موج
کدخبر : ۳۶۸۵۱۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368517

رضایی در نشست خبری:

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نمایندگان مجلس در حال تهیه طرحی در حوزه جمعیت هستند. اشکالات جدی در مسیر تبدیل شدن سیاست های کلی به قوانین وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در نشست خبری گفت: فرصت‌ها و تهدیدهای دهه پنجم انقلاب با قبل متفاوت است و شبیه دهه اول انقلاب است از این رو فرصت‌ها و تهدیدها مهمی وجود دارد.

وی تصریح کرد: در زمینه اقتصاد، امنیت، نفوذی‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها زیادی وجود دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با بیان اینکه سرمایه رسانه‌ای از فرصت‌های مهم ما است، اظهار داشت: هیچکدام از کشورهای همسایه فرصت رسانه‌ای مانند کشور ما را ندارند.

نمی‌توانیم دولت‌های گذشته را در آینده تکرار کنیم

رضایی با بیان اینکه در این دهه، فرصت‌ها و تهدیدها مهمی پیش روی ما است، افزود: آیا با تفکر و مدیریت گذشته می‌توان این دهه را مدیریت کرد؛ برای اداره دهه پنجم انقلاب نیازمند تغییر اساسی هستیم و نمی‌توانیم دولت‌های گذشته را در آینده تکرار کنیم.

وی گفت: هیچ یک از اعضای دولت و مجلس نخواسته‌اند که مجمع تشخیص به FATF بپیوند یا نپیوندد.

لوایح FATF به مجلس بازنمی گردد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی، مبنی بر اینکه از شما نقل شده است که امکان دارد لوایح FATF مجدد به مجلس ارجاع شود و آیا این کار مبنای حقوقی دارد؟ گفت: سه نفر از اعضای کمیسیون مشترک که اعضای مجمع تشخیص هستند پیشنهاد دادند این دو لایحه به مجلس شورای اسلامی بازگردد.

رضایی اضافه کرد: این پیشنهاد مورد بررسی قرار گرفت. نظر ما این است که خود مجمع نمی تواند این لوایح را به مجلس برگرداند. زیرا روند تصمیم گیری با مشکلاتی مواجه می شود. عده ای پیشنهاد کردند مجلس شورای اسلامی تقاضا کند این لوایح به مجلس بازگردد تا امروز مجلس شورای اسلامی از مجمع تشخیص مصلحت تقاضایی مبنی بر بازگشت این لوایح نداشته و به احتمال قوی نظر نهایی مجمع در باره این لوایح، فروردین ماه ۱۴۰۰ اعلام خواهد شد.

دولت ابهامات مجمع در مورد FATF را مکتوب پاسخ می دهد

وی در مورد علت تأخیر در بررسی این دو لایحه، گفت: انباشتگی تحریم ها موجب تأخیر در بررسی این دو لایحه شد. ابهام اصلی ما این بود که آیا در زمانی که تحریم ها افزایش یافته باید این دو لایحه تصویب شود؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ابهام بعدی در مورد واژه «گام بعدی» بود. FATF از ایران خواسته است بعد از اجرای ۴۱ توصیه باید گام بعدی را بردارد و مشخص نیست گام بعدی چه چیزی است.

رضایی با بیان اینه ما از دولت سوال کردیم که گام بعدی چیست، افزود: دولت اعلام کرد که باید در این خصوص مذاکره کنیم. در جلسه ای که با  ظریف،   جنیدی و دژپسند داشتیم، مقرر شد سئوالات و ابهامات مجمع به دولت ارسال شود و دولت این سئوالات و ابهامات را مکتوب پاسخ داده و امضا کند و به مجمع ارسال کند چون دولت حرف های متناقضی می زند ما باید مستندات مکتوب از دولت داشته باشیم.

منتظر پاسخ دولت هستیم

وی افزود: یکی از وزرا گفت شما این لوایح را تصویب کنید تا ما به FATF بپیوندیم چون هر لحظه ممکن است تحریم ها برداشته شود و ما باید آماده باشیم. مجمع تشخیص اعلام کرد دولت تاریخ لغو تحریم ها را اعلام کند تا همان زمان این لوایح به تصویب برسد. تا امروز چنین تاریخی به مجمع ارسال نشده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مجمع تشخیص منتظر پاسخ های مستند و مکتوب دولت است، اظهار داشت: توقع داشتیم این پاسخ ها اسفندماه به مجمع ارسال شود اما با توجه به اینکه تا امروز این پاسخ ها ارسال نشده، احتمالا مجمع در مورد لوایح فروردین ماه تصمیم گیری خواهد کرد.

رضایی در مورد تغییر نظر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون لوایح گفت: به نظر می رسد ۳-۲ نفر از اعضا نظرشان مثبت شده اما اکثریت اعضاء بر نظر قبلی خود هستند. موافقان این لایحه معتقدند که می توانیم حق تحفظ بگذاریم و بسیاری از موضوعات را قبول نکنیم اما مخالفان می گویند حق تحفظ قابل تحقق نیست.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون قرار گرفتن کره شمالی در لیست سیاه FATF علی رغم قبول همه شروط FATF، گفت: این سوال در مجمع از آقای ظریف پرسیده شد. او معتقد بود پروتکلی که کره شمالی با FATF بسته با پروتکلی که ایران بسته متفاوت است. مقرر شد این موضوع در پژوهشگاه مجمع مورد بررسی قرار گیرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص برخی شنیده ها مبنی بر اینکه مجمع تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ، FATF را بررسی نخواهد کرد، گفت: برخی اعضای مجمع معتقدند اگر این دو لایحه تصویب شود، در فرصت باقیمانده از دولت دوازدهم، مهلت اجرای آن وجود ندارد و دولت بعدی باید این لوایح را اجرا کند، بنابراین بهتر است در دولت بعد این لوایح تعیین تکلیف شود لذا باید تا شهریور ماه برای بررسی این لوایح صبر کنیم، این نظر چند نفر از اعضای مجمع است و نظر کل مجمع نیست.

رضایی درباره این که دولت علت عدم اجرای سیاست های کلی نظام را عدم وجود قانون اعلام کرده است، گفت: در مدتی که مجمع تشکیل شده ۴۱ عنوان و حدود ۷۰۰ سیاست در تمام امورات کشور به تصویب رسیده است.

وی اضافه کرد: این سیاست ها از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سیاست های کلی نظام به دولت ها ابلاغ شده است اما متأسفانه عملکرد دولت ها درزمینه سیاست های کلی نظام زیر ۴۰ درصد بوده و یکی از دلایل اصلی آن این است که این سیاست ها تبدیل به قانون نشده است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بسیاری از این سیاست ها در حال تبدیل شدن به قانون هستند، گفت: نمایندگان مجلس در حال تهیه طرحی در حوزه جمعیت هستند. اشکالات جدی در مسیر تبدیل شدن سیاست های کلی به قوانین وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها