موج
کدخبر : ۲۹۹۴۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-299409

دانستنی هایی درباره نژاد سگ ها؛

خصوصیات نژادی و رفتاری سگ‌ ها با یکدیگر متفاوت بوده و هر نژاد ویژگی‌ های خاص خویش و به تبع آن کاربردهای مخصوص به خود را دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، بررسی فسیل‌ های باقی‌ مانده از سگ‌ های باستانی و بررسی تغییرات ژنتیکی آن‌ ها نشان می‌دهد که سگ‌ ها حدود هفده تا بیست و چهار هزار سال پیش از لحاظ ژنتیکی به دو شاخه شرقی و غربی تقسیم شدند. سگ‌ های شاخه شرقی در نقاط مختلف خاور دور و سگ‌ های شاخه غربی در بقیه آسیا، اروپا و آفریقا ساکن شدند. سگ‌ هایی که به اروپا رسیدند با سگ‌ هایی که پیش از آن در آنجا بودند مخلوط شدند که باعث تغییر ژنتیکی این حیوان شد.

* نژادهای سگ

سگ‌ ها صدها نژاد گوناگون دارند که بیشتر آن‌ ها در چند صد سال اخیر به وسیله اصلاح نژادی توسط انسان‌ ها ایجاد شده‌اند. آن ها را می توان یکی از متنوع ترین گونه های جانوری در دنیا دانست بطوری که بسیاری از نژادهای این حیوان را فقط می توانید در کشور ایران مشاهده کنید و بسیاری از این نژاد ها نیز در ایران موجود نمی باشند. 

یکی از دلایل عمده زیادی نژادهای این حیوان را می توان تأثیر مستقیم انسان بر زاد و ولد این موجود دانست، انسان ها با دستکاری های ژنتیکی و ترکیب کردن نژادهای گوناگون این حیوان، موفق شده اند که گونه های بسیار متعددی از این حیوان را به وجود بیاورند. همچنین از طریق تولید نسل از سگ‌ های دارای صفات جسمی و رفتاری مخصوص برای انجام کارهای خاص استفاده می‌ کنند که باعث ایجاد نژادهای متفاوتی از سگ‌ های شده‌ اند که تفاوت‌ های ظاهری قابل توجهی با یکدیگر دارند. 

به عنوان مثال قد این حیوان از تقریباً ۲۰ سانتی متر تا یک متر و حتی بیشتر موجود می باشد و همین طور رنگ آن‌ ها نیز از سفید تا سیاه و از قهوه‌ای تیره تا روشن با طرح‌های مختلفی متغیر است. بلندی موی آنها نیز از بسیار کوتاه تا چند سانتی‌متر و موی زبر تا پشم صاف، فر یا نرم متفاوت است که تمامی این عوامل نشان دهنده گوناگونی نژاد این حیوان می باشد.

در حالت کلی رفتارهای هر سگی متأثر از دو عامل مهم ژنتیک و محیط می‌ باشد که عامل اول وراثتی بوده و عامل دوم اکتسابی می‌ باشد، مسائل ژنتیکی خود موضوع بسیار مهمی است که در امر انتخاب نژاد سگ جهت به کارگیری در مأموریت های مختلف نقش ویژه ای دارد علی الخصوص در انتخاب سگ‌های پلیسی، سگ‌ های جنگ، سگ‌های جستجو و نجات و … 

خصوصیات نژادی و رفتاری سگ‌ ها با یکدیگر متفاوت بوده و هر نژاد ویژگی‌ های خاص خویش و به تبع آن کاربردهای مخصوص به خود را دارد.

سگ‌ ها متناسب با ویژگی‌ های نژادیشان رفتار و حرکات خاص خویش را دارند، ژرمن‌ها نسبت به غریبه ها محتاط می‌ باشند اما در عین حال اولین صاحب خود را به‌ عنوان یک دوست در سراسر زندگیشان به حساب می‌ آورند، آنها چیزهایی را که یاد می‌ گیرند هرگز فراموش نمی‌ کنند و آرامش و امنیت را در کنار صاحب خود تجربه می‌ کنند

سگ‌ ها بسیاری از نیروها و انرژی‌ های بیرونی را که انسان قادر به جذب و دریافت آنها نمی‌ باشند دریافت نموده و نسبت به آنها واکنش نشان می‌ دهند، بی قراری و پارس سگ‌ ها قبل از زلزله و طوفان رفتارهایی است که قرن‌ ها آدمی را مجذوب خود ساخته است، سگ‌ ها در موقعیت‌ های مختلف رفتارهای متفاوتی از خویش نشان می‌دهند. به عنوان مثال  یکی از ویژگی‌ های جالب سگ‌ ها درک نمودن حس ترس می‌ باشد به طوری که اگر فردی از سگی بترسد و از جلوی او فرار کند حیوان بلافاصله واکنش نشان داده و اقدام به پارس کردن و تعقیب او خواهد نمود چرا که سگ‌ ها اشیای متحرک را هدفی برای تعقیب نمودن محسوب می‌ نمایند و در واقع این یک رفتار غریزی برایشان محسوب می‌ گردد.

* بهترین نژاد های سگ در جهان

سگ گلدن رتریور Golden retriever

گلدن رتریور Golden retriever

گلدن رتریور نژادی از سگ است از گونه سگ‌ های ورزشی از مشخصه‌ های اخلاقی این نژاد می‌ توان به مهربانی و هوش و استعداد بالا اشاره کرد. این نژاد از نظر ظاهری دارای جثه متوسط و در رنگ‌های گوناگون از جمله کرم و طلائی یافت می‌ شود.

گلدن رتریور سگی باهوش، زیبا و اجتماعی است. دارای جثه متوسط می‌ باشد و به رنگ‌ های کرم و طلایی یافت می‌ شود. لایه بیرونی پوشش ضدآب و لایه زیرین انبوه و پر پشت است. دارای سر پهن و عضلانی و دندان‌ های منظم می‌ باشد. بینی سیاه دارد و چشم‌ هایش به رنگ قهوه‌ ای و مشکی یافت می‌ شود. گوش‌ هایی به اندازه متوسط، گردنی ماهیچه‌ ای و سینه‌ ای فراخ دارد. دمش بلند است اما هرگز به صورت فر خورده نمی‌ باشد.

گلدن رتریور سگی فعال و پر محبت و مناسب برای اعضای خانواده‌ است. همیشه مهربان است و رفتار خیلی آرامی با کودکان دارند. سگ‌ هایی باوفا و مشتاق برای بازی کردن صاحبانشان هستند.  آموزش پذیر است. با غریبه‌ ها و سایر سگ‌ ها رفتاری دوستانه دارد و خوی تهاجمی ندارد. گلدن رتریور دیدبان خوبی است و ورود غریبه‌ ها را با واق زدن اطلاع می‌ دهد. مهارت در بازآوردن شکار برای شکارچی کسب کرده‌ است، همچنین قابل ذکر است که این سگ شناگر بسیار ماهری می‌باشد.

سگ لابرادور رتریور Labrador Retriever

لابرادور رتریور Labrador Retriever

سگ لابرادور رتریور به دو منظور تربیت شده است، هم بعنوان یک همدم و همراه دوستانه و هم نژادی از سگ های کاری است که بسیار مفید هستند. امروزه لابرادور رتریور به عنوان سگی خوش مزاج و سخت کوش است و محبوب ترین نژاد در بین مردم آمریکا به شمار می رود. امروزه بر روی آنها بعنوان سگ شکاری برای شکارچیان، سگ کمکی برای معلولین، حریف نمایشی و جستجو و سگ نجات در میان دیگر مشاغل سگ ها کار می شود.

لابرادور رتریورها بسیار پر جنب و جوش هستند و بسیار بسیار بسیار زیاد عاشق غذا هستند و اگر در خوردن غذا زیاده روی کنند به سرعت دچار اضافه وزن می شوند. آنها به حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت در روز نیاز دارند.

او اجتماعی و با اشتیاق است و با مردم و حیوانات دیگر رفتاری دوستانه دارد. پوشش او در سه رنگ شکلاتی، سیاه و زرد دیده می شود.

این نژاد عاشق شنا کردن، پیاده رویی، و انجام هرگونه فعالیت در فضای باز بیرون از خانه است. 

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.

سگ پودل Pudel 

سگ پودل Pudel

پودل جزو دسته سگ‌ های خانگی محسوب می‌ شود که بسیار فعال، هوشمند و ظریف است. شخصیت کاملا خود ساخته و مستقلی دارد، هنگامی که در حال حرکت است، حرکتش به طور مغرورانه و با افتخار است

این سگ‌ ها را برای انجام کارهای سختی پرورش داده‌اند و برخلاف آنچه که به نظر می‌ رسد، پودل ها خیلی هم افاده‌ای و مردم گریز نیستند. آن‌ ها عاشق انسان‌ ها هستند و دوست دارند همیشه در کنارشان باشند و هیچ علاقه‌ ای به تنهایی ندارند. پودل استعداد زیادی در اجتماعی شدن دارد و همیشه برای بازی کردن آماده و مشتاق است.

سگ چو چو Chow Chow​

سگ چو چو Chow Chow​

چوچو یک نژاد سگ اشرافی است که منشأ آن را چین شمالی می‌ دانند؛ یکی از دلایل معروف بودن این نژاد زبان آبی و پاهای عقبی صاف اوست که باعث خرامیدنش می‌شود. همچنین در قسمت پشت سر دارای یال می‌ باشد که به آن چهره ای شیر مانند می‌بخشد. به همین جهت در گذشته مورد توجه امپراطوران چین بوده است.

این سگ دارای جثه ای تنومند با جمجمه کوچک، پهن، مثلثی و گوش‌هایی گرد و ایستاده است .

چو چو سگی است وفادار، بدون بوی بدن، که می تواند سگ نگهبان خوبی هم باشد و باید با آن رفتار مهربان و آرام داشت و با بچه ها بسیار خوب هستند.

 آنها نسبت به صاحب خودشان بسیار وفادار هستند. به گفته اغلب صاحبان این نژاد آنها براحتی میتوانند کلاهبرداری را یاد بگیرند. آنها اشتیاق زیادی به یادگیری دارند. بعضی ها معتقدند که نوع مو کوتاه آن فعالتر و باهوش تر از نوع مو بلند است.

سگ شیبا اینو Shiba Inu 

سگ شیبا اینو

سگ شیبا اینو نژادی سرزنده و فعال با گوش هایی عمودی بر روی سرش همین طور مانند گربه چالاک است.

این نژاد جسور، با اعتماد به نفس، هوشیار و خوش خو می باشد و نژادی است که  در مورد هر چیزی نظر خودش را دارد. شیبا اینو با اینکه به صاحب خود مهربان و وفادار است،  اما در مقابل غریبه ها ایستادگی می کند و به آن ها مشکوک می باشد.

با این تفاسیر شیبا اینو به شدت از قلمروی خود محافظت می کند و با سگ های دیگر روابط اجتماعی خوبی ندارد.  برای شکار حیوانات کوچک لحظه ای تردید نخواهد کرد.

سگ پاگ pug​

سگ پاگ pug​

سگ پاگ یکی از بانمک ترین و محبوب ترین نژادهای سگ در دنیا است و البته محبوبیت اون ها هم بی دلیل نیست. سگ نژاد پاگ علاوه بر ظاهر بانمک و صورت چروکش، شخصیت فوق العاده ای هم داره.

سگ های پاگ سگ هایی با اعتماد به نفس دارای شخصیتی دلسوز و مهربان هستند و شیطنت و بازی گوشی رو چاشنی رفتارشون میکنند تا خودشون رو توی دل همه جا کنند.

سگ پاگ خودش رو خیلی خوب با زندگی شهری و آپارتمانی وفق داده و با سبک زندگی شهری سازگاری خیلی خوبی داره. پاگ ها عاشق این هستن که اطرافشون پر از آدم باشه و از تنها ماندن توی خونه متنفرند.

سگ مالتز maltese

سگ مالتز maltese

سگ مالتز یک سگ کوچک خانگی است، این پت خلق و خوی ملایم و بی خطری دارد. سگ مالتیز با همه همانند یک دوست صمیمی رفتار می کند. مالتیز جزو گروه سگ های عروسکی است.

این سگ پوستی سفید رنگ دارد، که زیبایی خاصی به این سگ عروسکی بخشیده است، بطوریکه برخی از افراد مالتیز را به عنوان سگ سفید برفی می نامند.

سگ مالتیز اصیل با اینکه جثه کوچکی دارد، اما یک سگ نیرومند و قوی می باشد. آموزش و تربیت سگ مالتیز اصیل کار آسانی نیست، این سگ ها بسیار حساس و درست کار هستند.

سگ آکیتا Akita​

سگ آکیتا

آکیتا سگی است قدرتمند‌‌‌‌‌‌،‌ استوار، عضلانی با ظاهری مشخص و مجزا از سایر سگها.

آن ها حیوانات باهوش و با استعدادی هستند که به راحتی میتوانند آموزش های مورد نظر شمارا فرابگیرند.

سگ پیچون فرایز Bichon Frise

سگ پیچون فرایز

سگ های نژاد بیچون فرایز بسیار دوست داشتنی و جذاب هستند. آنها دارای موهای بلند و کمی فردار، گوشهای بلند و افتاده، چشم های گرد و سیاه رنگ، گردنی بلند کمانی شکل و دمی که در پشت او کامل فر خورده است می باشند. بیچون فرایز بسیار شاد، سرزنده و رفتاری دوستانه دارد هم چنین به فعالیت و بازی کردن بسیار علاقه مند است. آنها اغلب به رنگ سفید و کرم روشن یافت می شود.

سگ بیچون فرایز جزو دسته بندی سگ های خانگی و گروه سگ های عروسکی است. رابطه این سگ با بچه ها و افراد خانواده بسیار منعطف و خوب است.

سگ کوموندور komondor

سگ کوموندور komondor

سگ کوموندور یک سگ بزرگ سفید رنگ از نژاد سگ نگهبان دام است که دارای موهای بلند و رشته مانند است. طول موهای این سگ زیبا حدود ۲۰ تا ۲۷ سانتیمتر است که بیشترین مقدار مو در بین سگ سانان است.

این سگ دارای یک غریزه ی طبیعی نگهبانی است که دارای یک غریزه محافظت قوی نسبت به خانواده و اموال و هرچیزی که با آنها زندگی میکند است.

سگ سیبرین هاسکیSiberian Husky​

سگ سیبرین هاسکی1

سگ هاسکی سیبرین یک نژاد سگ زیبا است که دارای پوستی ضخیم و مودار می باشد، این سگ یک حیوان بسیار زرنگ و باهوش است که می تواند  صاحب و مربی خود اذیت کرده و سرکار بگذارد.

هاسکی سگی قدرتمند و کاری می‌باشد. در همه رنگ‌ها از سیاه یکدست تا سفید یافت می‌شود. معمولاً به صورت دو رنگ سیاه وسفید، طوسی و سفید، قرمز و سفید و نارنجی و سفید وطلایی(gold) و سفید یافت می‌شود. 

سگی آرام و بازیگوش می‌باشد. به اعضای خانواده‌ای که در آن بزرگ می‌شود بسیار علاقه‌مند است. باهوش، اجتماعی و با محبت می‌باشد. اگرچه انرژی زیادی خصوصاً در تولگی دارد اما سگ سر براه و مطیعی می‌باشد. رابطه خوبی با کودکان دارد.برای افراد خانواده بسیار کم پارس می‌کند اما به افراد غریبه بی دلیل پارس زیادی می‌کند.

 استعداد خوبی در آموختن دارد اما این کار را باید با صبر و حوصله انجام داد و به غذای کمتری نسبت به آنچه به نظرمی رسد نیاز دارد. باید او را برای پیاده‌روی ۲ ساعته به بیرون ببرید تا انرژیش خالی شود وگرنه خانه را ویران می‌کند. 

سگ جک راسل تریر Jack Russell Terrier

سگ جک راسل تریر

سگ جک راسل تریر نام یکی از نژادهای سگ است که خاستگاه آن به انگلستان بازمی‌گردد. سگی جسور، سرحال و ستیزه گر است. بسیار نترس، مراقب و جذاب می‌ باشد. از بازی کردن با عروسک لذت می‌ برد و رابطه بسیار خوبی با کودکان دارد. آموزش دادن به آن ها گاهی اوقات دشوار است، بنابراین به آموزش های یک مربی با حوصله و با تجربه نیاز دارد.

اگر از سنین پایین اجتماعی نشود می‌ تواند نسبت به سایر سگ ها بسیار تهاجمی باشد تا حدی که جان خود را در جنگیدن از دست بدهد! شکارچی ماهری می‌ باشد بنابراین نباید او را با حیوانات خانگی کوچک تنها گذاشت. از کندن زمین و پریدن لذت می‌ برد. بطور کلی خصوصیات یک سگ بزرگ را در جثه کوچک دارد.

سگ وایمارانر Weimaraner

سگ وایمارانر Weimaraner

سگ وایمارانر این سگ ها را برای شکار کردن حیوانات بزرگ مانند گوزن و خرس پرورش می دهند با این وجود ویمارانر نیز میتواند یک دوست خوب برای خانواده باشد. ویمارانر انرژی و استقامت بالایی دارد و به ورزش و تحریک ذهنی زیادی نیاز دارد.

آنها سگ های شکاری هستند و تحمل حیوانات کوچک و یا خزدار مانند خرگوش و حتی گربه و سگ را ندارند.

ویمارانر بسیار حساس است و زمانی که از صاحب خود جدا میشود به شدت رنج میبرد و اگر به مدت زمان طولانی تنها باشند ممکن است به یک سگ پرخاشگر تبدیل شوند و یا به خود آسیب برسانند.

سگ باکسر Boxer

سگ باکسر Boxer

باکسر گونه‌ ای از سگ‌ های نگهبان است یکی از اعضای خانواده Mastiff، با اندازه متوسط و سگ هایی پر انرژی هستند. آنها دارای عضلات خوبی هستند که زیر پوست تیره آنها دیده می شود.

بدن باکسر ها پوشیده از موهای کوتاه ،صاف و براق است. رنگ اصلی در این نژاد رنگ حنایی با خطوط سیاه است. طیف رنگی حنایی که  در این نژاد وجود دارد بسیار متنوع می باشد.

فاصله خطوط سیاهی که در پوست آنها وجود دارد و هم چنین وضوح رنگ سیاه نیز در آنها متغیر است. ممکن است در این نژاد در قسمت صورت، سینه و پاها لکه‌های سفیدی را ببینید.

سگ شپرد استرالیایی Australian Shepherd

سگ شپرد استرالیایی

سگ شپرد استرالیایی نام یکی از نژاد های سگ است که خاستگاه آن به ایالات متحده آمریکا باز می‌ گردد.

استرالیان شپرد وفادار و دوست داشتنی و با هوش و همه کاره می  باشد. او یک سگ پر انرژی است که برای حفظ یک گله گوسفند ایده آل است. به ورزش و فعالیت زیادی نیاز دارد برای همین یک حیاط برای انجام فعالیت های روزانه برایش ضروری است. اگر او فعالیت نداشته باشد خسته و بی حوصله می شود.

استرالیان شپرد یک همراه و همدم وفادار است که از خانه و خانواده محافظت می کند. او همراه خوبی برای بچه ها است، اگر چه او برای گله مناسب تر است.

سگ ویزلا Vizsla

سگ ویزلا Vizsla

ویزلا سگی فعال است که هر روز باید حدود ۶۰ دقیقه ورزش کند، هم چنین از پیاده روی های طولانی مدت، آهسته دویدن، بازی های واکشی و هم چنین ورزش های مخصوص سگ، لذت می برند.

آنها ریزش موی کمی دارند و تنها لازم است هفته ای یکبار آن ها را برس بزنید و خیلی کم به حمام کردن نیاز دارند. آنها زمانی که مدت طولانی تنها می مانند مضطرب می شوند و ممکن است رفتارهای مخربی داشته باشند.

آنها با کودکان بسیار مهربان و همدم خوبی برای آنها هستند اما باز هم برای خانواده هایی که بچه ی نو پا دارند توصیه نمی شود.

ویزلاها با سایر حیوانات صمیمی هستند اما در اطراف غریبه‌ها کمی خجالتی میشوند و زمان میبرد تا گرم شوند.

سگ بردر کلی‌ Border Collie

سگ بردر کلی‌ Border Collie

سگ بردر کلی‌ به یقین یکی از بهترین نژادهای سگ موجود در جهان است.

بردر کولی سگی است با جثه ای متوسط ، بسیار پر انرژی، بد باهوش و سخت‌کوش هستند! سوای آن که سگ‌ های گله‌ی فوق‌ العاده‌ای هستند، این حیوان‌ ها در چابکی حرف ندارند! چون این نژاد می تواند بسیار فعال و حساس باشد، مطمئن شدن از این‌ که آن ها برای تمام انرژی اضافی خود طرح و برنامه‌ای داشته باشند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بردر کلی‌ ها از همه ی بهتر در خانه‌ های نواحی روستایی سازگار می شوند که در آنجا فضای زیادی برای دویدن و بازی کردن در اختیار دارند.

سگ ژرمن شپرد German Shepherd

سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد یا سگ چوپان آلمانی یکی از نژادهای اصیل آلمانی است که برای اولین بار در سال ۱۸۹۹ ثبت گردید. سگی باهوش، شجاع و مناسب برای کارهای مختلف از جمله گله داری، نگهبانی، راهنمای نابینایان، همراه خانواده، و جستجو و نجات است.

مهمترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیت‌های اختصاصی است. اولین ویژگی یک جرمن شپرد خوب، قدرت، چالاکی، عضلات مناسب و هوشیاری است. رنگ در سگ های ژرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگ ها قابل قبول هستند. با این وجود رنگ های خیلی کم رنگ یا سفید یک دست قابل قبول نمی‌ باشد.

سگ بول ماستیف Bullmastiff

سگ بول ماستیف Bullmastiff

سگ بول ماستیف دارای جثه ی بزرگ و هیکلی درشت، عضلانی و قدرتمند است. همچنین سگی از خود گذشته، نگهبانی هوشیار، مهربان، مطیع در زمانی که تحریک یا خشمگین نشود، نترس، شجاع، میانه رو، آرام، باوفا و رفتار ایده آلی دارد. اگر چه او ذاتا سگ پرخاشگری نیست اما زمانی که یک فرد غریبه را می بیند به او حمله میکند و او را زمین می زند. با کودکان مهربان است.

این سگ ها آب ریزش دهان و خر خر کردن در تنفس دارند و به لحن صحبت کردن با آنها بسیار حساس هستند و به پرورش دهنده ای نیاز دارند که لحنی محمکم اما نه به صورت خشن با او رفتار کند. آنها در برخورد با غریبه ها و سایر حیوانات خانگی رفتاری پرخاشگر دارند به جز در صورتی که به خوبی اجتماعی شده باشند.

سگ روتوایلر Rottweiler

سگ روتوایلر Rottweiler

سگ روتوایلر یک نژاد سگ نگهبان می‌ باشد که خاستگاه آن به کشور آلمان و شهر روتوایل بازمی‌گردد. حافظه‌ای قوی دارد و آموخته‌ هایش را هیچ‌ گاه از یاد نمی‌ برد. زندگی صمیمی را دوست دارد و با وجود سنگینی وزنش حرکات سریعی دارد.

سگ هایی بسیار وفادار باهوش و با اعتماد به نفس هستند. یعنی هروقت نیاز ببینن به  هر قیمتی شده از صاحبشون و همه دارایی هاش محافظت میکنند.

سگ روتوایلر به عنوان سگ خانواده و همراه محبوبیت دارند. اونا سگ هایی قوی و زیبا هستند که پوششی صاف و براق به رنگ مشکی-برنز دارند.

با اینکه نگهبانی و مراقبت توی خون روتوایلرهاست ولی اونا پرخاشگر نیستند. البته خیلی ناعادلانه به عنوان یکی از پرخاشگر ترین نژادهای دنیا در بین مردم شناخته شدند.

سگ پیت بول Pit Bull

سگ پیت بول Pit Bull

سگ پیت بول تریر متعلق به گروه تریر است که گروهی از سگ های پرانرژی و انواع مختلفی از اسباب بازی، سگ های کوچک و متوسط و بزرگ را شامل می شود.

این سگ ها برای زندگی آپارتمان توصیه نمی شودو بهترین مکان را برای زندگی آن ها فضا های باز است.

پیت بول ها با کودکان خیلی سخت سازگار می شوند. این سگ بسیار پر انرژی و خستگی ناپذیر است و بسیار هوشمند هستند و راحت تعلیم و آموزش می پزیرند.

سگ اشناوزر Standard Schnauzer

سگ اشناوزر

سگ اشناوزر در اصل برای نگهبانی و انجام کارهای مزرعه پرورش داده میشوند. اشناوزر ها در اندازه متوسط و طبیعتی محافظ دارند هم چنین عاشق خانواده هستند.

این سگ ها هوش بالایی دارند و گاهی اوقات آموزش ها را خیلی سخت قبول میکنند. آنها میتوانند از خانه و خانواده ی خود محافظت کنند زیرا بدون دلیل پارس نمیکنند، زمانی که متوجه شوند که چیزی یا شخصی بخواهد به خانواده ی او آسیب برساند شروع به پارس کردن میکند.

سگ تازی افغان Afghan Hound

سگ تازی افغان

این نژاد از نژادهای قدیمی خانواده سگ‌های تازی است که یکی از برترین و قدیمی ترین نژاد های سگ در جهان سگ تازی افغان میباشد.

زیستگاه اولیه این نژاد از سگ ها مناطق سرد و کوهستانی  کشور افغانستان بوده ، جایی که از آن برای شکار خرگوش و غزال استفاده می شده است.

به این سگ ها لقب «پادشاه سگ ها» را نیز داده اند. آن ها خیلی بلند هستند و شکل و ظاهری خاص و متمایز دارند.ضریب یادگیری این سگ ها اغلب پایین است و خیلی سخت یاد می گیرند.

سگ کوهستانی برنس Bernese Mountain Dog

سگ کوهستانی برنس Bernese Mountain Dog

سگ کوهستانی برنس نام یکی از نژادهای سگ است که خاستگاه آن به سوئیس بازمی‌گردد که در هر بار زایمان میانگین ۵ تا ۷ تا حداکثر تا ۱۵ توله می‌زاید.

این سگ‌های آرام و شاداب عاشق کودکان هستند. بسیار باهوش،‌ با استعداد برای یادگیری مطالب و دیده‌بان خوبی است. اما اصولاً حالت تحاجمی ندارد. یک دوست برای تمام عمر! بسیار باوفا است.

سگ جیندوی کره ای Korean Jindo

سگ جیندوی کره ای

سگ جیندوی کره ای نام یکی از نژادهای سگ است که خاستگاه آن به کره جنوبی باز می‌گردد. یک سگ خوب و با ابعاد متوسط ​​است که برای شکار و نگهبانی از آنها استفاده می شود. 

سگ دوبرمن پینچر Doberman Pinscher

سگ دوبرمن پینچر

سگ دوبرمن پینچر یکی از معروف‌ترین سگ‌های پرورش یافته به‌دست انسان است و از نظر تیزهوشی و هشیاری شناخته شده‌است، اغلب به عنوان سگ گارد یا سگ پلیس استفاده می‌شود. این سگ در سال ۱۸۹۰ توسط کارل فردریش لوئیس دوبرمن پرورش یافت.

سگ تازی پلات Plott Hound

سگ تازی پلات

سگ تازی پلات سگی عضلانی و توپر با گوش‌هایی بزرگ و دمی طویل می‌ باشد. سگی است با آرام و قرار، جسور، پراحساس که برای شکار سازگار است. 

تازی پلات هم مهربان است و هم حامی. انها یکی از نژادهای کمیاب‌تری هستند که بیشتر توسط خانم‌ها انتخاب و برای آن ها به همدمی خوب تبدیل می شوند. این حیوان شغلش بعنوان یک مدافع را بسیار جدی می گیرد.

سگ چاینیز کِرِستد Chinese Crested

سگ چاینیز کِرِستد

سگ چاینیز کرستد عجیب و غریب است دارای دو نوع متفاوت: یک نوع بی مو می باشد که فقط در نواحی سر، پاها و دم دارای مو است که آن را Hairless می نامند و دیگری دارای موهای بلند ونرمی است که به آن Powder Puff می گویند. هر دو نوع در رنگهای متنوع دیده می شوند. دارای چشم های سیاه و گوشهای بر افراشته هستند.

این سگ، شیرین، سر زنده، بازیگوش و با نمک است. آنها عاشق بقل شدن و لبخند زدن هستند. با کودکان مهربانند اما باید به کودکان اخطار داد که در هنگام بازی با آنها خشن برخورد نکنند چرا که این نژاد به دلیل نداشتن مو می تواند بسیار آسیب پذیر باشد. باهوش و حواس جمع. باید از تولگی آنها را اجتماعی کرد و به صداهای بلند عادت داد تا در بزرگسالی مشکلی پیش نیاید. با سایر حیوانات سازگار است، معمولا پارس نمی کند و عاشق پریدن و کندن زمین است. خیلی به صاحب خود وابسته می شود و خو می گیرد آنقدر که به سختی می تواند صاحب جدیدی را قبول کند.

سگ بدلینگتون تریر Bedlington Terrier

سگ بدلینگتون تریر

سگ بدلینگتون تریر ظاهری شبیه به بره دارد. او دارای پیشانی خمیده و موهایی فر است که واقعا شبیه به یک گوسفند کوچک میباشد. چشم هایی کوچک و موهایی به حالت مضاعف دارد هم چنین لایه سطحی بدنش زبر و خشن و لایه ی زیرین نرم میباشد. 

سگهای این نژاد مهربان، اجتماعی، شاد و بازیگوش، وفادار و سرزنده می باشند و رابطه ی خوبی با کودکان و غریبه ها دارند. 

سگ آبی پرتغالی

سگ آبی پرتغالی

سگ آبی پرتغالی هیچ پوشش زیرینی ندارد و به ندرت پشم‌ هایش می‌ریزند. مثل بیشتر نژادهای غیرآلرژی‌زای دیگر، پشم مو مانند انها به برس کشیدن مداوم نیاز دارد، و هیچ بحثی هم در آن نیست! این سگ‌ها بسیار پر انرژی هستند و به تمرین و ورزش زیادی نیاز دارند.

همانگونه که از نام‌شان بر می آید، انها عاشق شنا کردن هستند.

 

بیشتر بخوانید:

خصوصیات سگ ها و هرآنچه در مورد سگ ها با نژاد مختلف باید بدانید

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

نظرات:
 • پاسخ

  سلام
  من سگ برد کولی دارم و دو ماهست
  میشه در موردش بهم اطلاعات بدید

  • سگ دو ماهه خیلی حساسه و اینکه خیلی میدوه من خودم یه بار یک برد کلی خریدم پنج ماهش بود ولی خیلی میدوید من هرروز باهاش نیم ساعت توی پارک میدویدم ولی نمیدونم چرا خسته نمیشد

 • پاسخ

  ژرمن شپرد بهترینه

  • نخیرم من یک رتوایلر و یه دونه سیبرین هاسکی دارم خیلی عالین خیلی هم با هوشن بهترین سگ های جهان هستند

  • آخه شما دارین سر چی بهس میکنین ، بهترین حیوون راسو است 🦡🦡🦡🦡🦡🦡

 • پاسخ

  سلام
  من دوتا سگ دارم یکی پامرانی یکی دیگه ژرمن شپرد که خیلی خیلی خوب هستن

  • سگ های تو هم واقن عالین

 • پاسخ

  من میخوام یک سگ هاسکی بگیرم من ۱۰ سالم سگی میخواهم که وفادار باشه سگ هاسکی برای من و خواهرم که ۲۰ سالش است خوبه😊🐕

  • تمام سگ ها وفادارند ولی من خودم سگم خوبه نژادش پامرین

  • سلام من تجربه ی سگ داشتم مثلا من پامر چاو چاو وشیتزو ژرمن هاسکی بنظرمن با بفا ترین پامروشیتزو هستش وچاو چاو بقیه هستن اما این دوتا بیشتر

 • پاسخ

  سلام ببخشید کدوم نژاد بین شیتزو و پامرانین بهتره از نظر کم دردرسر داشته باشه خونه نسبتا بزرگ و حیاط دار ممنون میشم راهنمایی کنین

  • پامرانین از نظر من منم خودم عاشق پامرانین هام

  • سلام دوست عزیزم من نازنین هستم...
   من برای شما که دنبال یه سگ بی دردسر٬شیطون٬مسئولیت پذیر و وفادار هستی سگه پامرانین و میکرو مالتیز رو پیشنهاد میکنم.البته در حد پیشنهاد..😄😄😄
   چون من خودم حدود۵تا۴سال سگ پامرانین و میکرو مالتیز رونگه داشتم.وفعلا قصد فروششون رو ندارم..
   قیمتشون هم حدود۳تا۵میلیون تومانه...
   اگر اطلاعات بیشتری لازم داشتی به پیج اینیستا گرامم سر بزن..
   دوستدار تو:نازنین

  • پامر بهتره و شیتزو

  • نژادخودت ازهمه بهتره البته اگه بابلک ژرمنی مثل من جفت بندازی

 • پاسخ

  من عاشق سگ هاسکی ام عالین

  • من میخوام سگ دوبرمن بخرم میشه بهم اطلاعات بدین

  • برای آپارتمان مناسبه

 • پاسخ

  شما سر چی دارین دعوا میکنین . اصلاً سگ چیه بهترین حیوان
  راسو است میدونید چرا


  • تو چی داری میگی راسوووو راسو مزخرفترین حیوون جهانه فقط سگ زر اضافی نزن مردیکه تو که نگه نداشتی سگ فقط اون بوگندو رو نگه داشتیگ

  • کریم آقا باید به اطلاعتون برسونم که راسو یکی از سمی ترین و بوگندو ترین حیواناته...شما اگر به اینجور حیوانات علاقه مندی٬همستر و خرگوش و سنجاب و.... رو بهتون پیشنهاد میکنم..چون خودم همستر و خرگوش رو نگه داشتم. ولی‌متاسفانه بخاطر اصرار پدر و مادر به قیمت۲و۷میلیون تومان به فروش رسیدن و با پولش سگ های بانمکم رو خریدم..

  • تو چی میگی این وسط هی راسو راسو کریم آقا

 • پاسخ

  به نظرم مالتیز و ژرمن شپرد بهترین سگای دنیاهستن
  ..

 • پاسخ

  من خودم پامرانین دارم وه عالی یه😁😄

  • سگ شما هم فوق العاده ست...امید وارم خوب ازش مراقبت کنین...😘😘😘اکثر سگ های نژاد پامرانین به خصوص پامرانین خرسی در ایران محبوب هستن😍😍

 • پاسخ

  من عاشق سگ مالتیز٬پامرانین و هاسکی هستم...
  که از هر کدوم یه جفت دارم..
  سگ مالتیزم که ماده ست ۲۴ساعته با پامرانینم دعواشون میشه..
  سگ های هاسکیم هم هرچی بگم کم گفتم..

  اسم هاسکی هام:هایدی٬جولی
  پامرانینم:جودی
  مالتیز هام:جولیا٬جولا..

  به نظرتون اسم هاشون بامزست؟؟؟

 • پاسخ

  من سگ گلدنو خیلی دوست دارم خیلی مهربونو وفاداره من کلا همه ی نژادای سگو دوست دارم

 • پاسخ

  دوستان هر سوالی داشتید همینجا پیام بذارید تا من بهتون در اسرع وقت جواب بدم...

 • پاسخ

  منم از سگ گلدنو خوشم میاد چون مامانم نگه میداره...
  انقدررر شیرینههههههههههه😍😍😘😘😘

 • پاسخ

  سلام من سگ یک ماهه ی پامرین اگر میشه توضیح بدید چکار کنم که سگ مهربان ولی اگر خواست کسی بهم حمله کنه بگیرتش البته یه مادر و شش تا توله من یکیشون رو برمیدارم

  • پامرانین زود یاد می گیره

  • اگر می خوای گاز نگیره باید وقتی گازت می گیره باید بگی اخ و دیگه با ها ش بازی نکنی تا وقتی خودش آمد سمتت و برای این که با بفا باشه باید باهاش حرف بزنی و وقتی که دستتو لیس میزنه یعنی احساس ارا مش می کنه سگ های من از توله داشتم و الان ۵ساله دارم ووقتیمیاد بقلم از بقلم جم نمیخوره فقط زیاد از قفس درنیار چون امرش کم میشه و باید روزی ۲یا۳ ساعت تنهاباشه

 • پاسخ

  و میخواستم بدونم که چه موقع هایی به دامپزشک مراجعه کنم

 • پاسخ

  من میخواستم بدونم که پامرانین برای آپارتمان مناسبه ؟؟ اخلاقش چطوره دنبال سگی هستم که زیبا و حرف گوش کن باشه میشه بگید 😊❤

  • سلام سگ پامرانیان سگ اپارتمانی

 • پاسخ

  سلام من سگ پاگ خیلی دوست دارم😉

  • پاگ دارم ۵ ملیون چهار ماهه

 • پاسخ

  پاگ هم آپارتمانی است

 • پاسخ

  من میخوام سگ بخرم
  بنظر شما دوستان عزیز نیوفانلند بخرم یا ژرمن شبرد یا هاسکی 🤔
  لطفا راهنمایی کنید😀

  • سگ ژرمن شپرد یا لتوایلر

 • پاسخ

  یا چوچو یا گرین دین؟؟؟؟؟

 • پاسخ

  من سگ پامر و هاسکی و ژرمن دارم خیلی خوب هستند ولی از سگ های دیگه هم مراقبت کردم ولی اصلا خوشم نیومد و خیلی مزخرف بودن اصلا نخرید

 • پاسخ

  من پامر دارم خیلی خوبه

 • پاسخ

  کسی سگ خواست با بهترین قیمت میدم

 • پاسخ

  از نظر من یک پودل عروسکی خیلی خوبه
  خودم هم دارم

 • پاسخ

  پودل مزخرفه

  • معاوضه یاجفت هم میندازی

 • پاسخ

  یعنی عالی بود من هاسکی

 • پاسخ

  دوست عزیز سگ هاسکی هم عالیه ولی برای آپارتمان مناسب نیست ولی اگر حیاط یا فضای مناسب داری عالیه

 • پاسخ

  من خیلی سگ دوست دارم ولی حیوان مورد الاقم مار هست من العان یه گربه داشتم ولی تا به حالا ۷ تا سگ داشتم جسی لوسی فیدل رامبو جک رکس و... و اینکه راسو هم حیوان بدی نیست برای محافظت از خودش بوی بد داره همین ‌.

  با عشق اولیو

 • پاسخ

  سگ گربه یا هر حیوان دیگه ای از سه ماهگی باید بخری چون اونجوری خوب بهت آدت میکنه و تربیت میشه ولی از سه ماه به بالا مثلا وابستت نمیشه یعنی میشه ولی نه خیلی خیلی زیاد البطه تو ۲ ماهگی یا ۳ ماهشگی هم میشه

 • پاسخ

  سلام دوست عزیز
  برای شما که علاقه زیادی به مار دارید باید بگم باید شرایت زندگیتون رو برای نگهداری مار فراهم کنید و ببینید که خانواده شما هم علاقه به مار دارند یا انها هم موافق هستند یا مشکلی با نگهداری از مار ندارند اگر موافق نبودند می توانید از لاک پشت و یا ماهی هم نگهداری کنید که هر کدوم شرایط خاص خود را دارند.

 • پاسخ

  دوست عزیز
  باید بگم بهترین زمان برای خرید سگ چهار ماهگی هست چون در چهار ماهه گی از آب و گل در اومده و کمتر از سه ماهگی میخوابد سگ ها از هر سنی میتونند با انسان دوست بشند.

 • پاسخ

  سلام
  میخواستم بدونم که سگ هاسکی تو هوای شرجی تابستون دووم میاره؟؟؟
  بعدش هم با سگ نژاد مالتیز سازگاری داره؟
  بعدش هم خونه ی ما اپارتمات چهار واحدی هست ولی حیاتش بزرگه هاسکی یه همچین جایی میتونه بمونه؟

 • پاسخ

  با سلام
  آقای یاسین هاسکی باید در هوای سرد باشه و در هوای گرم دوام نمیاره مالتیز نژاد خوبی هست و خوب با سگ های دیگه دوست میشه ولی زمان میبره که اعتماد کنه
  و اینکه هاسکی فضا و جای خوب می خاد که باز هم باید سرد باشه

 • پاسخ

  سلام من آرینا هستم 11سالمه خیلی سگ دوست دارم و دنبال یک سگ مناسب و کوچیک برای آپارتمان می گردم اگه سگی که کوچیک باشه و در محیط بسته اذیت نمیشه میشناسین لطفا بهم خبر بدین

 • پاسخ

  من دنبال سگ نجاتی دارم لطفا خبر بدین

 • پاسخ

  سلام آرنیای عزیز سگ تریر عالی هست همچنین سگ پامر،یوکشایر ،پودل، مالتیز و شیتزو هم عالی هستند ولی اگر می خاهی سرو صدای کمتر داشته باشه تریر عالی هست هم از نظر قیمت هم از نظر سرو صدای کمتر البته همه سگ ها سرو صدا دارن ولی سگ تریر کمتر همچنین راحت با فضای کوچک کنار میاد

 • پاسخ

  سلام آقا حسام سگ نجاتی باید سگ خیلی قوی باشه بهترین نژاد های سگ نجات، ژرمن شپرد،ماستیف،بلک افغان و سراب است که خیلی سگ های قوی هستند.

 • پاسخ

  سگ هاسکی بهترین سگ است من ۵ تا دا رم

 • پاسخ

  سگ هاسکی هم سگ خوبیه ولی در تابستان و در گرما نگهداری ازش سخته

 • پاسخ

  سلام دوستان _تصمیم ب خرید یه سگ هاسکی دارم ب نظرتون برای خونه ی ویلایی در اصفهان مناسب هست؟و اینکه اولین باره ک تصمیم ب خرید سگ دارم و شنیدم که پلیس برای نگه داری سگ جرایمی در نظرگرفته این درسته و حقیقت داره واقعا؟ و اگرکه نخام بیرون ببرمش و انرژیش رو خالی نکنه بد اخلاق و عصبی میشه_ب نظرتون چیکارکنم؟

 • پاسخ

  عالی مرسی فقط میشه سگه گلدن رتریور رو داخل اپارتمان نگه داریم اگر انرژی تخلیه کنیم چی با این چیزایی که ازش شنیدیم عالی و بهترین و مهربون و باوفا ترین سگه جهان من دوستشون دارم

  بعد خییلی اگه میشه راجب پامرانین ها بکید فقط لطفا بگید چه جور داخل اپارتمان نگهش داریمپ


  ممنون دنیای سگ ها

 • پاسخ

  سلام خانم سحر هاسکی برای هوای گرم خوب نیست ولی تو خونه ویلایی خوبه و اینکه پلیس اگر سگ رو در عابر ها ببینه جریمه میکنه و بهتر هست سگتون رو بیرون نبرید به خصوص پارک و اینکه همه سگ ها باید انرژی شون به هر روشی که شده تخلیه بشه در غیر این صورت عصبی می شوند

 • پاسخ

  سلام خانم ناهید گلدن برای آپارتمان نیست حتی اگر انرژیش تخلیه بشه چون زیاد پارس می کنه و اینکه پامرانین برای آپارتمان خوبه نژاد سگ خوبیه نیاز به شونه کردن مو رو داره و حتما باید باهاش روزی ۳ بار به پارک برید و بازی کنید باز هم اگر سوالی داشتید در خدمت هستم

 • پاسخ

  سلام ببخشید می تونید بهم راه حل بدین که من بابام رو راضی کنم که سگ بگیریم من تنها آرزویی که دارم سگ خواهش میکنم التماس میکنم کمکم کنید بابام از حیوون خوشش نمیاد من یه سگ پامرین خرسی سفید از اون جیبی ها میخوام اگه بابام راضی بشه

 • پاسخ

  البته دوست دارم یک یا دو ماه باشه

 • پاسخ

  از پس هزینه هاشم بر میایم و جاش هم داریم زیاد به پارک می ریم و من خیلی تنهام و افسردگی دارم

 • پاسخ

  سلام من برای اولین بار میخوام سگ بگیرم سگ پودل مناسبه یا پامرانین کدوم میشه کمکم کنید

 • پاسخ

  سلام خانم النا وقتتون بخیر ازشون بپرسید که به چه دلیل از سگ خوششون نمیاد و سپس شما بگید که می تونید از پس نگهداری از سگ بر بیاید جواب شما خیلی معصر هست یک جواب قانع کننده می تونه نظرشون رو عوض کنه

 • پاسخ

  سلام من مبینا هستم بهترین سگ پامبر نیست بهترین سگ و مهربون ترین ک با غریبه ها ★★★★★ پنج ستاره داشته باشه

  سگ خودمه عاشقشم
  مایک
  سگ ـ

 • پاسخ

  با سلام. از نظر بنده نگه داری از گربه برای اپارتمان نشینان مناسب ترین است. این حیوان باهوش. زیبا. بر عکس باور انسان های نادان وفادار و عالی است. گربه مانند سگ وفاداری اش را بروز نمی‌دهد. اما بسیار وفادار است. حتی برای انسان های مذهبی هم گربه جزو سه حیوان برتر از نظر امام صادق است. در کل این حیوان عالی است. اما سگ هم حیوان بدی نمی‌باشد. و برای افرادی که حیاط دارند عالی است. انتخاب با شماست.

 • پاسخ

  سلام من می خوام سگ بردر کولی بخرم چنده

 • پاسخ

  پس شیتزو چییی ☹ از نظر من بهترین و بی دردسر ترین شیتزو هست ۴ روزه شیتزو فلت دارم خیلی بامزه و خوشگله من واسه آپارتمان شیتزو رو پیشنهاد میکنم

 • پاسخ

  افرین بر شما من هاسکی یا ژرمن میگیرم ولی شاید بیگل بخرم هرچی بخرم دمتون گرم و اسم سگمو میخوام بزارم جکسون

 • پاسخ

  سگ حرف گوش کن و ناز و خوشگل میخوام میشه
  بهم معرفی کنین میخوام بخرم لطفا

 • پاسخ

  سلام من عاشق سگ هستم ولی مامان و بابام نمیذارن سگ بخرم میگن نجس و اینجور چیزا چجوری رازیشون کنم؟؟؟

 • پاسخ

  سلام من میخوام سگ چاو چاو بگیرم
  چاو چاو بهتره یا حاسکی یا پودل عروسکی🐶🐶🐶

 • پاسخ

  شیتزو و پامر از همه بهترن💚💜

  • من چه سگی باید بگیرم

 • پاسخ

  سگ فقط سگ ژرمن شپرد با رتوایلر

 • پاسخ

  ببخشید سگ ژرمن شپرد با سگ رتوایلر دوست می شود از تولگی یا مشکلات بیماری رو بگید ممنون میشم

 • پاسخ

  بچه ها من ی سگ ژرمن شپرد اوردم هر کاری می کنم هیچی یاد نمی گیره میشه بهم بگین چی کار کنم ممنون می شوم

 • پاسخ

  سلام خواستم بپرسم یه سگ متوسط اگه از تولگی با یه سگ کالی و یه ژرمن شپرد سه تایی باهم بزرگ بشن میتونن همبازی های خوبی برای هم باشن؟

 • پاسخ

  سلام
  لطفا درمورد آموزش و تربیت سگ هم مطلب بزارید

 • پاسخ

  من میخوام سگ بگیرم ولی نمیدونم برای خونه آپارتمانی کدوم نژاد خوبه که یه زره نسبت به سگ های دیگه کوچیک باشه ؟؟؟

 • پاسخ

  عالی

 • پاسخ

  من بیستا سگ هاسکي دارم خيلي خوبن😎😎

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها