موج
کدخبر : ۳۳۷۰۳۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-337033

خبرگزاری موج گزارش می دهد:

چهار کرسی دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی تا انتخابات ۱۴۰۰ خالی خواهند ماند البته ناگفته نماند که هنوز زمان برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ مشخص نشده است ولی احتمال دارد این انتخابات در خرداد سال آینده برگزار شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، سرنوشت ۴ کرسی خالی مانده در مجلس شورای اسلامی همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تعیین خواهد شد اما هنوز زمان برگزاری انتخابات 1400 مشخص نشده است ولی احتمال دارد این انتخابات در خرداد سال آینده برگزار شود.

غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران به دلیل رد اعتبارنامه‌اش توسط نمایندگان مجلس و سینا کمالخانی به دلیل ردصلاحیت توسط شورای نگهبان به خاطر جعلی بودن مدرک تحصیلی از حضور در مجلس یازدهم باز ماندند. فاطمه رهبر منتخب مردم تهران و محمدعلی رمضانی منتخب مردم آستان اشرفیه نیز به دلیل کرونا فوت کردند و حالا تکلیف این چهار کرسی در انتخابات میان‌دوره ای مجلس مشخص خواهدشد.

بر اساس بند ۹ ماده ۳۳ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هیات رئیسه مجلس باید مراتب ردصلاحیت غلامرضا تاجگردون را به وزارت کشور اعلام کند تا مراحل اجرایی را برای انتخابات میان دوره ای در حوزه گچساران را آغاز کند.

همچنین در انتخابات ۲ اسفندماه سال گذشته، در ۱۱ حوزه انتخابیه «لنجان» و «سمیرم» در استان اصفهان، «میانه» در استان آذربایجان شرقی، «بیجار» در استان کردستان، «دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره» در استان ایلام، «کرج، اشتهارد و فردیس» در استان البرز، «اهواز، باوی، حمیدیه و کارون» در استان خوزستان، «کرمانشاه» و «اسلام آباد غرب و دالاهو» در استان کرمانشاه، «زنجان و طارم» در استان زنجان و «کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان» در استان گلستان، نامزدها موفق به کسب حد نصاب لازم برای ورود به مجلس نشدند لذا طبق قانون باید انتخابات مرحله دوم با شرکت نامزدهایی که بیشترین رای را بدست آورده اند، برگزار شود.

انتخابات مرحله دوم یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۹ استان برای ۱۱ حوزه انتخابیه قرار بود در ۲۹ فروردین ماه ۹۹ برگزار شود اما به دلیل شیوع بیماری کرونا این تاریخ به ۲۱ شهریور ماه موکول شد.

*برای برگزاری انتخابات تابع نظر ستاد مقابله با کرونا هستیم

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور در نشست مدیران ارشد وزارت کشور با معاون اول ریاست جمهوری که در سالن پیامبر اعظم(ص) در محل وزارت کشور برگزار شد؛ با تاکید بر اینکه معاونت سیاسی وزارت کشور با سه کارکرد  سیاسی، انتخاباتی و تقسیمات کشوری در راستای پیشبرد اهداف عالیه دولت عمل می کند؛ اظهار داشت:  در خصوص انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی هم به خاطر بیماری کرونا مجبور به تغییر زمان شدیم و زمان آن را از ۲۹ فروردین به ۲۱ شهریور موکول کردیم.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه برای برگزاری انتخابات در تاریخ ۲۱ شهریور هم تابع نظر ستاد ملی کرونا هستیم؛ اظهار داشت: هر تصمیمی که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی اتخاذ شود، وزارت کشور هم تبعیت خواهد کرد.

به هرحال باید منتظر ماند تا دستور برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی ستاد مقابله با کرونا اتخاذ شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها