موج
کدخبر : ۳۷۴۹۴۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-374944

هانی زاده در گفتگو با خبرگزاری موج؛

کارشناس سیاست خارجی گفت: هنوز وضعیت مذاکرات وین مشخص نیست؛ آمریکایی ها باید تمام تحریم ها را لغو کنند و به برجام بازگردند و تیم مذاکره کننده ایرانی باید از گذشته درس بگیرد و به آمریکا و سه کشور اروپایی اعتماد نکند. آمریکا و کشورهای اروپایی یک بازی کثیفی را شروع کرده اند و تلاش می کنند یک جریان خاصی در انتخابات ایران به پیروزی برسد.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، در مورد ادعای منبع خبری پرس تی وی در وین مبنی بر اینکه دستورالعمل آمریکا در مذاکرات وین صرفا تعلیق تحریم ها و نه لغو کامل آنهاست، اظهار داشت: مذاکرات ایران و کشورهای 1+4 در وین به یک مرحله نهایی رسیده است با اینکه گزارش ها ضد و نقیض است، بنظر می رسد که یکسری توافقاتی صورت گرفته مبنی براینکه آمریکا به برجام بازخواهد گشت.

آمریکایی ها باید تمام تحریم ها را لغو کنند و به برجام بازگردند

وی با بیان اینکه طبق گزارشات رسیده قرار است آمریکا ۶۰۰ مورد از ۱۷۰۰ مورد تحریم هایی که علیه ایران اعمال شده را لغو کند، ادامه داد:  این یک اقدام قابل قبولی است اما کافی نیست چرا که آمریکایی ها باید تمام تحریم ها را لغو کنند و به برجام بازگردد و ایران یک بازه زمانی مشخصی را برای راستی آزمایی آمریکا تعیین کند؛ چرا که در غیر این صورت ممکن است آمریکا به بهانه حقوق بشری و نفوذ ایران در منطقه بخواهد مجددا تحریم ها را اعمال کند.

کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه تیم مذاکره کننده ایرانی باید در این زمینه هوشمندانه رفتار کند، گفت: بنظر می رسد یک پارادوکسی در رفتار آمریکا مشاهده می شود و تیم مذاکره کننده ایرانی باید از گذشته درس بگیرد و به آمریکا و سه کشور اروپایی اعتماد نکند.

هانی زاده در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه برگزاری انتخابات در ایران تا چه اندازه بر مسیر مذاکرات و تصمیم آمریکایی ها برای به نتیجه رسیدن موثر خواهد بود، افزود: اگر قانون تحریم لغو نشود، دوباره پول‌های ایران می تواند بلوکه شود، اینکه یک پولی قبل از انتخابات آزاد شود و بعد از انتخابات بلوکه شود.

اتفاقاتی که در حال رخ دادن در وین است به نوعی به انتخابات ایران هم گره خورده است

وی با بیان اینکه اتفاقاتی که در حال رخ دادن در وین است به نوعی به انتخابات ایران هم گره خورده است. آمریکا و کشورهای اروپایی یک بازی کثیفی را شروع کرده اند و تلاش می کنند یک جریان خاصی در انتخابات ایران به پیروزی برسد.

کارشناس سیاست خارجی گفت:  بنابراین هنوز وضعیت مذاکرات وین مشخص نیست، لذا تیم مذاکره کننده باید منافع ایران را در نظر بگیرد.

هانی زاده اظهار داشت: ممکن است آمریکا دست به کارهایی بزند و برای کوتاه مدت تحریم ها را بردارد اما باید یادمان باشد که بازی های آمریکا بازی های کثیفی است و تیم مذاکره کننده باید صادقانه و خیلی صریح و شفاف با آمریکا و سه کشور اروپایی برخورد کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها