موج
کدخبر : ۳۷۸۲۸۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-378288

سفیر ایران در تاجیکستان:

نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، شاهنامه را سند هویت ایران کهن از دیرپاترین تمدن‌های شناخته شده جهان دانست.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد تقی صابری سفیر ایران در تاجیکستان با بیان اینکه روز ۲۵ اردیبهشت ماه (برابر با ۱۵ ماه می) در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، نام گذاری شده، تصریح کرد: حکیم فرزانه توس و اثر گرانمایه اش «شاهنامه» برای مردم ایران همانند هم زبانان تاجیکشان اثری ماندگار، گرامی و سزاوار احترام ابدی است.

نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، شاهنامه را سند هویت ایران کهن از دیرپاترین تمدن‌های شناخته شده جهان دانست و اظهار کرد: شعر فاخر فردوسی پاسدار زبان پارسی و گنجینه‌ای ماندگار از آموزه‌های توحیدی و اخلاقی است که با نام خدا شروع می‌شود و سرشار از مفاهیمی همانند دانش اندوزی، عدالت، دادگری، نیکوکاری و خردورزی است.

وی ادامه داد: فردوسی در شاهنامه، فرهنگ و هنر ایران زمین و دین مداری، وطن دوستی و اخلاق مداری را به زیباترین وجه به تصویر کشید و از این منظر اثری بی نظیر خلق کرده است.

صابری افزود: موجب افتخار است که پارسی زبانان، مفاخر ارزشمندی، چون رودکی، سعدی، حافظ و مولوی و حکیمانی همچون فردوسی را طی قرن‌ها به جامعه بشریت عرضه داشته‌اند. در این روز فرخنده برای دو ملت شریف ایران و تاجیکستان و همه مردمانی که زبان پارسی را پاس می‌دارند، سربلندی، آرامش، پیشرفت و نیکو احوالی آرزو دارم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها