English

نماینده ویژه رئیس‌جمهور در افغانستان:

بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب حقابه ایران از طالبان دریافت شد

نماینده ویژه رئیس‌جمهور در افغانستان تایید کرد که در سال آبی جاری و در پی رایزنی‌ها و توافقات انجام شده در چارچوب دیپلماسی آبی ایران، بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب حقابه جمهوری اسلامی از سوی افغانستان، تامین شده است.

 بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب حقابه ایران از طالبان دریافت شد
به گزارش خبرگزاری موج

، حسن کاظمی‌قمی همچنین گفت که سال گذشته، سه اقدام اصلاحی از سوی طالبان صورت گرفت که یک مورد آن ناکارآمد بود و آب به سمت «گودزره» رفت، اما دو مورد دیگر که منجر شد تاکنون این مقدار آب به ایران بیاید، اثربخش بود.

نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان در گفت‌وگو با ایراف، افزود: به‌دلیل عدم‌اصلاح نادرست تاج سد کمال‌خان، قسمتی از آب بار دیگر به سمت شوره‌زار گودزره هدایت شده که این امر مانع از تامین بخشی از حقابه ایران شده است.

وی تصریح کرد: در نتیجه دو اقدام دیگر طالبان یعنی اصلاح دریچه‌های سد کمال‌خان و لایروبی مسیر انتقال آب به سمت سیستان، بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب حقابه ایران تامین شد.

کاظمی‌قمی با تاکید بر رویکرد تعاملی و سازنده جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان، موارد یادشده را از دستاوردهای ملموس و قابل‌محاسبه موفقیت دیپلماسی آب ارزیابی کرد و گفت که با توجه به تعهدات طرف افغانستانی و تمرکز و توجه مستمر دستگاه دیپلماسی ایران و به‌طور خاص نمایندگی ویژه ریاست جمهوری بر این امر، انتظار می‌رود تا پایان سال آبی جاری، حقابه ایران از رودخانه هیرمند به‌طور کامل تامین شود.

او همچنین گفت که از تجربه دیپلماسی آب در سایر حوزه‌های روابط با افغانستان به‌ویژه در زمینه‌های تجارت، ترانزیت، مشارکت در پروژه عظیم چابهار، کریدورهای منطقه‌ای و حضور مؤثر کنسرسیوم شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت و معدن افغانستان نیز به مثابه یک الگوی موفق استفاده می‌شود که تاکنون نتایج ملموس و سودمندی برای هردو کشور همسایه و سایر کشورهای ذی‌نفع در منطقه داشته است.

نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان، حدود یک ماه پیش نیز در گفت‌وگو با ایراف تاکید کرده بود که آنچه دارالحکومه انجام می‌دهد، برآمده از تصمیمی است که در دارالخلافه در قندهار گرفته می‌شود. رهبری طالبان اعلام کرد در چارچوب معاهده ۱۳۵۱ باید حقابه مردم ایران را بدهند و حکم حکومتی داد.

وی درباره انتقاداتی که به او می‌شود نیز توضیح داد: ما بنا نداریم حرف‌های پوپولیستی بزنیم، برای سربازی مثل بنده مهم این است که منافع ملت چیست. شماتت‌هایی که در اجتماع صورت می‌گیرد را می‌پذیریم، اما سعی می‌کنیم در چارچوب منافع ملی حرکت کنیم.

گفتنی است که براساس توافق دولت‌های وقت ایران و افغانستان در سال ۱۳۵۱ خورشیدی، طرف افغانستانی باید سالانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب از رودخانه هیرمند به سمت سیستان ایران رها کند. رهبران طالبان نیز به‌طور مکرر تاکید کرده‌اند به مفاد این توافق متعهدند و آن را اجرا خواهند کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه