English

پشت پرده اصرار غرب برای توافق برجام با وجود تحریم‌های جدید؛

غربی ها به دنبال تحمیل برجام جدید بر ایران / آیا بلوک بندی مقابل غرب شکل می گیرد؟

اروپا و آمریکا در کنار وضع تحریم های جدید علیه ایران، مقامات ایرانی را به خودداری از مذاکرات برجام متهم می کنند و از سوی دیگر با سفر به کشورهای منطقه همچنان ایران را تهدید منطقه ای معرفی می کنند تا از طریق فشارهای سیاسی و اقتصادی برجام جدیدی به ایران تحمیل کنند .

غربی ها به دنبال تحمیل برجام جدید بر ایران / آیا بلوک بندی مقابل غرب شکل می گیرد؟

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، در هفته های اخیر دولت های غربی در حالی که فشار علیه ایران را افزایش داده اند و تلاش کرده اند تا نام سپاه را در فهرست سازمان های تروریستی منتشر کنند اما در عین حال در مصاحبه هایی اعلام کرده اند خواستار از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران هستند و حتی وزیر خارجه آمریکا، ایران را متهم به فرار از مذاکره کرده است. این رفتارهای دوگانه باعث شده بسیاری از صاحب نظران نسبت به پشت پرده رویکرد جدید آمریکا و اروپا نسبت به  منافع ایران حتی در مذاکرات نگران شوند که غربی ها بیشتر به دنبال تحمیل خواسته های خود به ایران با عنوان مذاکرات هستند، از طرف دیگر این موضوع نشان دهنده نگرانی های دیگری دولت های غربی است که ریشه در تغییر قطب بندهای سیاسی جهان دارد که دهه ها زیر تعریف سیاسی غرب زیست می کردند. 

هرچند غرب با رویکرد اسلام ستیز در هفته های اخیر تلاش کرد بار دیگر غرب را نماد دموکراسی و برتری معرفی کند، اما در پس این رفتارها تعارضات کشورهای اسلامی با رویکرد غرب دوباره جان گرفته، به همین دلیل برخی مقامات غربی به دنبال تجدید میثاق با دولت های منطقه برآمده اند، به طوری که در هفته های اخیر وزیر خارجه آمریکا سفری به کشورهای منطقه همچون مصر، فلسطین و ... داشته و نمایندگانی را به کشورهایی حوزه خلیج فارس همچون امارات، عمان، عراق و... اعزام کرده تا ضمن مبرا کردن خود از رفتارهای ایدیولوژیکی، به هر قیمتی که شده مانع نزدیک شدن کشورهای اسلامی به ایران شوند و در لوای آن مذاکراتی هم برای جلوگیری از انتقال دلار به ایران داشته اند تا در کنار جبهه اتحادیه اروپا برای صدور فهرست جدیدی از تحریم ها به بهانه حقوق بشری علیه ایران، بار دیگر ایران را تهدیدی برای تمام منطقه معرفی کنند.

این اقدامات که از نگاه غربی ها فشار حداکثری نامیده می شود پیش از این در دوران ریاست جمهوری ترامپ تجربه شده بود، هرچند به اعتراف مقامات آمریکایی در آن زمان این سیاست شکست خورد و نتوانست ایران را نسبت به مطالبات خود مغلوب کند، اما غربی ها ابزار دیگری برای فشار به ایران و گرفتن امتیاز ندارند.

 

رویکرد جدید اروپا و آمریکا در قبال ایران 

در حال حاضر رویکرد اروپا و آمریکا در قبال ایران هرچند بهانه ای حقوقی بشری دارد، اما هدف توسعه دموکراسی نیست، بلکه آنها به دنبال تضعیف جایگاه ایران در منطقه هستند تا بتوانند در مذاکرات برجام ، سندی دیگر بر ایران تحمیل کنند که بر مبنای آن نه تنها حقوق هسته ای، را از ملت ایران بگیرند، بلکه نهیبی بر توانمندی های نظامی ایران وارد کنند تا بیش از گذشته ایران به دولت های بیگانه وابسته شود و از طرف دیگر رضایت برخی کشورهای منطقه همچون عربستان را جلب کنند تا بتوانند همچنان منافع خود را در خاورمیانه چپاول کنند و آنها هم خود را رهبر جهان اسلام معرفی کنند.

در واقع اروپا و آمریکا روی خاورمیانه متمرکز شده اند تا به نوعی چالشی را که هم اکنون در منطقه اروپا و اوکراین متمرکز شده با ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه از خود دور کنند و از طرف دیگر روسیه را نسبت به همکاری با ایران در حوزه نظامی مهار کنند تا از این طریق امنیت بیشتری را برای اروپا بخرند.

این یک واقعیت است که هیچ راهکاری مانند سند بین المللی برجام نمی تواند امنیت اروپا و آمریکا را در قبال این تضمین کند، این موضوع بارها توسط مقامات دموکرات ایالات متحده آمریکا مورد تایید و تاکید قرار گرفته است و ترامپ را برای خروج از آن سرزنش کرده اند و این مسأله تاجایی برای آنها اهمیت پیدا کرده که حاضرند به هر قیمتی برجام را به نتیجه برسانند، زیرا تغییر دولت و ...هم نمی تواند ایرانیان را نسبت به مطالبات خود برحذر کند و در مقطع کنونی که ایران را زیر فشار مسائل بین المللی و حقوق بشری می بینند تصور می کنند راحت تر می توانند ایران را مجاب به توافق برجام تحمیلی کنند.

 

تغییرات ژئوپلتیکی در جهان

از طرف دیگر غرب با ادامه تحریم های روسیه و همچنین ایران نگران تشکیل یک بلوک نظامی در مقابل غرب هستند و چالش های آنها با چین درباره تایوان هم این موضوع را تشدید می کند، به همین دلیل بار دیگر روی خاورمیانه تمرکز کرده اند تا با فشار بر شاهراه انرژی، سیاست تمام کشورهای دنیا را کنترل کنند و حتی برخی تحلیلگران غربی معتقدند در صورت کنترل ایران می توانند راحت تر روسیه را مجاب به عقب نشینی کنند و از این طریق چین هم با استقلال تایوان کنار می آید.

اما این تئوری ها فعلا از سوی سناریو پردازهای غربی قابلیت اجرایی دارد، و در مقابل رویکرد دیگری معتقد است که جهان وارد مرحله جدیدی از جنگ سرد شده و غرب بیش از اینکه به دنبال تغییرات سیاسی در نقشه جهان باشد باید نگران سوخت و تورم های آتی باشد که در نتیجه جنگ اروپا بروز کرده است و این احتمال هم وجود دارد که برخی کشورهای اروپایی و آسیایی از تحریم های غربی ها علیه ایران و روسیه سرباز بزنند و در نهایت غرب تحقیر شود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه