English

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران:

تروریسم یک خطر فراگیر برای صلح و امنیت بین‌المللی محسوب می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و در ابتدا با محکومیت انفجار تروریستی کرمان گفت: این اقدام بزدلانه تروریستی را به شدیدترین وجه محکوم می‌کنیم.

 تروریسم یک خطر فراگیر برای صلح و امنیت بین‌المللی محسوب می‌شود
به گزارش خبرگزاری موج

، سخنگوی وزارت امور خارجه ناصر کنعانی امروز دوشنبه ۱۸ دی ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به حمله تروریستی کرمان گفت: این اقدام تروریستی نشان داد که تروریسم یک خطر فراگیر برای تمامی کشورها و صلح و امنیت بین‌المللی است.

ناصر کنعانی در ابتدای این نشست خبری خود با محکومیت انفجار تروریستی کرمان گفت: این اقدام بزدلانه تروریستی را به شدیدترین وجه محکوم می‌کنیم.

وی با بیان این که در این حادثه تروریستی علاوه بر شهروندان ایرانی، تعدادی از شهروندان افغانستانی نیز کشته و مجروح شدند، گفت: این اقدام تروریستی با موج گسترده‌ای از محکومیت منطقه‌ای و بین‌المللی در سطوح مختلف روبرو و با دولت و ملت ایران ابراز همدردی شد.

وی گفت: من لازم می‌دانم از این همدردی‌ها تشکر و قدردارنی کنم.

کنعانی افزود: این اقدام تروریستی نشان داد که تروریسم یک خطر فراگیر برای تمامی کشورها و برای صلح و امنیت بین‌المللی است.

وی با اشاره به گفت‌وگوهای اخیر وزیر خارجه با وزیران امور خارجه برخی از کشورهای غربی از جمله وزیر امورخارجه فرانسه گفت: در این گفت‌وگوها  براین موضوع تاکید شد که تروریسم خوب و بد نداریم.

کنعانی همچنین با بیان این که در گفت‌وگوی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و فرانسه، طرف فرانسوی انفجار تروریستی کرمان را محکوم کرد، گفت: در این گفت‌وگو در مورد روابط دو جانبه و همچنین موضوع فلسطین نیز گفت‌وگو و رایزنی شد.

 

ارتباطات و تعامل خوب و نزدیکی بین سرویس‌های اطلاعاتی ایران و کشورهای منطقه وجود دارد

کنعانی با بیان این که دستگاه دیپلماسی همواره مشوق همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی بین کشورهای منطقه هست، گفت: خوشبختانه همکاری‌های خوبی بین ساز و کارهای امنیتی و اطلاعاتی ایران و کشورهای منطقه وجود دارد و اگر این همکاری‌ها نبود ممکن بود ما شاهد اقدامات تروریستی بیشتری در منطقه باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این ارتباط تصریح کرد: مبارزه  با پدیده شوم تروریسم، نیازمند استفاده مکمل از ظرفیت‌های امنیتی و اطلاعاتی کشورهای منطقه است و خوشبختانه ارتباطات و تعامل خوب و نزدیکی بین سرویس‌های اطلاعاتی ایران و کشورهای منطقه و برخی از کشورهای خارج از منطقه وجود دارد و امیدواریم در سایه این تلاش‌ها، شاهد کاهش هر چه  بیشتر این اقدامات تروریستی در منطقه باشیم.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد سفر اخیر وزیر امور خارجه آمریکا به منطقه و برخی از اظهار نظرها از سوی مقامات آمریکایی در ارتباط با حل بحران اراضی اشغالی ادامه داد: ملت‌های دنیا، این تناقض آشکار در رفتار مقامات آمریکا را می‌بینند که از یک سو صحبت از جلوگیری از گسترش جنگ در منطقه می‌کنند و از سوی دیگر  به صورت عملی به دنبال گسترش بی‌ثباتی در منطقه هستند.

 

شاهد اقدامات موثر از سوی آمریکا برای حل بحران در غزه نیستیم

وی ادامه داد: در حوزه عمل به رغم مواضع رسانه‌ای از سوی مقامات آمریکایی‌، ما شاهد اقدامات موثر از سوی آمریکا برای حل این بحران نیستیم.

کنعانی افزود: اگر آنها واقعا به دنبال حل این بحران هستند ، دست از حمایت گسترده خود از رژیم صهیونسیتی بردارند و  به ریشه بحران توجه کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که حدود سه هفته پیش همتای روسی شما از توافق ایران و روسیه بر متن توافق جامع همکاری بلند مدت ایران و روسیه خبر داد، اکنون وضعیت این توافق چگونه است؟ گفت: در ارتباط با این سند گفت‌وگوها، رایزنی‌ها و تبادل نظر کارشناسی میان جهات و تیم‌های دو کشور در حال انجام است.

 

تدوین سند همکاری با روسیه در گام‌های نهایی است

وی افزود: تدوین این سند گام‌های نهایی خود را طی می‌کند و هر زمان که به نتیجه و  سرانجام برسد در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

نقش رژیم صهیونیستی در حمایت از داعش

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی  با بیان اینکه قرائن و شواهد زیادی در مورد نقش رژیم صهیونیستی در حمایت از داعش وجود دارد، گفت: ما می‌دانیم که در سال‌های گذشته بخشی از مجروحان داعش در جغرافیای اراضی اشغالی درمان شده‌اند و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز از  این افراد در بیمارستان‌های اراضی اشغالی عیادت کرده است.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد گفت‌وگوی تلفنی اخیر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حسین امیرعبداللهیان و این که آیا در این گفت‌وگوی تلفنی در مورد مذاکرات برجامی نیز صحبت شد، گفت: گفت‌وگوهای ایران و اتحادیه اروپا در سطوح مختلف به صورت تلفنی و غیر تلفنی انجام می‌شود و در این گفت‌وگوی اخیر عملیات تروریستی کرمان را محکوم کردند.

وی ادامه داد: این گفت‌وگوهای تلفنی فرصتی است که در مورد موضوعات مورد اهتمام نیز صحبت کنیم. در گفت‌وگوی تلفنی اخیر نیز موضوعات مورد اهتمام دو طرف، مورد رایزنی و توجه قرار گرفت.

 

مسئله دریای سرخ معلول است؛ علت نیست

سخنگوی وزارت خارجه  امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مورد اهداف سفر بورل به عربستان و این که گفته می‌شود یکی از اهداف این سفر تحولات اخیر در دریای سرخ و اقدامات یمنی‌ها در این دریا است، تصریح کرد: در  جریان اهداف سفر بورل به عربستان نیستم ولی در مورد دریای سرخ باید بگویم مسئله دریای سرخ معلول است و علت نیست.

وی افزود: علت در اشغالگری و جنگی است که از سوی صهیونیست‌ها با حمایت  آمریکایی‌ها و طرف‌های دیگر غربی علیه مردم غزه در حال انجام است .

کنعانی ادامه داد: این جنگ ظالمانه، پیامدهایی را در منطقه داشته است و در صورت استمرار این پیامدها ادامه پیدا می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: طرف‌های غربی نمی‌توانند بر روی اقدامات و حمایت‌های ملت‌ها، دولت‌ها و گروه‌های مقاومت در منطقه از  فلسطین تمرکز کنند و آن را نقض ثبات در منطقه بدانند و از دیگر سو به حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی بی‌توجه باشند و حمایت‌های آمریکا از جنایت‌های این رژیم ادامه داشته باشد.

کنعانی تاکید کرد: اوضاع در  منطقه و دریای سرخ معلول شرایطی است که در منطقه به وجود آمده است و اگر آنها می‌خواهند ثبات در منطقه ایجاد شود باید جلوی تجاوزات رژیم صهیونیستی را بگیرند  و به ریشه بحران توجه کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با برخی از اعتراضات در اراضی اشغالی علیه کابینه رژیم صهیونیستی و اختلافات موجود در کابینه این رژیم گفت: این اعتراضات بخشی از بحران‌های متراکم و چند لایه موجود در رژیم صهیونیستی و اراضی اشغالی قبل از عملیات طوفان‌الاقصی نیز شاهد این تجمعات اعتراض‌آمیز بودیم و هر چه که می‌گذرد اختلاف نظرهای داخلی در جریان‌های سیاسی نامشروع رژیم صهیونیستی عمیق‌تر می‌شود و همانطور که گفتم این اختلافات چند لایه در گذشته نیز وجود داشته و اکنون عمیق‌تر شده است.

 

نیروهای اطلاعاتی ایران از توان بالا برای تامین امنیت کشور در میان موج بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه برخوردار هستند

وی همچنین در ادامه گفت‌وگوی خود در پاسخ به سوال یک رسانه چینی مبنی بر اینکه ایران چگونه می‌خواهد جواب اقدامات تروریستی اخیر را بدهد و چقدر ضرورت دارد که در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی در این ارتباط بین کشورها رایزنی و گفت‌وگو شود؟ تصریح کرد: در طول سالیان گذشته ایران در معرض تهدیدات گروه‌های مختلف تروریستی بوده است که گروه‌های تروریستی ظاهرا ماهیت ایرانی داشتند مانند فرقه منافقین و یا گروه‌های تروریستی که جنبه فراسرزمینی داشتند و توسط کشورهای خارج از منطقه ساخته شدند تا امنیت و ثبات در منطقه را تحت تاثیر اقدامات تروریستی خود قرار دهند.

کنعانی ادامه داد: خوشبختانه نیروهای اطلاعاتی ایران نشان داده‌اند که از توان بالای حرفه‌ای و توانمندی اطلاعاتی خوبی برای تامین امنیت کشور در میان موج بی ثباتی و ناامنی در منطقه برخوردار هستند.

وی افزود: بخش دیگری از مسائل امنیت جنبه فراگیر و منطقه‌ای دارد و نیازمند همکاری‌های منطقه‌ای است؛ چرا که موضوع امنیت یک موضوع منسجم است که باید در چارچوب همکاری‌های دو جانبه و یا چند جانبه تامین شود.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: میان نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران با شرکای منطقه‌ای و غیر منطقه‌ای‌شان همکاری و تبادل نظر سازنده‌ای وجود دارد و درواقع ایران تلاش دارد که از این ظرفیت‌ها و همکاری‌ها به نحو مناسب برای تامین امنیت ملی و تامین امنیت در منطقه استفاده کند.

 

رژیم صهیونیستی به دنبال توسعه جنگ در منطقه و تبدیل آن به جنگ منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است

سخنگوی  وزارت خارجه در ادامه این نشست در پاسخ به سؤالی درباره تحلیل برخی از تحلیلگران مبنی بر تلاش نتانیاهو برای انداختن آمریکا در تله و درگیر کردن آمریکا با ایران با انجام برخی از اقدامات ایذایی و تروریستی علیه ایران اظهار کرد: رژیم صهیونیستی به دنبال توسعه جنگ در منطقه و تبدیل آن به جنگ منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

 وی افزود: این رژیم ماهیت و  استقرار خود را در جنگ و ناامنی در منطقه دیده و بر ادامه این  رویکرد استمرار و مداومت دارد.

 

توافقنامه همکاری سایبری بین ایران و روسیه چیز عجیبی نیست

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال یک رسانه آمریکایی درباره  تصویب توافق‌نامه همکاری سایبری بین ایران و روسیه توسط مجلس شورای اسلامی گفت: همان طور که در جلسه قبل توضیح دادم ، سند امضا شده در چارچوب همکاری‌های متنوع ایران با روسیه در موضوعات تامین کننده منافع مشترک دو کشور و ملت است.

وی ادامه داد: این توافقنامه یک چیز عجیبی نیست و علیه طرف مشخصی هم نیست و در چارچوب اسناد همکاری مشترکی است که بین دو کشور مذاکره، توافق و امضا شده است.

کنعانی تاکید کرد: این همکاری‌ها تامین کننده منافع دو کشور خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه