موج
کدخبر : ۳۵۳۸۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353808

سید حمزه صفوی در خصوص جایگاه ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت : ایران مهمترین نقش را در حلقه اتصال کریدور شمال -جنوب و شمال-غرب و ترانزیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا ایفا می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، سید حمزه صفوی در حاشیه همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا با بیان اینکه اقتصاد یکی از مهمترین زیرساخت کشورها است تصریح کرد: تنوع بخشیدن در اقتصادها می تواند یکی از نقاط قوت و قدرت کشورها باشد. در قرن 20 میلادی که نفت کشف شد، در منطقه خاورمیانه تاثیرات مهمی گذاشت که یکی از مهمترین آنها شکل گیری اقتصاد مبتنی بر نفت بود که درآمد بسیار زیادی را نصیب دولتها بدون زحمت زیاد می‌کرد و سبب شد نوع خاصی از اقتصادها در منطقه شکل گیرد.

صفوی گفت: به فراخور هوشیاری و تدبیر که برخی از کشورها داشتند، کوشیدند تا از اقتصاد متکی به یک محصول فرار کنند و تنوع بخشی را در محصولات خود بوجود آورند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: بنابراین سیاستهای تنوع بخشی به منابع تولید ثروت به عنوان سیاستهای بالادستی حکومتها شمرده می شود. یکی از بهترین راهها در جهت جغرافیای سیاسی در ایران، تنوع بخشیدن به درآمدهای نفتی، رهایی از اقتصاد و درآمد نفتی و استفاده از ظرفیتهای این کریدور است.

وی گفت: از دیگر سو تنیدگی اقتصاد کشورها با یکدیگر ضامن امنیت پایدار در منطقه اوراسیاست که کریدور شمال به جنوب از مسیر ایران این مهم را برآورده می کند.

وی افزود: ایران سه مزیت در این اتحادیه دارد که اولین و مهمترین آنها کاهش زمان ترانزیتی، دیگری امنیت مسیر و سومین مساله کاهش هزینه ترانزیت است.

وی گفت: تاکنون در بعد داخلی و خارجی اقداماتی جهت تقویت این کریدور در کشور انجام شده است.

صفوی افزود: در بعد داخلی ایران تلاشهایی را برای تقویت زیرساختها از جمله زیرساختهای حمل‌و‌نقل انجام داده است.

ایران حتی در زمان تحریمها و فشارهای اقتصادی اعمال شده بر این کشور پروژه‌های مواصلاتی را متوقف نکرد و در جهت تکمیل آن برآمد.

مدیر عامل مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام تصریح کرد: ایران همچنین به توسعه زیرساخت بندری و اسکله‌های پهلوگیری در چابهار و مناطق دیگر اقدام کرد.

در بعد خارجی نیز ایران کوشید با رایزنی سیاسی با دولتهای مربوطه به این موضوع، بستری از تعامل اعتمادسازی فراهم آورد و قراردادهایی را منعقد کند که راه‌گشای شکل‌گیری این کریدور است.

وی یکی از مهمترین موانع در این کریدور را ناشناخته بودن ابعاد و منافع آن برای دولتها و همچنین بخش خصوصی برشمرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: تغییر مداوم قوانین گمرکی و عدم ثبات در این بخش یکی دیگر از موانع در این کریدور به شمار می آید.

 صفوی گفت: با توجه به فشارهای بی‌سابقه بین المللی، ضروری است ایران با چابکسازی و بهینه سازی سیستمهای اداری، گمرکی و ایجاد مزیتهای رقابتی از نظر کاهش هزینه برای بخش خصوصی و تجار بین المللی برای استفاده از پهنه ایران برای تزانزیت کالاها به مقابله با تحریمها بپردازد. پیروزی و موفقیت ایران در زیربار فشارهای بین المللی در گرو موفقیت در کارامد بودن و ثبات در قوانین گمرکی و کاهش هزینه‌ها، زیرساختهای چابک و کارامد است.  

مدیر عامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با تاکید بر نقش مناطق آزاد در این خصوص تاکید کرد: مناطق آزاد نوک پیکان و شکل‌گیری این حرکت عظیم است و حیات و ممات کریدور وابسته به میزان کارآمدی مناطق آزاد است.

وی با اشاره به همایش بین المللی اوراسیا در انزلی خاطرنشان کرد: این همایش با هدف ایجاد بستری برای تولید ادبیات و محتوای علمی و پرداختن علمی به موضوع اهمیت شکل گیری کریدور و استفاده از ظرفیتهای اوراسیا شکل گرفته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها