موج
کدخبر : ۳۸۵۶۳۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385639

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، استاندارد‌های دوگانه و برخورد سیاسی در مبارزه با تروریسم را به محکوم و بر مقابله و مجازات مرتکبان اعمال تروریستی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در سخنانی در نشست تصویب قطعنامه مجمع عمومی این سازمان با عنوان «استراتژی جهانی مقابله با تروریسم: هفتمین مرور» یاد سردار شهید قاسم سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه که در عملیات تروریستی آمریکا در عراق بشهادت رسید، گرامی داشت و با تکرار تعهد ایران به مقابله با این پدیده شوم و نفی همه اشکال آن، استاندارد‌های دوگانه و برخورد سیاسی در مبارزه با تروریسم از جمله اقدامات یکجانبه برخی از کشور‌ها در به اصطلاح فهرست تروریستی قرار دادن کشور‌ها و ارگان‌های حاکمیتی آن‌ها را به شدت محکوم و رد کرد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برخی از ریشه‌های تروریسم، از جمله اشغالگری و مداخله نظامی، مهمترین راهبرد مقابله با تروریسم را توجه به ریشه‌های آن و از جمله مقابله با تحریم‌های یکجانبه غیرانسانی علیه ملت‌ها عنوان کرد.

وی از محکومیت حملات تروریستی علیه زیرساخت‌ های انرژی از جمله تاسیسات هسته‌ای در این قطعنامه که منجر به فجایع رادیواکتیوی زیست محیطی می‌شود، استقبال کرد.

تخت روانچی با یادآوری همزمانی مذاکرات این قطعنامه با رخداد اولین حمله تروریستی در جهان علیه تاسیسات هسته‌ای تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظنز در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ و اشاره به این موضوع در این قطعنامه، بر تعهد کشور‌ها بر اساس این قطعنامه به مقابله و مجازات مرتکبان چنین اعمال تروریستی تاکید نمود.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با اشاره به معضل نوین امنیتی در منطقه در جابجایی و انتقال جنگجویان تروریست خارجی به مناطق درگیری، از شناسایی و محکومیت این تهدید تروریستی نوین در این قطعنامه استقبال کرد.

وی به ۱۷ هزار شهید عملیات‌های گروه‌های تروریستی، از جمله رئیس جمهوری، نخست وزیر، رئیس دستگاه قضا، وزرا و نمایندگان مجلس و نیز دانشمندان هسته‌ای ایران و نیز مامن گرفتن این گروه‌های تروریستی در برخی از کشور‌های اروپایی و آمریکای شمالی اشاره کرد و تعهد کشور‌های مذکور بر اساس این قطعنامه در مقابله با تروریست‌ها و عدم فراهم آوری مکان امن برای آنها، آزادی عملیات، جابجایی، جذب نیرو، تامین مالی و هرگونه حمایت مادی و سیاسی دیگر و نیز تضمین عدم دسترسی تروریست‌ها به فضای مجازی امن علیه سایر کشور‌ها را یادآور شد.

قطعنامه "استراتژی جهانی مقابله با تروریسم" مهمترین قطعنامه سازمان ملل در حوزه مقابله با تروریسم است که هر دوسال یکبار با در نظر گرفتن روند‌ها و تهدیدات نوین تروریستی در جهان در مجمع عمومی سازمان ملل مذاکره و تصویب می‌شود.

این قطعنامه استراتژی جهانی در مقابله با تروریسم و نقشه راه کشورها، سازمان‌های بین المللی و سایر بازیگران غیردولتی طی دو سال آینده را ترسیم می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها