English

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

تغییر حزب حاکم ترکیه تاثیر جدی روی منطقه می گذارد / استراتژی ایران در قبال ترکیه بعد از انتخابات

اردوغان در حالی وارد عرضه انتخابات شده که با مشکلاتی همچون تورم 100 درصدی، ناکارآمدی در مدیریت زلزله، افزایش فقر و ... روبروست و همین مساله منجر به افزایش انتقادات به او شده و حالا کارشناسان معتقدند سیاست های اردوغان برای توسعه طلبی منطقه ای اشتباه و به نفع رقیب انتخاباتی او بوده است.

تغییر حزب حاکم ترکیه تاثیر جدی روی منطقه می گذارد / استراتژی ایران در قبال ترکیه بعد از انتخابات

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، کمتر از دو هفته دیگر به برگزاری حساس ترین انتخابات ترکیه باقی مانده است. ناظران سیاسی معتقدند که این یکی از سرنوشت سازترین انتخابات های تاریخ جمهوری ترکیه است و تکلیف بسیاری از روندها و تحولات سیاسی در آینده را مشخص خواهد کرد. برای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، چهار نامزد نهایی از جمله رجب طیب اردوغان از سوی ائتلاف جمهور، کمال قلیچداراوغلو از سوی ائتلاف ملت، محرم اینجه از سوی حزب مملکت و سینان اوغان از سوی ائتلاف آتا معرفی شده‌اند.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در راه است و تغییر در حزب حاکم بر ترکیه می تواند تغییرات زیادی را در منطقه به وجود بیاورد، زیرا در سال های اخیر به گفته کارشناسان سیاسی و بین الملل اردوغان با سودای زنده کردن امپراتوری عثمانی در کشورهای منطقه نفوذ یا دخالت زیادی داشته و حتی چندین بار اعزام نیروی نظامی به کشورهای منطقه همچون سوریه و عراق داشته و به طور مستقیم درگیری نظامی ایجاد کرده است و در منطقه قفقاز جنوبی بین آذربایجان و ارمنستان هم بر تنش ها افزوده است و با اقداماتی همچون دادن پهباد به آذربایجان تلاش کرد که چهره جدیدی از خود در منطقه نشان دهد. همچنین از طریق ایجاد پایگاه نظامی در کنیا و سایر کشورهای آفریقای به سمت رویا پردازی رفت و همین موضوع زمینه انتقادات داخلی را بیشتر کرد.

در واقع اردوغان در حالی به توسعه نظامی فکر می کرد که در مدت یک سال گذشته بیش از 100 درصد تورم به مردم ترکیه تحمیل کرده و حالا رقیب انتخاباتی او قلیچدار اوغلو از بحران غذا و مسکن در ترکیه خبر داده است که با بروز زلزله چند ماه پیش این بحران تشدید شده است، هرچند کمک های کشورهای دیگر مانع از سقوط دولت ترکیه شد، اما بخشی از مشکلات همچنان در زندگی مردم ترکیه نمایان شده است.

به طور قطع تغییر دولت در ترکیه می تواند شرایط جدیدی را در منطقه به وجود بیاورد؛ نخست اینکه اوغلو رقیب اردوغان برخواسته گروه اقلیت مذهبی در ترکیه است و حتما کمک می کند تا جامعه از حالت تک قطبی خارج شود و با کشورهای مسلمان تعامل بیشتری خواهد کرد، برخلاف اردوغان که در سال های گذشته بیشترین تلاش را برای پیوستن به اتحادیه اروپا به کار گرفت.

 

بیشتر بخوانید:

غفلت دستگاه دیپلماسی از منطقه عامل نفوذ اسرائیل در آذربایجان / رئیس جمهور آذربایجان دنبال کشیدن پای ایران به جنگ است

 

استراتژی اردوغان برای یکپارچگی ملت ترک زبان

همچنین حضور اوغلو به عنوان رییس جمهور در ترکیه می تواند تا حدودی تنش ها در منطقه قفقاز جنوبی را کاهش دهد، زیرا ترکیه بیشتر سودای یکپارچه کردن کشورهای ترک زبان را داشت و همین موضوع باعث شده بود تا از طریق الهام علی اف رویای خود را دنبال کند، هرچند این مساله در حد یک رویا باقی ماند با این حال به چالش های منطقه ای دامن زد.

یک کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره سیاست های منطقه ای اردوغان در سال های اخیر، گفت: با توجه به اتفاقاتی که چند وقت اخیر در منطقه بروز کرده نشان می دهد که ترکیه به دلیل منافعی که دارد به دنبال قطع رابطه ایران با آسیای میانه است

حسن هانی زاده با بیان اینکه در شرایط کنونی بجز رژیم صهیونیستی، ایران می تواند با سایر کشورها ارتباط برقرار کند، تصریح کرد: در مقطع کنونی باید تکلیف برجام روشن شود و کشورهای عضو هم باید این موضوع را شفاف سازی کنند تا منافع ایران در برجام پایمال نشود، از طرف دیگر ایران توانسته در ماه های اخیر روابط خود را با کشورهای مسلمان منطقه توسعه دهد، به همین دلیل سیاست فرافکنی و تفرقه افکنی دیگر نمی تواند ابزار قوی علیه ایران باشد.

 

سیاست کشورگشایی ترکیه و ایجاد تنش در منطقه

در شرایط کنونی اردوغان از قدرت سیاسی دولت برای پیروزی در انتخابات استفاده می کند، اما هم اکنون مشکلاتی در سطح جامعه وجود دارد که نارضایتی بین مردم افزایش یافته و کار اردوغان برای پیروزی در انتخابات را سخت کرده است، گرچه نباید نادیده گرفت که رقیب انتخاباتی از نظر نفوذ و امکانات قدرت رقابت با اردوغان را ندارد، اما تنها مساله ای که مسیر او برای رسیدن به دفتر ریاست جمهوری را هموار کرده ملی گرا بودن اوست، زیرا به جای توجه به توسعه نظامی و کشور گشایی سیاست حمایت از مردم و بهبود معیشت دهک های پایین جامعه و زمینه سازی برای مشارکت زنان در اقتصاد را اولویت خود قرار داده است.

 یک نماینده مجلس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه اردوغان برخی مواقع اشتباهاتی می کند که نه تنها به نفع خودش نیست بلکه به نفع منطقه همه نیست، گفت: یکی از رویکردهای که رئیس جمهور ترکیه باید در قبال اسرائیل داشته باشد جلوگیری از آن برای ورود به آذربایجان باشد، از طرف دیگر ایران 5 سال پیش اردوغان را از کودتا نجات داد اما گویا رئیس جمهور ترکیه این موضوع را فراموش کرده و در تحریم الهام علی اف نقش موثری داشته است.

محمد حسن آصفری افزود: از طرف دیگر ایران با ترکیه معاملات تجاری حدود 8 میلیارد دلاری دارد از این رو نمی خواهیم که این رابطه قطع شود و به نفع ترکیه هم نیست که همکاری اقتصادی خود با کشورهای منطقه را محدود کند. در شرایط کنونی ایران منتظر انتخابات ترکیه است و بعد از آن استراتژی جدیدی را با ترکیه اتخاذ خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه