موج
کدخبر : ۳۵۹۲۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359294

روحانی در ستاد ملی کرونا:

رئیس جمهور گفت: خوشحالیم که امروز شاهد آن هستیم منطقه قرمز در کشور نداریم و منطقه نارنجی هم نداریم و باید تلاش کنیم شرایط فعلی را حفظ کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت ‌الاسلام حسن روحانی رئیس ‌جمهور صبح امروز(شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: خوشحالیم که امروز شاهد آن هستیم منطقه قرمز در کشور نداریم و منطقه نارنجی هم نداریم و باید تلاش کنیم شرایط فعلی را حفظ کنیم.

روحانی گفت: از مردمی که با همه وجود و توان کمک و پروتکل ها را اجرا کردند، تشکر می‌کنم. امیدواریم شب یلدا در روند امروز کشور تاثیر نگذاشته باشد.

وی با بیان اینکه ۱۳۰ فوتی هم برای ما زیاد است، گفت: اگر به زیر ۱۰۰ فوتی هم رسیدیم آن هم زیاد است. امیدواریم شاهد استان‌هایی باشیم که اصلا در طول هفته فوتی نداشته باشند.

روحانی با بیان اینکه اولین مساله پایدار ماندن وضعیت کنترل شده است، اظهار داشت: برای این وضعیت تلاش‌های زیادی شده است و شرایط نسبتا مطلوب‌تری پیش روی ماست. وقتی ایران را با کشورهای پیشرفته مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم کارکرد همه عوامل تاثیرگذار در کادر درمان ما بسیار اثرگذار است. باید این شرایط را حفظ کنیم.

وی تاکید کرد: امروز شاهد جهش این ویروس در برخی کشورهای اروپایی مخصوصا در انگلیس هستیم. ما باید مراقبت بیشتری در رابطه با ورودی مسافرانی که از این مناطق وارد ایران می‌شوند، داشته باشیم تا این ویروس جهش یافته دوباره مردم و جامعه ما را گرفتار نکند.

رئیس‌جمهور افزود: امروز فاصله‌گذاری ها تا حدی مراعات می‌شود، در شب‌نشینی‌ها مردم مراعات می‌کنند. همیشه باید این مساله را مراعات کنیم که ما در شرایط عادی نیستیم بلکه در شرایط کرونایی هستیم. مخصوصا در ایام فاطمیه باید مراعات پروتکل‌ها را به عنوان یک وظیفه شرعی، در نظر داشته باشیم و این همانی است که اهل بیت نیز همان را از ما می‌خواهند.

رسانه‌های ضدایران «پُرویی» می‌کنند

روحانی با اشاره به مساله واکسن کرونا، گفت: معمولا این رسانه های ضد ایرانی هر روزی یک بهانه‌ای پیدا می‌کنند، خیلی هم پررو هستند، روی یک بهانه‌ای سوار می‌شوند و موج‌سواری می‌کنند و می‌فهمند چه افتضاحی کردند و همه مردم می‌فهمند این‌ها دروغ گفتند و واقعیات را تحریف کردند اما این پررویی همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: این رسانه ها مدت‌ها شروع کردند به گفتند اینکه همه دنیا در حال واکسن زدن هستند و چرا ایران این کار را نمی‌کند، چرا عقب است چرا دنبال واکسن نیست؟ سپس مشکلات را گفتند که ایران پول ندارد یا اینکه پول دارد و منتقل نمی‌شود، یا اینکه منتقل می‌شود و آمریکا هم اجازه می‌دهد. به هرحال یک بساطی را به راه انداختند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: من خواهش می‌کنم که مردم توجه داشته باشند که در همان روزها و ماه‌های اولیه یکی از مسائل مورد نظر ما واکسن بود. اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان از همان ابتدا کارشان را شروع کردند، به خاطر تاکید بر ساخت واکسن بود و در عین حال باید به دنبال خرید واکسن باشیم زیرا ممکن است یک تا دو ماه دیرتر به واکسن برسیم.

روحانی با بیان اینکه تمام تبلیغاتی که می‌شود، تبلیغات نادرست و نارواست،افزود: ایران حتما دنبال واکسن داخلی است. چند شرکت دانش بنیان ما در این زمینه تلاش می‌کنند و انشاءالله به مقصد می رسند اما همزمان برای خرید واکسن خارجی تلاش کردیم.

وی گفت: حتما آمریکایی‌ها برای ما مشکل درست کردند و هیچکس در این قضیه تردید نکند، نه تنها در واکسن، دارو و مواد غذایی بلکه شما مواردی پیدا نمی‌کنید که ما چیزی بخواهیم از خارج کشور خریداری کنیم و در آنجا آثار خباثت و رذالت آمریکا را نبینیم. هر مورد خرید و صادرات و هرچه روی آن ‌انگشت بگذارید، می‌بینید که فعالیت خبیثانه و رذیلانه آمریکا وجود دارد.

وی افزود: ما یک پولی آماده کردیم تا از طریق یک بانکی بدهیم و واکسن بخریم، پول هم آماده بود اما آنها گفتند اول باید اوفک آمریکا اجازه رسمی بدهد و تا او اجازه ندهد ما پول قبول نمی‌کنیم. آنها مردم و سازمان بهداشت جهانی را ترسانده‌اند.

رئیس‌جمهور گفت: ما خواستیم یک پولی را منتقل کنیم، آن کشور هم قبول کرده و اوفک هم گفته اشکالی ندارد اما می‌گویند این پول اول باید در یک بانک آمریکایی بیاید و از بانک آمریکایی منتقل شود. خُب چه کسی به شما اعتماد می کند؟ شما هرکجا پول ما را پیدا کردید دزدیدید، شما که در دزدی معروفید، ما چطور به یک دزد اعتماد کنیم؟

 لحظه به لحظه به دنبال بی‌اثر کردن تحریم‌ها هستیم

روحانی تاکید کرد: این مساله راه‌های مختلفی داشت، من خودم در نامه به بانک مرکزی چند راه معمولی پیشنهاد کردم، بانک مرکزی هم آن راه‌ها را رفت اما نگذاشتند. مردم فکر نکنند ما مشکل نداریم. اینکه مقام معظم رهبری فرمودند تحریم را بی اثر کنید، ما لحظه به لحظه داریم این کار را می‌کنیم نه ساعتی. هر لحظه که جنسی از کشور صادر شود و هرلحظه که جنسی وارد کشور ‌شود و هر لحظه که پولی منتقل شود، شما بدانید که آنجا ساعت‌ها با تحریم جنگیده و مبارزه شده است. یعنی ما رفتیم که تحریم را بی اثر کنیم و آن را بی اثر هم کردیم.

وی اظهار داشت: با همه توان و تلاش اقدامات لازم برای تامین اعتبار و انتقال انجام گرفته است و ما هر کجا واکسنی باشد و مورد اعتماد و اطمینان باشد و وزارت بهداشت و درمان ما بگوید این واکسن مورد اعتماد است، حتماً خریداری می‌کنیم و پول آن را با هر شرایطی که می‌توانیم منتقل می‌کنیم.

حاضر نیستیم مردم دوره آزمایشی واکسن غیرمعتبر را بگذرانند

رئیس‌جمهور گفت: اما ما حاضر نیستیم مردم کشور ما دوره آزمایشی یک واکسن غیر معتبر را بگذارنند. یک شرکتی یک واکسنی درست کرده است و الان می‌خواهد تمرین کند و قصد دارد این واکسن را به برخی کشورها بفرستد تا دوره تست این واکسن را بگذارند. چنین کاری را وزارت بهداشت و درمان ما انجام نمی‌دهد.

روحانی گفت: هر کجا یک شرکت و واکسن معتبری وجود داشته باشد، ما وسیله حمل و نقل و نگهداری آن را داریم.

وی با بیان اینکه ما در خرید واکسن مشکل داریم اما از مشکل عبور می‌کنیم،تاکید کرد: گاهی اوقات در برخی رسانه‌ها می‌گویند ما نفهمیدیم مسئولین چه می‌گویند، بالاخره تحریم برای خرید واکسن و دارو مشکل هست یا نیست؟ بله تحریم برای دارو و هر چه می‌خواهیم وارد کنیم مشکل است اما ما عبور می‌کنیم، روزانه عبور می کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها