موج
کدخبر : ۳۶۹۶۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369609

امیرعبداللهیان:

دستیار ویژه رییس مجلس و مدیرکل بین‌الملل مجلس شورای اسلامی در دیدار با سفیر نروژ، با تاکید بر اینکه هرگونه حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه را عامل نا‌امنی می دانیم، گفت: بحران‌های منطقه‌ای را باید از طریق راه کار‌های سیاسی و نه نظامی حل کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، تومین هاوگه سفیر نروژ در تهران با دستیار ویژه رییس مجلس و مدیرکل بین‌الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با اشاره به اهمیت برقراری امنیت و ثبات پایدار در منطقه و با تبریک عضویت موقت نروژ در شورای امنیت سازمان ملل و همچنین شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) خاطر نشان کرد: باید همه کشور‌ها و دولت‌ها به معنای واقعی برای استقرار صلح و امنیت در منطقه و جهان تلاش نمایند. ما صلح و ثبات منطقه را بسیار مهم دانسته و هرگونه حضور نیرو‌های نظامی خارجی در منطقه را تحریک کننده و عامل ناامنی می‌دانیم. معتقدیم که نقش نروژ بعنوان عضو موقت در شورای امنیت مهم است. بی تردید بحران‌های منطقه‌ای را باید از طریق راه کار‌های سیاسی و نه نظامی حل کرد.

امیرعبداللهیان رفتار آمریکا در عراق، یمن و افغانستان و بخش‌هایی از منطقه و جهان را غیر سازنده، مداخله جویانه و یک جانبه خواند و افزود: سیاست آمریکا در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس فرماندهان بین المللی مبارزه با تروریسم، وضع منطقه را به شدت ملتهب کرده است و اقدام اخیر بایدن در بمباران و به شهادت رساندن نیرو‌های مبارزه کننده با تروریسم در منطقه بوکمال، چراغ سبز به داعش و تشدید کننده ناامنی‌هاست.

وی با تاکید بر نقش پارلمان‌ها و گروه‌های دوستی پارلمانی در تحکیم روابط دوستانه و تسریع همکاری‌های فیمابین گفت: با توجه به تشکیل گروه دوستی پارلمانی ایران و نروژ در مجلس شورای اسلامی، انتظار داریم اقدام مشابهی در پارلمان نروژ برای ارتقاء سطح روابط پارلمانی در فرآیند تعاملات دوستانه دو کشور انجام شود.

وی همچنین بر آمادگی کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی جهت برقراری روابط با همتایان خود در پارلمان نروژ به صورت نشست مجازی و تبادل هیات تاکید کرد.

امیر عبداللهیان در پاسخ به سوال سیگوالد تومین هاوگه در خصوص آینده توافق هسته‌ای افزود: سیاست جمهوری اسلامی در خصوص برجام واضح و روشن است یعنی عمل در برابر عمل. اگر ایالات متحده تحریم‌ها را در عمل بردارد ما هم پس از راستی آزمایی و مشاهده رفع موثر تحریم‌ها اقدام متقابل خواهیم کرد.

سیگوالد تومین هاوگه نیز در ابتدای این دیدار همکاری‌های پارلمانی را در توسعه مناسبات فی‌مابین مهم خواند و گفت: سفارت نروژ در تهران تلاش خود را برای تقویت روابط دوستانه پارلمان‌های دو کشور بکار خواهد گرفت.

وی در ادامه ضمن اشاره به عضویت کشور متبوعش در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: با توجه به نقش سازنده و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان، رویکرد ما در شورای امنیت سازمان ملل همکاری با ایران برای استقرار صلح و امنیت پایدار در منطقه است.

سفیر نروژ در پایان با اشاره به مسئله افغانستان و عراق افزود: جمهوری اسلامی ایران دارای ظرفیت‌های بسیار مهمی است.

طرفین در این دیدار آخرین تحولات افغانستان و عراق را مورد بررسی قرار دادند.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: امیرعبداللهیان

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها