English

در جلسه تامین مالی طرح های نیروگاهی با حضور معاون اول رئیس جمهور مطرح شد؛

ساخت ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا پایان برنامه هفتم

در جلسه تأمین مالی طرح های نیروگاهی که بعدازظهر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، برنامه ریزی لازم برای احداث ۶۶ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی با هدف رفع ناترازی فعلی و توسعه توان نیروگاهی صورت گرفت و مدل جدیدی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در نیروگاه ها ارائه شد.

 ساخت ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا پایان برنامه هفتم
به گزارش خبرگزاری موج

، محمد مخبر در این جلسه که با حضور وزیر نیرو، رؤسای سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی، رئیس صندوق توسعه ملی و مسئولان دستگاه های مربوطه برگزار شد، بر حمایت و ارائه مشوق های لازم به بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه ها و همچنین ساخت و تولید داخلی تجهیزات موردنیاز احداث نیروگاه های تجدیدپذیر تأکید کرد و گفت: باید وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی با توجه به ظرفیت های ایجاد شده سیاست خارجی دولت سیزدهم و اخذ مجوزهای لازم به دنبال رفع نیازمندی ها و اجرای طرح های جدید از طریق همکاری با کشورهای همسایه و منطقه باشند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت تأمین برق موردنیاز کشور با کمک احداث نیروگاه های تجدیدپذیر تصریح کرد: ظرف یک هفته آینده برنامه اجرایی تأمین ۱۰ هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه های تجدیدپذیر تا پایان سال جاری تدوین شود.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو نیز در این جلسه گزارشی از روند توسعه ظرفیت تولید برق در دهه های گذشته و روند مصرف برق در کشور تا پایان سال ۱۴۰۹ و همچنین برنامه توسعه نیروگاه ها در دولت سیزدهم ارائه کرد.

طبق این گزارش با برنامه ریزی وزارت نیرو در دولت سیزدهم با هدف رفع ناترازی فعلی تأمین رشد مصرف، احداث ۶۶ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در قالب احداث نیروگاه حرارتی توسط بخش خصوصی، احداث نیروگاه حرارتی دولتی، احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع انرژی بر موضوع ماده ۴ قانون مانع زدایی و احداث ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا پایان برنامه هفتم توسعه هدف گذاری شده است.

در همین زمینه اضافه شدن ۱۰۳۴۷ مگاوات تاکنون در کشور معادل ۶۵ درصد کل هشت سال دولت قبل، ۸۹۷۸ مگاوات نیروگاه در حال احداث، احداث ۲ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی دولتی و برنامه ریزی برای احداث ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی خصوصی با همکاری وزارت نیرو و صندوق توسعه ملی از جمله برنامه ها و اقدامات انجام شده وزارت نیرو در دولت مردمی برای رفع ناترازی مصرف برق در کشور عنوان شد.

طبق برنامه وزارت نیرو عقد تفاهم نامه با صندوق توسعه ملی جهت تأمین مالی به میزان هفت میلیارد و پانصد میلیون دلار برای احداث نیروگاه حرارتی و ۵ میلیارد دلار برای نیروگاه تجدیدپذیر در حال انجام است و بانک مرکزی نیز با ارائه تسهیلات ریالی و ارزی پشتیبانی لازم را صورت می دهد.

همچنین در این جلسه گزارشی از محورهای اصلی اصلاح اقتصاد صنعت برق شامل اصلاح گردش مالی، اصلاح ساز و کار خرید و عرضه برق نیروگاه های تجدیدپذیر، مدل مالی جدید سرمایه گذاری در راستای ایجاد جذابیت بیشتر برای بخش خصوصی، اصلاح نظام تعرفه گذاری، تدوین و ابلاغ ضوابط صادرات برق، اصلاح نرخ انشعاب و اصلاح رویه سرمایه گذاری نیروگاه های تولید پراکنده در راستای تدوین مدل جدید سرمایه گذاری در صنعت برق ارائه شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه