English

معاون رئیس جمهور:

خلیج‌فارس اهمیت تاریخی،تمدنی و امنیتی دارد

معاون پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: خلیج‌فارس اهمیت تاریخی، اقتصادی، تمدنی و امنیتی دارد.

خلیج‌فارس اهمیت تاریخی،تمدنی و امنیتی دارد
به گزارش خبرگزاری موج

، محمد حسینی در مراسم گرامیداشت روز ملی خلیج‌فارس افزود: اگر تاکنون جنگ‌هایی در این منطقه به پا شده، هیچ کدام از این جنگ‌ها بدون ارتباط با اهمیت مساله خلیج‌فارس نیست.

وی با اشاره به بیانات برخی از جغرافی‌دانان و تاریخ‌دانان در رابطه با اهمیت خلیج همیشه فارس و ضمن قدردانی از پژوهشگرانی که در این عرصه کار می‌کنند، اظهار کرد: شخصیت‌هایی تاریخی گذشته همچون طبری، مسعودی و یعقوبی در کتاب‌های خطی خودشان از این سخن گفته‌اند که تمامی نواحی خلیج‌فارس در دوره‌های پیش از اسلام متعلق به ایران بوده است.

حسینی ابزار کرد: همچنین در اهمیت خلیج‌فارس می‌توان گفت که در برخی از آمارها اشاره شده تا ۷۰ درصد انژری نفت و گاز را متعلق به این منطقه دانسته‌اند و این نیاز کشورهای توسعه یافته در اروپا و در غرب و شرق آسیا است که از این انرژی استفاده کنند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور یادآور شد: همچنین برخی از نویسندگان خارجی در خصوص خلیج‌فارس گفته‌اند که ملل و طوائف بسیاری بر کرانه‌های خلیج‌فارس تاکنون فرمانروایی کردند اما روزگارشان سپری شده و منقرض شده‌اند و تنها این ایرانی‌ها هستند که با هوش و درایت خود همچنان پابرجا بوده و میراث حاکمیت خود را تاکنون نگهداری کرده و در آینده نیز نگهداری خواهند کرد که باید از همه مرزداران این خطه در طول تاریخ قدردانی کرد.

وی ادامه داد: همچنین تاریخ‌ نگاران خارجی نیز بر این اذعان کرده‌اند که هیچ آبراهه‌ای چه در گذشته و چه امروز برای تاریخ و جغرافیدانان، پژوهشگران و جهانگردان اهمیتی بیشتر از خلیج‌فارس نداشته است و این آبراهه از هزاران سال پیش، از هویت ایرانی برخوردار بوده است.

حسینی با اشاره به اینکه باید تاریخ کشورمان را بشناسیم و آن را به نسل جوان و آیندگان نیز منتقل کنیم، اظهار کرد: ملت ما در همه دوران‌ها از هویت اسلامی و ایرانی خودش دفاع کرده‌ و این یک نقطه قوت است.

معاون رییس جمهور در امور مجلس، روز دهم اردیبهشت را نماد استقرار و هویت ملی و استکبار ستیزی دانست و با اشاره به برگزاری جشنواره خلیج‌فارس گفت: جشنواره خلیج‌فارس به میزبانی استان هرمزگان و شهر بندرعباس با نگاه بین المللی رقم خورد که در این دوره ۱۴ ساله با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده و امیدواریم با همت استاندار و دیگر مسوولان بٌعد جهانی پیدا کند و ایرانیان در هر نقطه از دنیا که هستند با دبیرخانه این جشنواره ارتباط پیدا کرده و نقش آفرین باشند.

حسینی با اشاره به اینکه بحث خلیج‌فارس اهمیت تاریخی، اقتصادی، تمدنی و امنیتی دارد، ابراز کرد: اکنون نیز در دولت سیزدهم در بحث ایرانیان خارج از کشور و در بحث تابعیت آنان، کارها و اقدامات خوبی در حال انجام است که امیدواریم با همکاری مجلس شورای اسلامی این موضوع به نتیجه برسد.

وی همچنین با اشاره به اینکه مساله اصلی و اولویت کشور، بحث اقتصاد است، گفت: در این راستا رهبر فرزانه انقلاب سیاست‌های کلی اقتصاد دریاپایه را ابلاغ کردند، البته از دهه ۶۰ همواره اهمیت و ظرفیت دریا را تاکید می‌کردند و اکنون سیاست‌های کلی آن ابلاغ شده است که باید قوای سه‌گانه و دیگر نهادها و متولیان امر همه و همه در کنار هم بیایند و اقدامات اجرایی را عملی کنند و از این ظرفیت ساحل و دریا بهره ببریم.

معاون رییس جمهور در امور مجلس گفت: کسانی که در کنار ساحل و دریا هستند باید دیدگاه‌های خودشان را مطرح کنند و تنها به این بسنده نکنیم که یک عده‌ای در تهران تصمیم‌گیری کنند و خود شما که ملموس‌تر و عینی‌تر با مسائل آشنا هستید به پاخیزید و از نعمت خدادادی بهره بگیریم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه