English

معاون رئیس جمهور:

انعقاد تفاهم نامه ۶ جانبه با کشورهای مسلمان/ هنر یک رسانه بسیار مهم و مقتدر است

معاون رئیس جمهور اعلام کرد: از دو ماه قبل تفاهم نامه ۶ جانبه با ۶ کشور مسلمان عراق، سوریه، یمن و فلسطین، لبنان و افغانستان در ۶ موضوع مختلف از جمله فعالیت‌های مشترک هنری منعقد شده است.

انعقاد تفاهم نامه ۶ جانبه با کشورهای مسلمان/ هنر یک رسانه بسیار مهم و مقتدر است

به گزارش خبرگزاری موج، امیرحسین قاضی زاده هاشمی در مراسم پایانی جشنواره بین المللی فیلم ایثار در مرکز همایش‌ها و نمایشگاه‌های آستان قدس رضوی اظهار کرد: به نظر می‌رسد این همکاری اگر عمیق باشد، سایر کشورهایی که در خط ایستادگی در مقابل سلطه گری فرهنگی و تمدنی غرب هستند، هم پیمان شوند و بتوان جشنواره‌هایی مانند جشنواره ایثار را در کشورهای دیگر نیز برگزار کرد.

معاون رئیس جمهور افزود: تاکنون نیز مقدمات کار در برخی بخش‌های هنری برای همکاری مشترک با کشورهای اسلامی فراهم شده که امید است این مهم در حوزه سینما نیز محقق شود.

وی گفت: هنر یک رسانه بسیار مهم و مقتدر است. در بین انواع آن نیز، هنر سینما و نمایش تأثیرگذاری فوق العاده ای هم در ایجاد باورها و هم در ایجاد ارزش‌ها و نظام رفتاری جامعه دارد، جامعه امروز چه در جنبه‌های مثبتش مانند کشورهایی که مردمی ارزشمدار دار دارد و چه جنبه‌های منفی اش مانند کشورهایی که اخلاقیت و ارزش‌های انسانی را کنار گذاشتند، تاثیرپذیری زیادی از هنر دارد.

قاضی زاده هاشمی گفت: البته فلاسفه و صاحب نظرانی بوده اند که برخی مکاتب فکری را ایجاد کرده اند، چرا که برخی مکاتب الهی و متعالی و برخی از آنها غایت گرا یا مادی گرا و لذت گرا است اما آن کسی که مکتب فکری را تبدیل به کالای مصرفی مردم کرده و مردم را به پیروی از آن مکتب واداشته، از ابزار هنر مانند سینما بهره گرفته است.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: رژیم صهیونیستی به مدد فیلم و سینما توانسته جای شهید و جلاد را در بخشی از افکار جهان جابه جا کند، این به صورت گسترده توسط تمدن منحط غرب در حال انجام است و ذره ذره می‌بینیم که ملت‌ها در حال از دست دادن هویت ملی و دینی خود هستند، آن دهکده جهانی که از آن نام برده می‌شود و جهان غرب به دنبال آن است، مروج آن، هنرمندانی هستند که در اختیار آن فکر و تمدن قرار دارند لذا اگر بخواهیم هویت ملی و دینی و ارزشهای اجتماعی و زبان و ملیت خود را حفظ کنیم، لازمه اش این است که سبک زندگی جامعه خودمان را حفظ کنیم و بپروارنیم.

وی افزود: یکی از هنرمندان ملی ما در طول تاریخ شخصیت سترگی چون فردوسی است که زبان در حال نابودی ملت را احیا می‌کند، آن را می‌پروراند و به قله می‌رساند و امروز باعث افتخار ما است، هویت ایرانی‌ها به واسطه فردوسی ساخته شده و ما به او می‌بالیم، این مهم به وسیله دیگر امت‌های منطقه و امت اسلامی از طریق حفظ ادبیات و زبان عرب به عنوان زبان قرآن، حفظ زبان ترکی به عنوان بخشی از زبان مردم منطقه و امثال اینها قابل تحقق است که در این راستا می‌توان از فرهنگ ملی امان و واقعیاتی که در جامعه وجود دارد و دادن روایات دقیق و درست به جامعه امروز بهره گرفت.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: اگر نسل امروز با روایت صحیح در جنگ روایت‌ها روبه رو نشود، طبیعتاً دیگران تاریخ را روایت می‌کنند، دیگران اتفاقاتی که امروز و ظلمی که به مردم منطقه شده است، کشتاری که در منطقه شده را به نحو دیگری از طریق کتاب یا سینما یا شعر روایت خواهند کرد، سپس ذره ذره نسل‌هایی آینده از حقیقت فاصله گرفته و ممکن است اینها به باورشان تبدیل شود، برخی از بدیهیات و واقعیات امروز ممکن است در آبنده تبدیل به سوال و ابهام شود، این شرایط نقش هنرمند امروز ما را برجسته می‌کند.

معاون رئیس جمهور گفت: این بنیادبه عنوان دستگاهی که یکی از وظایف اصلی آن ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، حفظ و نگهداری و پاسداشت نام و یاد مردم قهرمانان این کشور به‌ویژه قهرمانانی است که به خاک و خون کشیده شده و استقلال این منطقه را حفظ و از مظلومین منطقه حمایت کرده اند، لذا درصدد است ا تمام ابعاد مختلف هنر شامل سینما و موسیقی و شعر حمایت جدی کند.

وی افزود: در این راستا جشنواره‌های مختلفی طراحی شده که برخی آنها در تراز بین المللی است، امیدواریم با ایجاد دبیرخانه‌ای که این دبیرخانه کار خود را به صورت حرفه‌ای در حوزه سینما انجام خواهد داد، اندک اندک به نوشتن فیلمنامه‌های خوب در این حوزه کمک کند و ایجاد کارگردانی‌های خوب و ساخت فیلمهای سینمایی و مستند و نماهنگ و پویانمایی به یک کانون بزرگ تبدیل محصولات فرهنگی تبدیل شود، محصولات فرهنگی که به ذائقه جامعه نزدیک شده و خود مخاطب آن را دنبال کند و بخواهد آن را بپذیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه