موج
کدخبر : ۳۶۴۸۸۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-364884

معاون اقتصادی سپاه قدس:

معاون اقتصادی سپاه قدس با اشاره به اینکه ایجاد منطقه آزاد تجاری و استقرار دفاتر نفت و گاز و برنامه ریزی و انتقال آب برای کشاورزی سه کلید طلایی برای خروج ایلام از محرومیت است،گفت: ایلام در زمینه های مختلف استانی غنی است و می بایست برای خروج آن از محرومیت، برنامه ریزی صحیح و کارآمد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، رستم قاسمی معاون اقتصادی سپاه قدس و وزیر نفت دولت دهم در جمع اصحاب رسانه استان ایلام که در محل هتل زاگرس شهر ایلام برگزار شد،با بیان اینکه  ایلام می‌تواند در آینده به یکی از قطب‌های نفتی کشور تبدیل شود،افزود: چنگوله که یک میدان بزرگ نفتی است، نقش بسیار مهمی در این استان به منظور اشتغال خواهد داشت.

وی اظهار داشت: بخش قابل توجهی از نفت و گاز کشور در ایلام تولید می‌شود و این استان می‌تواند در آینده به یکی از قطب‌های نفتی کشور تبدیل شود و در حوزه‌های فراورش و صنایع پایین دستی پتروشیمی‌ موفق عمل کند.

وزیر نفت دولت دهم با اشاره به اینکه این استان آینده‌ای روشن را در پیش رو دارد و وجود مرز بین ایلام و عراق در توسعه استان و حتی صادرات کشور موثر خواهد بود،تصریح کرد: پس از انقلاب، دستاوردهای بزرگی به خصوص دراین منطقه انجام گرفت؛ استان ایلام در دفاع از این کشور به خوبی نقش خود را ایفا کرد به طوری که بخش عظیمی از فداکاری‌های جنگ توسط مردم ایلام رقم خورد.

قاسمی با بیان اینکه  تنها راه عبور و رسیدن به قله پیشرفت، ایستادن در مقابیل تحریمهاست ،خاطرنشان کرد:گرچه تحریم ظلمی بزرگ از جانب آمریکایی‌ها بر مردم ایران است؛ اما ما راه نفوذ و مقابله با تحریم را یافته‌ایم، به قول رهبر انقلاب اگر تحریم‌ها رفع شود خوب است اما آمریکا ثابت کرده که هیچگاه به قول‌هایش پایبند نیست.

وزیر سابق نفت  دولت دهم  ادامه داد:سیاست زدگی آفت بزرگ اقتصاد کشور است و راه برون رفت ازمشکلات اقتصادی کشور توجه به ظرفیت های داخلی است و متاسفانه این معضل باعث مشکلات زیادی در اقتصاد کشور ما شده است.

معاون اقتصادی سپاه قدس با اشاره به اینکه در قضیه برجام کشورهای غربی و آمریکا به تعهدات خود عمل نکردند و حتی در زمان اجرای برجام، ۴۱ مورد تحریم علیه کشور نیز اعمال شد،گفت: گرچه تحریم ظلمی بزرگ از جانب آمریکایی‌ها بر مردم ایران است، اما ما راه نفوذ و مقابله با تحریم را یافته‌ایم، به قول رهبر انقلاب اگر تحریم‌ها رفع شود خوب است اما آمریکا ثابت کرده که هیچگاه به قول‌هایش پایبند نیست.

وزیر سابق نفت گفت: ما امروز نیازمند تدریس مکتب شهید سلیمانی در دانشگاه‌ها هستیم؛ او توانست با وجود تمامی اختلاف سلیقه‌ها در ایران و عراق، محور وحدت همه شود؛ نباید برخی‌ها در درب‌های بسته تصمیم گیرند، بایستی به کشور نگاه کنند و همانند شهید سلیمانی حرف را کنار بگذاریم و عمل کنند.

قاسمی با بیان اینکه در حوزه‌های مختلفی همچون سد سازی، نفت، بنادر بزرگ، آزادراه‌ها و غیره  توانستیم خط شکنی کنیم و پس از آن کسی نتوانست بگوید ما در این حوزه‌ها ناتوانیم،افزود: اصلی‌ترین ریل اقتصادی ایران، ریل نفتی است و این وزارتخانه در آن زمان بسیار وابستگی به شرکت‌های خارجی داشت؛ بسیاری از سرویس‌های حفاری در اختیار خارجی‌ها بود و بخش بسیاری از بنزین نیز وارد می‌شد اما با تمامی این وابستگی‌ها به یکباره قطع شد.

وی با اشاره به اینکه دشمن کارهای زیادی از جمله تحریم‌ و جنگ اقتصادی را آغاز کرد و به قول خودشان منتظر فلج شدن انقلاب بودند،اظهار داشت: طبق اسناد موجود، بالاترین توسعه در صنعت نفت کشور، در دوره تحریم‌های سازمان ملل، اروپا و آمریکا در سال‌های 90 و 91 است؛ در آن مقطع 17 فاز پارس جنوبی افتتاح و همزمان توسعه پالایشگاه‌های کل کشور آغاز شد.

وی ادامه داد: نیروهای انقلاب توانستند وابستگی را از خارجی‌ها قطع کنند و روی پای خود به بهترین نحو بایستند؛ اگر ما تفکر ایستادگی شهید سلیمانی را جایگزین وادادگی می‌کردیم، امروز شرایط کشور فاجعه بار بود. به گفته‌ی حضرت امام(ره) ما می‌توانیم و اکنون به کمک نیروهای انقلاب توانستیم خط شکن ناباوری در کشور باشیم.

وزیر سابق نفت با بیان اینکه  کشور نیازمند تفکری است که بتواند اختلافات را کنار بگذارد و مردم را نیز هم محور کند؛ اگر می‌خواهیم به هدفی بزرگ برسیم باید سراغ مردم برویم و گزینه روی میز ما باید مردم باشد،تصریح کرد: با اعتقاد و شناخت می‌گویم که ساختن کشور سخت اما شدنی است، برنامه و سند در کشور بسیار است، اما چقدر از آن را توانسته‌ایم اجرا کنیم تا معیشت مردم اصلاح شود.

قاسمی تصریح کرد: امروز نوایی به گوش می‌رسد که در حال تشکیل دو قطبی مذاکره و مقابله هستند؛ روشی که برای انتخابات پیش رو در نظر گرفته شده است؛ بایستی تلاش شود دو قطبی معیشت و فقر شکل بگیرد و دو قطبی مذاکره و مبادله فقط برای مذاکره است؛ دو قطبی کارامدی و ناکارامدی نتیجه امروز اقتصاد ایران است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها