موج
کدخبر : ۳۶۶۸۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366808

روحانی در جلسه ستاد ملی کرونا:

رئیس جمهور گفت: ما تا امروز ۵۸ جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا را تشکیل دادیم، تشکیل چنین نهاد موقتی شاید از تجربه‌ای که در دوران دفاع مقدس داشتیم، نشأت گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس ‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: پارسال درست نزدیک این ماه متوجه شدیم که این ویروس وارد کشور شده است. شاید چند روز قبل ‌ویروس وارد شده بود اما آن روز تست تشخیصی به ما گفت که کرونا وارد کشور شده است.‌

وی عنوان کرد: از همان اولین روز که فهمیدیم این ویروس وارد کشور شده است در هیئت دولت تصمیم گرفتیم به مردم اعلام شود که این ویروس وارد شده و افرادی مبتلا شده‌اند. البته بعضی شبهه داشتند که نزدیک انتخابات است و دو سه روز دیگر انتخابات است و آیا این را بگوییم یا نگوییم؟ من گفتم تردیدی نداشته باشید، چه انتخابات باشد چه نباشد و هر مراسمی باشد این مسئله شوخی ندارد، مسأله جان مردم است و همه مردم باید مطلع شوند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه خوشبختانه از همان روز چهارشنبه به مردم کشور اعلام شد این ویروس وارد کشور شده است، گفت: بنابراین در این جهت ضد انقلاب خارج‌نشین‌ که شبهه می‌کنند دولت واقعیت را به خاطر انتخابات به مردم نگفت و دیر گفت، این یک تهمت محض و دروغ ۱۰۰ درصد است و ما از همان لحظه‌ای که متوجه شدیم به مردم اعلام کردیم. در طول این مدت هم در تمام حوادث کرونا موجی داشتیم که تعداد مرگ و میر افزایش و کاهش پیدا کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: مبتلایان و سرپایی‌ها را همیشه به صورت آمار دقیق به مردم اعلام کردیم و ایران جزو کشورهایی بوده است که از لحاظ اطلاع رسانی به موقع و بسیار دقیق و در هر ۲۴ ساعت یک بار آمار به روز شده را به اطلاع مردم رسانده است. این قدم اول و قدم مهم بود.

وی با بیان اینکه قدم دوم، کار بزرگ ساختاری بود، تصریح کرد: شما می‌دانید در کشورهای دیگر هم مقابله با کرونا وجود دارد و ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که آن مشکلات در مراجعی مورد بررسی قرار گیرد. اما از لحاظ ساختاری در کشور ما کار بسیار بزرگی صورت گرفته است. در شنبه شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد و در آنجا بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم که یک ستادی تحت عنوان ستاد ملی مبارزه با کرونا باید این امر را بر عهده بگیرد.

رئیس جمهور ادامه داد: اینکه افراد چه کسانی باشند، ترکیب چگونه باشد، اختیارات چه باشد و رئیس ستاد چه کسی باشد همه در جلسه مفصل بحث و مصوبه‌ای تدوین شد و در آن جلسه تصویب شد و خدمت مقام معظم رهبری فرستادیم و ایشان این مصوبه را تایید کرد و ابلاغ شد.

روحانی خاطرنشان کرد: بر مبنای همین مصوبه پنجاه و هشت جلسه تا امروز تشکیل شده است. امروز پنجاه و هشتمین جلسه‌ای است که در طول یک سال گذشته، جلسات ستاد ملی را تشکیل دادیم. البته این غیر از کمیته‌های مختلف و قرارگاه‌ها است. نیروهای مسلح برای کمک، قرارگاه خاص دارد و همه اینها کار می‌کنند.

وی بیان کرد: تشکیل چنین نهاد موقتی برای کرونا، شاید نشأت گرفت از تجربه دوران مقدس باشد. در دوران دفاع مقدس هم در مقطعی متوجه شدیم سازوکار معمولی نمی‌تواند جنگ را پیش ببرد. این مسأله خدمت امام(ره) مطرح شد و امام اجازه داد و یک شورایی تحت عنوان شورای عالی پشتیبانی جنگ تشکیل شد که مصوبات این شورا در حکم قانون بود. یعنی به دولت و دستگاه‌های مختلف ابلاغ می‌شد. حتی در زمینه بودجه، مصوباتی که بودجه داشت، شورای عالی آن مصوبات را کم یا زیاد می‌کرد. البته این فقط برای در دوران جنگ و کمک های مردمی بود نه مسائل دیگر.

رئیس‌جمهور بیان کرد: این شورای عالی یک ستاد مرکزی پشتیبانی جنگ درست کرد که رئیس این شورای عالی پشتیبانی جنگ، رئیس جمهور یعنی مقام معظم رهبری بود و وزرای مربوطه در آن مقطع نخست وزیر، نماینده فرمانده جنگ و برخی از فرماندهان نیروهای مسلح بودند.

روحانی اضافه کرد: در سطح ستاد که کارهای اجرایی مصوبات را برعهده داشت، مسئولیت با من بود و معاونین و برخی از وزرا در آن جلسات شرکت می‌کردند و آنجا تصمیم گیری می شد و مصوبات آن شورا بر مبنای چارچوب مصوبات شورای عالی پشتیبانی جنگ ابلاغ و اجرا می‌شد.

رئیس‌جمهور بیان کرد: از سال ۶۵، ۶۶ و ۶۷ یعنی سه سال پایانی جنگ این ستاد فعال و بسیار موثر بود و مصوبات خیلی مهمی هم داشت. البته جنگ تمام و به طور طبیعی فعالیت این ستاد هم تمام شد و مصوبات آن هم تا زمانی بود که جنگ بود.

روحانی با تاکید براینکه تجربه این ستاد در آن مقطع تجربه بسیار خوبی بود، گفت: در تجربه جدید هم شورای عالی امنیت ملی آمد تصویب کرد که ستادی تشکیل شود که اختیارات او در حد اختیارات شورای عالی امنیت ملی باشد. یعنی مصوبات آن برای همه لازم الاجرا و در حکم قانون باشد و به همین صورت مقام معظم رهبری هم تایید کردند و این کار آغاز شد.

رییس جمهور افزود: به عقیده من، این ستاد یک تجربه بسیار گرانقدر برای کشور است و مصوباتی که ما تاکنون گذراندیم که البته مربوط به دوران کرونا است و بعد از آن نافذ نیست، اما در عین حال می‌شود استفاده و بحث کرد و برخی مقررات و مصوبات را در مراجع دیگر بعدا تصویب کرد و به صورت مقررات دائمی درآورد.

روحانی ادامه داد: این کار بسیار بزرگ و عظیمی بود که آغاز شد. دانشگاه‌های پزشکی، استانداران در سراسر کشور، وزارت بهداشت و وزارت کشور جلسات منظم و به روز برگزار کردند. البته وزارت کشور تحت عنوان کمیته انتظامی، امنیتی این کار را انجام می‌داد، اما الان به صورت قرارگاه فعالیت می‌کند و در بخش‌های مختلف تقسیم کار شد و این تقسیم کار بنیانی برای مبارزه با یک ویروس بی سابقه بود.

 وی گفت: مردم ما در طول صدسال گذشته سابقه چنین ویروسی ندارند که ویروسی بیاید تمام دنیا و کشور را تحت تاثیر قرار داده و بتواند بر کسب و کار و آموزش و فرهنگ و روی همه چیز تاثیر بگذارد. روزهای اول فروردین در ستاد گفتم باید این ویروس را به صورت یک بلیه یک ساله مشاهده کنیم. بعضی از دوستان به من گفتند که چرا گفتید یک ساله، این یک سال طول نمی‌کشد و برخی پزشکان گفتند در تابستان و گرما تمام می‌شود.

رئیس جمهور عنوان کرد: من گفتم باید احتیاط کنیم و برای یک سال خودمان را آماده کنیم. این ویروس خطرناکی بود که به این سادگی کنار نرفت و الان هم که یک سال از آن گذشته، نه اینکه ویروس تمام نشده بلکه با نوع آفریقایی و انگلیسی و انواعی که گفته می‌شود مواجه شدیم و معلوم هم نیست که چه زمانی بشر از این ویروس خلاص شود. چند ماه دیگر یا چند سال؟ هیچکس نمی‌داند اما باز هم باید برای سال آینده خود را آماده مقابله با این ویروس کنیم.

 روحانی با تاکید بر اینکه کاری که مدافعان سلامت انجام دادند یک کار بسیار عظیم و بزرگی بود، گفت: تلاش خستگی ناپذیر و شبانه‌روزی و فداکارانه مدافعان سلامت خیلی ارزشمند بود. شاید در کشورهای دیگر هم فعالیت و فداکاری زیادی کردند که من زیاد مطلع نیستم که بخواهم مقایسه کنم ولی کاری که در ایران انجام گرفت انصافا قابل تحسین و تعظیم است که  جان خود را فدا کردند و بیش از ۲۶۰ نفر از عزیزان ما شهید خدمت شدند. این هم کار بسیار خوبی بود که کسانی را که در این راه جان خود را از دست داده بودند شهید محسوب و مصوب کردیم.

وی با بیان اینکه در زمینه رسانه ای هم کار بسیار بزرگی انجام شده است، گفت: مخصوصا صدا و سیما هم در این یکسال تلاش کرد و در کنار ستاد و دوستان مدافعان سلامت تبلیغ کرد، بیان کرد و توضیح داد. نیروهای مسلح از همان روز اول بیمارستان ها و نقاهتگاه های خود را تشکیل دادند که برخی نیاز شد و برخی نیاز نشد اما کار ارزشمندی بود. نیروهای مسلح، بسیج، سپاه، ارتش همین حالا هم دارند کار می کنند. نیروی انتظامی با ما همکاری می کند و تمام عزیزانی که در بخش نظارتی در خیابان ها و مغازه ها فعالیت می کنند کار بزرگ و عظیمی در این راستا رقم زدند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در مجموع این یکسال به یک کلمه رسیدیم و آن این بود که برای مقابله با این بیماری باید سبک زندگی تغییر کند، اظهار کرد: مردم باید به خوبی بدانند شرایط امروز ما برای خرید، بازار، مسافرت، آموزش، رفتن به سینما، مراکز مذهبی، مسافرت خارج از کشور معمولی و عادی نیست. در این شرایط باید سبک زندگی  را تغییر دهیم. اینکه ماسک بزنیم، دست بشوییم، فاصله را رعایت و دورهمی ها را کنار بگذاریم یا ترددها را کم کنیم یعنی سبک زندگی جدید. همین یک کلمه را باید با تمام ابعادش مدنظر قرار دهیم تا از این شرایط عبور کنیم. الحمدلله موج اول را با سرافرازی عبور کردیم. همه تلاش ما این است که وارد موج چهارم نشویم تا مردم در شب عید راحت تر باشند و به زندگی خود برسند.

روحانی ادامه داد: همانطور که گفتم اولین مسأله ساختار سازی بود. یعنی ستاد ملی مقابله با کرونا با همه کمیته های فرعی خود کنار هم قرار گرفت. در این ستاد در برخی قوانین و مقررات برای رفاه حال مردم و کمک به اقشاری که آسیب دیدند تغییراتی ایجاد کردیم. آمدیم وامی اختصاص دادیم و یارانه ویژه ای در نظر گرفتیم. وام در اختیار مشاغل و خانوارها قرار دادیم. همه اینها قانون و مقررات می خواست که در همین جا وضع شد.

وی گفت: هر کجا یک مقررات دست و پاگیری بود، گفته می شد مثلا اگر قرار است پول وام پرداخت کنید، امهال لازم انجام می شود. دولت برق و آب را گفت در این شرایط دو ماه دیگر پرداخت کنید. هر کجا مهلت لازم بود دادند. در سایه دولت الکترونیک مراجعات غیرحضوری ظهور و بروز پیدا کرد. یک حرکتی که در این یک سال در دولت الکترونیک شروع شده قابل قیاس با سال‌های قبل یا حتی یک دهه قبل هم نیست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بخش تولید ما انصافا در همان روزهای خطر فداکاری کرد، تاکید کرد: علیرغم کرونا، تولید ما در اسفند پارسال دست نخورد و همه دستگاه‌های تولیدی به تولید خود با رعایت پروتکل ها ادامه دادند. خدمات یک لحظه قطع نشد مثلا قطعی برق، آب و گاز نداشتیم. با وجود شرایط سخت همه پای کار بودند و همانند مدافعان سلامت همه در کارخانه‌ها و دستگاه‌های خود، کنار چاه های نفت و وسط دریا شبانه روز فعالیت کردند.

روحانی با بیان اینکه وقتی یک حادثه رخ می‌دهد شرایط بهتر برای مردم ملموس می شود، عنوان کرد: در زمستان، فقط چند ساعت چند استان با مشکل برق مواجه شدند اما در تابستان و زمستان قطعی برق و گاز نداریم و الحمدلله امروز در نیازمندی‌های بهداشتی تقریباً به بیرون نیاز نداریم. اگر هم نیاز داشته باشیم معلوم نبود کسی به ما کمک کند یا نکند.

وی ادامه داد: اوایل شیوع کرونا درباره ماسک مشکلات زیادی داشتیم و امروز روزانه بیش از ۳۵ میلیون ماسک در کشور تولید و با قیمت ناچیز بین مردم عرضه می‌شود و این کار بسیار بزرگی است. در تولید شوینده‌ها، ضد عفونی کننده‌ها، وسایل بیمارستانی و ونتیلاتورها همه تلاش کردند و شاهد یک حرکت بزرگ در شرکت‌های دانش بنیان بودیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان یکباره اوج گرفت و امروز ۵ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان در حال فعالیت است که کل این شرکت‌ها در آغاز دولت یازدهم ۵۵ شرکت بود. شما ببینید چه اوجی، برای اینکه بخش بزرگی از زندگی مردم در بخش دیجیتال و فضای مجازی انجام شود.

روحانی با بیان اینکه عده ای از ابتدا می خواستند میان دین و علم، مناسک دینی، پروتکل بهداشتی دعوایی راه بیاندازند، گفت: الحمدلله علما، مراجع و مقام معظم رهبری، کارهایی که عده ای شروع کردند و فکر می کردند بهانه ای برای ایجاد شکاف بود را خنثی کردند. اینها فکر می‌کردند فرصت طلایی برای شکاف و اختلاف پیدا کرده‌اند در حالی که هم ماه رمضان، قرآن به سرگرفتن مردم، هم محرم، هم عبادت و هم نماز و هم پروتکل بود و چقدر فضای مجازی و صدا و سیما در این زمینه کمک کرد تا مردم از نعمات آن شب‌ها و روزها استفاده کنند و در عین حال پروتکل‌های بهداشتی را هم به طور کامل مراعات و اجرا کنند و این دوگانگی‌ها از بین رفت.

وی با تاکید بر اینکه اگر در بخش دانش‌آموزی و دانشجویی فضای مجازی و زیرساخت های آن یا پهنای باند نبود، چه می کردند؟ گفت: ۱۷ میلیون نفر دارند از شبکه شاد استفاده می‌کنند. این سامانه با این عظمت در کشور تشکیل شد و شاگردان با معلم و معلم با شاگردان در این سامانه حرف می‌زنند. درس داده و دانلود می‌شود. البته قبول داریم که آموزش مجازی جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد اما آموزش صفر نشد و ۵۰ درصد شد و تحصیلات و آموزش در کشور تعطیل نشد.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: پس کرونا در عین حال که مشکلات فراوانی در کشور ایجاد کرد، اما فرصت‌ها و تحولاتی هم ایجاد شد و توانستیم از این تحولات استفاده کنیم و  دیدید در همین مراسمات دینی و مذهبی چه ابتکارات نو و جدیدی به کار بستند تا فضای مجازی بتواند جای فضای حقیقی را بگیرد.

روحانی بیان کرد: ما تنها کشوری بودیم که در کرونا تحریم را هم داشتیم و هیچ کشوری در دنیا چنین حالتی نداشته است. برای خرید واکسن کرونا و برای وارد کردن و پرداختن پول کواکس با مشکلات زیادی مواجه شدیم، از این کشور به آن کشور، از این بانک به آن بانک. از این تلفن به آن تلفن تا بتوانیم پول آن را تهیه کنیم تا مثل ده ها کشور دیگر آن را تهیه کنیم. هیچکدام از کشورها مشکل ما را نداشتند. ما پول داریم اما پول ما را نمی دهند، آن را قفل و بلوکه کرده اند و نمی گذارند نقل و انتقال کنیم.

وی با بیان اینکه علیرغم تحریم همه در کنار هم تلاش کردند و واکسن به کشور رسید و واکسیناسیون آغاز شد، گفت: مردم عزیز ما هم باید خودشان را برای سال آینده آماده کنند و هم خودشان را آماده کنند وارد موج چهارم نشویم. اگر سبک زندگی را بر مبنای شرایط جدید تغییر دهیم و همه پروتکل ها را رعایت کنیم و با اجتماعات کمتر، مراعات فاصله و عمل به همه مسائل بهداشتی می توانیم به خوبی و سرافراز از این شرایط عبور کنیم.

رئیس‌جمهور در پایان تصریح کرد: وقتی ایران را در همین شرایط با کشورهای پیشرفته که تجهیزات و پول بیشتری نسبت به ما در اختیار دارند، مقایسه می کنیم مدافعان سلامت و مردم ما سرافراز هستند که اگر همکاری آنها نبود هیچ کاری صورت نمی گرفت و همه آنهایی که مومنانه و خاضعانه کمک کردند باز هم کمک کنند به خوبی از این شرایط عبور خواهیم کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها