English

وزیر خارجه ایران خواهان توقف استفاده ابزاری غرب از شورای حقوق بشر سازمان ملل شد

وزیر امور خارجه ادعاهای حقوق بشری برخی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران را فاقد هرگونه اعتبار حقوقی و اخلاقی دانست.

وزیر خارجه ایران خواهان توقف استفاده ابزاری غرب از شورای حقوق بشر سازمان ملل شد
به گزارش خبرگزاری موج

، نشست هم اندیشی تحولات بین المللی حقوق بشر و رویکرد جمهوری اسلامی ایران در وزارت امور خارجه با حضور رییس و اعضای کمیته ویژه بررسی حوادث پاییز ۱۴۰۱ برگزار شد.

در این نشست حسین مظفر ضمن تشریح فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته توسط کمیته ویژه منتخب رئیس جمهور برای بررسی جامع و متقن ابعاد مختلف ناآرامی های پاییز ۱۴۰۱، بر عزم کمیته مزبور برای ایفای مسئولیت ها و وظایف محوله تاکید کرد.

مظفر با بیان این واقعیت که مفهوم حقوق بشر در سطح بین المللی به مثابه ابزاری برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورهای مستقل در حال توسعه مورد سوئ استفاده مستمر برخی کشورهای غربی قرار گرفته است، رویکرد دوگانه و منافقانه آمریکا و متحدین غربی اش در این زمینه را موجب وهن مفاهیم والای حقوق بشر دانست و تصریح نمود که اکنون با نسل کشی فلسطینیان در غزه و حمایت آمریکا، انگلیس، کانادا، آلمان و برخی دیگر از کشورهای غربی از رژیم اشغالگر، دیگر هیچ تردیدی در این خصوص باقی نمانده است.

رئیس کمیته ویژه منتخب رئیس جمهور ، نگاه جمهوری اسلامی ایران به موضوع حقوق بشر را نگاهی اصیل و حقیقی توصیف نمود که بی توجه به برچسب زنی های سیاسی و پرونده سازی های جعلی آمریکا و معاندین، برای ارتقای حقوق بشر و کرامت انسانی شهروندان خود تلاش می کند و تاسیس کمیته ویژه نیز در همین راستا و با هدف فراهم کردن سازوکار موثر جهت استماع و پیگیری تظلمات شهروندان در ارتباط با ناآرامی های پاییز ۱۴۰۱ بوده است.

امیرعبداللهیان نیز ضمن تمجید از ابتکار بسیار مهم رئیس جمهور برای واکاوی همه جانبه حوادث ۱۴۰۱ و بررسی همه علل زمینه ساز و عوامل محرک و تشدیدکننده آنها، به منظور جلوگیری از تضییع حق شهروندان و حراست از کرامت انسانی افراد، این تصمیم را نشانه بارز مسئولیت پذیری و جدیت جمهوری اسلامی ایران در زمینه حمایت و ارتقای حقوق بشر دانسته و تاکید کرد که ساز و کارهای تحمیلی از سوی نهادهای حقوق بشری که با اعمال نفوذ و فشار معدودی از کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است، هیچ توجیه قانونی و مشروعیتی ندارد.

وزیر امور خارجه با اشاره به نسل کشی ادامه دار در غزه و نقض فاحش و مستمر حقوق فلسطینیان طی ۸ دهه اخیر، و حمایت همه جانبه آمریکا و غرب از اشغالگری و آپارتاید رژیم صهیونیستی، ادعاهای حقوق بشری برخی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران را فاقد هرگونه اعتبار حقوقی و اخلاقی دانست و خواستار توقف استفاده ابزاری برخی کشورهای غربی از شورای حقوق بشر سازمان ملل شد.

لازم به ذکر است در این نشست که معاونان وزیر، مدیران کل، مشاوران ارشد و برخی از سفرای کشورمان حضور داشتند، کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر و عضو کمیته ویژه، خانم پاد عضو کمیته ویژه و مسئول پیگیری حقوق و آزادی های اجتماعی، و خانم الهیان عضو کمیته و رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی، نیز ضمن ارائه گزارش هایی از عملکرد و فعالیت های کمیته ویژه، دیدگاه ها و پیشنهادهای خود برای تسهیل و تسریع کار کمیته مزبور را بیان نمودند.

خاطرنشان می شود کمیته ویژه بررسی حوادث پاییز ۱۴۰۱ با حکم رییس جمهور ایجاد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه