همچنین تکنولوژی روز دنیا دستاورد‌های خوبی داشته است

مهندس فولادگر گفت:: تقریباً حدود هر یک و نیم سال از ذوب آهن اصفهان بازدید دارم و در جریان پیشرفت طرح‌های مختلف این شرکت هستم. حتی قبل از دوره نمایندگی مجلس نیز به دلیل تحصیل در رشته فنی و فعالیت در مهندسی جهاد تعاملات کاری خوبی با ذوب آهن داشتم. این کارخانه عظیم به عنوان اولین صنعت فولادی کشور قبل از انقلاب، فراز و نشیب‌های بسیاری را تجربه نمود، اما توانسته با طرح‌های توسعه و توان فنی مهندسی کارشناسان خویش و همچنین تکنولوژی روز دنیا دستاورد‌های خوبی را رقم بزند. زنجیره تولید این شرکت از معادن تا تولید محصول نهایی نیاز است تداوم یابد، زیرا در حال حاضر دو کوره بلند فعال است و با وارد چرخه شدن کوره شماره یک، مواد اولیه برای تولید محصول نهایی باید در شرکت وجود داشته باشد. 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: طرح‌های توسعه این شرکت باید به ثمر بنشیند و تولید این مجموعه نه تنها به سه میلیون و ششصد هزار تُن که برنامه ریزی شده بلکه به پنج میلیون تُن باید برسد، زیرا تولید زیر این رقم اقتصادی نیست.

وی اظهار داشت: در بازدید امروز پروژه‌های بسیار خوبی را دیدم که با تکیه بر توان و تخصص داخلی کارگران در حال به ثمر رسیدن است و انشاا... روز به روز توسعه یابد.

اهمیت توجه به استراتژی توسعه و بهره گیری از مزیت‌های نسبی

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:: کشوری بودیم که رشد اقتصادی را بیشتر در سایه صنعت می‌دیدیم، اما برخی از دیگر کشور‌ها مبنای اقتصاد را در گردشگری، تجارت و ... دیده اند. کشور‌هایی که می‌خواهند محور توسعه آن‌ها، صنعت باشد، طبیعتاً نیاز به استراتژی توسعه صنعتی دارند. ما صنعت را به این دلیل محور قرار دادیم که بتوانیم از منابع غنی کشور استفاده نماییم در صورتی که نیاز به مزیت نسبی داریم.

وی گفت:: از ابتدای انقلاب تاکنون که در آستانه چهل سالگی آن قرار داریم، پیشرفت‌های خوبی را شاهد هستیم، اما به دلیل نداشتن همان استراتژی توسعه صنعتی مدون و دستور العملی که در همه کشور حاکم شود و باید بر اساس آن کار کنند باید متکی بر مزیت نسبی باشند که از آمایش سرزمین بدست می‌آید. با وجود اینکه آمایش سرزمین و صنعت ما کامل نیست، اما در مجموع پیشرفت خوبی در صنعت داشتیم.

مدیران، کارشناسان و تکنسین‌های ماهر ذوب آهنی در کشور نقش موثری داشتند

مهندس فولادگر افزود: ذوب آهن اصفهان زمانی که تاسیس شد مهمترین کارخانه صنعتی کشور و اولین کارخانه فولادی بعد از انقلاب بود. این صنعت بزرگ و ریشه دار محل تربیت مدیران، کارشناسان و تکنسین‌های ماهری بود که در ساخت سایر صنایع نقش داشتند یا اینکه نیروی انسانی با تجربه این کارخانه طی دوران مختلف در سطوح بالای مدیریتی کشور حضور یافتند.

وی در خصوص حمایت دولت و مجلس از صنایع فولادی گفت:: زمانی که استراتژی توسعه صنعتی وجود داشته باشد مشکلات کمتری ایجاد می‌شود، اما متاسفانه برای صنایع کوچک بدون توجه به مزیت‌های نسبی مجوز تاسیس واحد‌های فولادی داده می‌شود که توجیه اقتصادی ندارند. استراتژی صنعت فولاد کشور به یک خط مشی جامع نیاز دارد در غیر این صورت سرمایه گذاری‌ها به ثمر نمی‌شیند. بر اساس خط مشی، کل زنجیره فولاد از اکتشاف تا محصول نهایی کار دولت است. مجلس نیز با تصویب قانون و بودجه برنامه ریزی می‌نماید. معادنی که در اختیار دولت است نیز باید کم کم واگذار شود.

ذوب آهن اصفهان در زمینه مسئولیت اجتماعی عملکرد خوبی داشته است

مهندس فولادگر در ادامه به مسئولیت اجتماعی ذوب آهن پرداخت و گفت:: بنگاه‌های اقتصادی در کنار تولید نیاز است به جامعه اطراف نیز توجه داشته باشند، زیرا فرایند تولید آن‌ها بی تاثیر نیست. به بنگاه اقتصادی مانند یک نظام یا سیستم نگریسته می‌شود که ورودی، خروجی و فرایند تولید دارند و آخرین مرحله آن که بازخورد است مورد توجه مردم قرار دارد.

مهندس فولادگر ادامه داد: در زمان بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس، جلسه‌ای با مدیرعامل وقت ذوب آهن و مدیرعامل راه آهن برگزار شد که نتیجه بسیار خوبی داشت و حتی مصوبه آن نیز برنامه مذکور آمد. از ذوب آهن انتظار داریم تولید ریل را افزایش دهد با توجه به اینکه یکی ازمهمترین کارگاه‌های تولیدی خود (نورد ۶۵۰) را به این محصول استراتژیک اختصاص داده است البته از راه آهن نیز انتظار داریم که قرارداد‌های خرید ریل را توسعه دهد تا ذوب آهن بداند در چند سال آینده بر اساس چه میزانی تولید خود را تنظیم نماید.

ذوب آهن با تولید انواع ریل می‌تواند همه نیاز‌های ریلی کشور را پوشش دهد و این کارخانه را به قابلیت‌های جدید برساند و صنعت کشور را به لحاظ تولید داخل و حمل و نقل ریلی از واردات بی نیاز نماید. ریل یکی از نیاز‌های آینده کشور است و ما با توجه به سابقه‌ای که در صنعت فولاد داریم پسندیده نیست که وارد کننده این محصول باشیم، زیرا صنعت و تکنولوژی آن در داخل وجود دارد و هر جایی هم نیاز به فناوری باشد وارد می‌کنیم. آزمایشات مختلف کنترل کیفی بر روی ریل ذوب آهن توسط مراجع ذی صلاح انجام گرفته است و ما این کارخانه را به عنوان تولید کننده ریل می‌شناسیم. شرکت راه آهن نیز چند محموله از این محصول را خریداری کرده است. در کنار ریل، تولید تیرآهن بال پهن نیز در صنعت ساختمان از اهیمت ویژه‌ای برخوردار است که در این کارخانه با کیفت مطلوب انجام می‌گیرد.

مهندس فولادگر گفت:: ذوب آهن اصفهان علاوه بر اینکه قدیمی‌ترین کارخانه فولادی کشور است، به دلیل عظمت و بزرگی در فضای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه، استان وکشور نقش بسیار موثری داشته و دارد. در درجه اول نیاز است که یک مدیر فنی و متخصص فولادی برای چنین مجموعه‌ای انتخاب شود و در کنار آن برخورداری از قابلیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز موثر است.

وی انتخاب مدیرعامل این شرکت عظیم از بین کارکنان آن را اقدام مناسبی دانست و افزود: مهندس یزدی زاده به عنوان مدیری که از ابتدا در این صنعت حضور داشته و سپس در سطح ملی نیز عهده دار مسئولیت‌های موثری بوده و همچنین تجربه خوب تعامل با مسئولین کشور را نیز دارد، حضور مجدد ایشان انشاا... فرصتی است که ذوب آهن برنامه‌های تولید و توسعه خود را اجرایی نماید و تعامل بیشتری با جامعه داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها