موج
کدخبر : ۳۳۶۷۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-336714

موج گزارش می دهد:

با گذشت تقریبا یک هفته از حادثه نطنز هنوز مقامات کشور علت این حادثه را اعلام نکرده اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، با گذشت 6 روز از انفجار در تاسیسات هسته ای نطنز  هنوز این خبر در راس رسانه های داخلی و البته خارجی به چشم می خورد.

ماجرای این انفجار وقتی مهم تر می شود که برخی گمان می کنند این انفجار به تاسیسات هسته ای که در این روزها برای کشور اهمیت دارد آسیب هایی را وارد کرده است.

البته طبق گفته منابع رسمی، این انفجار فاصله قابل توجهی با بخش های فعال در حوزه غنی سازی اورانیوم داشته است اما فی النفسه انفجار در چنین مکان مهمی به خودی خود ایجاد حساسیت می کند.

گذشته از تمام مسایل مطرح شده دلیل اصلی انفجار برای رسانه ها بسیار مهم شده است.

بعد از این انفجار، فرصت برای برخی کشورهای خارجی به خصوص اسرائیل فراهم شده که با به راه انداختن جریان های خبری قدرت نمایی کنند. برخی رسانه ها اعلام کردند این عملیات توسط جنگنده های بدون سرنشین انجام شده است و برخی دیگر خبر از خرابکاری توسط نیروهای نفوذی دادند.

اما با وجود تمام هیاهوهای رسانه ای، مقامات رژیم صهیونیستی روندی متفاوت را پیش گرفتند.

بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از اظهارنظر شفاف در خصوص دخالت این رژیم در حادثه سایت نطنز خودداری کرد و صرفا به بیان گزاره کلی«ما نمی‌توانیم اظهارنظری روشن در این خصوص داشته باشیم»، اکتفا کرد.

بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز درگفتگو با رادیو ارتش گفت:«ایران با توانایی هسته‌ای همان چیزی است که ما نمی‌توانیم اجازه دهیم محقق شود. ما جلوی ایران را از هر راهی که ضروری باشد می‌گیریم.»

مقامات کشورمان هم در این برهه حساس تصمیم گرفتند به دلایل امنیتی علت اصلی این حادثه رو در روزهای آینده اعلام کند.

کیوان خسروی سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بعداز ظهر روز جمعه و به فاصله یک روز پس از وقوع این حادثه اعلام کرد: علت اصلی حادثه مشخص شده اما بدلیل برخی ملاحظات امنیتی، دلایل آن در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

بهر حال صرف نظر از علت انفجار و چرایی موکول شدن اعلام علت حادثه به روزهای آینده، آن چه مهم است لزوم توجه به دلایل انفجار و جلوگیری از وقوع دوباره آن است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش جدیدی در مورد حادثه انفجار در نطنز، به نقل از «یک منبع اطلاعاتی ارشد در اسرائیل» نوشت که این اقدام از طریق انفجار بمب قوی صورت گرفت.

در ادامه این گزارش به نقل از یک منبع در داخل ایران نیز بدون ذکر نام او نوشت که انفجار بمب قوی موجب وارد شدن خسارات سنگین به تاسیسات نطنز شد و ایران احتمال انجام انفجار از طریق سایبری را رد کرده است.

به نوشته این روزنامه بمب پرقدرت در مرکز تولید سانتریفیوژهای نسل جدید در سایت هسته‌ای نطنز و با هدف ایجاد تاخیر در روند سرعت برنامه غنی سازی اورانیوم ایران منفجر شد.

بنابراین حادثه نطنز در حالی اتفاق افتاد که بامداد جمعه 6 تیرماه، انفجاری مهیب در یک مخزن گاز در شرق تهران و در حاشیه منطقه نظامی پارچین رخ داد. همان زمان گمانه زنی‌هایی درباره این حادثه مطرح شد اما مقامات نظامی و دفاعی کشور، آن را ناشی از حادثه در مخزن گاز در منطقه پارچین خواندند که هیچ تلفات جانی نداشته است.

این درحالیست که مقامات کشورمان هنوز به ادعاهای مطرح شده از سوی روزنامه نیویورک تایمز پاسخ نداده‌اند.

اما واقعیت چیست و چه اتفاقاتی در تاسیسات نظامی و هسته‌ای ایران در جریان است؟

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها