موج
کدخبر : ۳۶۳۶۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363678

واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: صداوسیمای ما با مستنداتی که می‌سازد نباید مردم را ناامید کند؛ این برنامه زاویه برای وزرای ما قابل قبول نبود.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس ‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با احضار آذری جهرمی به قوه قضاییه برای فیلترینگ گفت: موضع ما از سال ۹۲ این بوده است که فضای مجازی می تواند در خدمت مردم و فعالیت‌های اقتصادی قرار گیرد و می بینید در همه دنیا بحث فضای مجازی محدود به دیدن فیلم و کلیپ نیست و فضای مجازی امروز به بخشی از زندگی مردم تبدیل شده است.

نباید فضای مجازی را از یک بُعد فقط دید

وی عنوان کرد: امورات مردم چه از نظر کسب و کار و چه آنهایی که خدمات دریافت می کنند در کرونا با مشکل مواجه می شد. نباید فضای مجازی را از یک بُعد فقط دید. من نمی گویم در فضای مجازی جرم صورت نمی گیرد اما همه چیز را باید در کنار هم دید. با فساد باید مقابله شود.

برای مبارزه با فساد حاضر به همکاری هستیم

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: آقای جهرمی بارها خودشان با کانال هایی که کار خلاف کردند برخورد کردند. ما برای مبارزه با فساد حاضر به همکاری هستیم. اما اجازه دهیم که فضای مجازی به کار خود ادامه دهد.

واعظی در ادامه با تاکید براینکه داماد ترامپ کارگزار صهیونیست ها در واشنگتن بود، گفت: من فکر می کنم دولت جدید آمریکا استقلال خود را دارد لذا در بازگشت آمریکا به برجام بسیاری از کشورهای عربی و مخالفین این موضوع فعال شدند و لابی می‌کنند.

صدا و سیما نباید مردم را نا امید کند

وی در مورد موضوع توهین به رئیس‌جمهور در صدا و سیما گفت: صدا و سیما افرادی را دعوت می کند که مخالفین دولت هستند درحالی که الان نیاز به وحدت و انسجام داریم تا بتوانیم با یک صدا جلوی مخالفین‌مان بایستیم. صدا و سیما نباید مردم را نا امید کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: صداوسیما در گزینش اشخاص، افرادی را دعوت می‌کند که مخالف دولت هستند.

واعظی تصریح کرد: صداوسیمای ما با مستنداتی که می‌سازد نباید مردم را ناامید کند؛ این برنامه زاویه برای وزرای ما قابل قبول نبود.

وی افزود: نمی‌دانم آقای علی‌عسگری به جلسه دولت دعوت شده یا نه اما در آن سالنی که ما حضور داشتیم نبود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص احضار وزیر ارتباطات به دادگاه، گفت: موضع ما از سال ۹۲ این بوده است که فضای مجازی می تاوند در خدمت مردم و فعالیت‌های اقتصادی قرار بگیرد. در همه دنیا بحث فضای مجازی، بحث این نیست که کسی مثلاً فیلم یا کلیپ ببیند بلکه با زندگی مردم در ارتباط است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: ما در ماجرای کرونا می‌بینیم که اگر فضای مجازی از سال ۹۲ گسترش پیدا نکرده بود، امورات مردم چه آنهایی که کسب و کار دارند و چه آنهایی که خدمات دریافت می‌کنند، با مشکل مواجه می‌شد. امروز فضای مجازی در خدمت دانش آموزان و دانشجویان است.

واعظی گفت: ما نباید فضای مجازی را تنها از یک بُعد ببینیم و اگر فسادی در این فضا انجام می‌شود، که من نمی‌گویم نمی‌شود، ما باید برای مشکلات و مبارزه با فساد آن راه حل پیدا کنیم و اجازه بدهیم کسب و کار مردم در این فضا انجام شود. موضع دولت این است که ما با فساد فضای مجازی مخالفیم و در این زمینه با قوه قضائیه همکاری می‌کنیم.

وی ادامه داد: آقای آذری جهرمی خودش کانال‌هایی که کار خلاف انجام می‌دهند را احصا کرده و برای مراکز قضائی و انتظامی فرستاده تا با آنها برخورد شود. ما حاضریم در این زمینه همکاری کنیم و باید فرهنگ سازی هم بشود اما اجازه بدهیم فضای مجازی کار خودش را ادامه دهد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص برخورد یک نماینده مجلس با سرباز راهنمایی و رانندگی، گفت: همان روزی که این اتفاق افتاد، همه ما متاسف شدیم. در این ماجرا یک سرباز می‌خواهد به وظیفه خودش عمل می‌کند و مانع قانون شکنی یک نماینده مجلس می‌شود اما از این نماینده سیلی می‌خورد.

واعظی گفت: این اتفاق هم از نظر افکاری عمومی و هم از نظر دولت محکوم است و همانطوری که رئیس مجلس و دیگران گفتند که ما به این مساله رسیدگی می‌کنیم، امیدواریم که این فقط حرف نباشد بلکه عکس العمل جدی درباره آن صورت بگیرد.

وی افزود: وقتی فرمانده نیروی انتظامی همان لحظه اعلام کرد که شکایت می‌کند خب بقیه که نمی‌توانند بیایند شکایت کنند، بالاخره نیروی انتظامی با وزیرات کشور در ارتباط است. خوشبختانه ستاد کل نیروهای مسلح هم واکنش خوبی نشان داد و ثابت کرد که نیورهای مسلح از یک حمایت گسترده ای برخوردار هستند. این اتفاقی که افتاد عکس العمل مردم هم در فضای مجازی و هم از سوی مسئولین کشور قابل تقدیر است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه آیا وزارت ارتباطات استدلال‌های حقوقی در قوه قضائیه دربرابر شکایتی که مطرح شده بود نداشت؟، گفت: آن بخشی که سیاستگذاری است و در اختیار دولت قرار دارد، وزرا و استانداران ما باید بدانند که اگر سیاست‌های دولت اجرا می‌شود، رئیس جمهور حامی آنهاست.

واعظی گفت: آنچه آقای رئیس جمهور گفت این بود که گسترش فضای مجازی جزو سیاست‌های دولت بوده است و اگر قرار است آقای آذری جهرمی برای این موضوع محاکمه شود، من ابتدا باید محاکمه شوم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا قرار است ما در زمینه واردات واکسن مذاکراتی داشته باشیم؟، اظهار کرد: بیشتر از دو ماه است که با روس‌ها درخصوص واکسنی که تولید کردند در حال مذاکره هستیم. با چینی‌ها و هندی‌ها هم مذاکره می‌کنیم. خوشبختانه شدت مذاکراتمان با روس‌ها بیشتر شده است و حتی در یک ماه گذشته تمام اسنادی که داشتند را برای ما فرستادند و گروه علمی ما تمام این اسناد را بررسی کرده است و نتیجه اش این شد که واکسن روسی تائید شد و دیشب این تائیدیه را برای روس‌ها فرستادیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: مقدمات قرارداد خرید واکسن روسی هم فراهم شده است و امیدواریم امروز و فردا این قرار داد امضا شود و اولین محموله آن قبل از ۲۲ بهمن به تهران برسد.

واعظی گفت: البته سیاست جدی ما این است که از تولید واکسن‌های داخلی حمایت جدی شود و این اولویت ماست. ما هم از واکسن برکت، هم واکسن رازی و هم از واکسن پاستور حمایت می‌کنیم اما به هرحال نمی‌توانیم مردم را تا اواخر بهار سال آینده منتظر نگه داریم. بنابراین از الان تا اواخر بهار یک قرار داد با کواکس بستیم و از طرف دیگر با سه کشور چین و روسیه و هند هم قرارداد می‌بندیم.

وی تاکید کرد: مقدمات قرارداد با روسیه از قرار داد چین و هند جلوتر است و تلاش می‌کنیم که کواکس محموله خود را زودتر به ما بدهد. قرار است دو میلیون دوز واکسن روسی بخریم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها