موج
کدخبر : ۳۳۴۴۲۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334429

ساجدی در گفتگو با موج مطرح کرد:

کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام درواقع تیر خلاص اروپا به برجام بود.

محمد ساجدی کارشناس سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، با اشاره به تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران، اظهار داشت: از برجام جنازه ای بیشتر باقی نمانده است و این واقعیتی است که حتی خود طرفداران برجام هم به آن معتقدند.

وی ادامه داد: عملکرد شورای حکام عملا منجر شد تا جسد برجام میان زمین آسمان معلق باقی بماند.

کارشناس سیاست خارجی گفت: ماجرا از اینجا شروع شد  که سازمان ملل اعلام کرد ما مشکوک هستیم  به اینکه آیا ایران به پایگاه نفتی عربستان (آرامکو) شلیک کرده یا یمن. لذا مشکوک بودن سازمان ملل زمینه را برای شورای حکام آماده کرد تا چنین قطعنامه ای را علیه ایران تصویب کنند.

ساجدی با اشاره به سفر وزیرخارجه آمریکا به کشورهای منطقه، افزود: سفر آقای پمپئو  به منطقه و ملاقاتش با مسوولان کشورها و همچنین با دبیر کل سازمان ملل و اظهاراتش مبنی بر اینکه نمی خواهند معافیت تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کنند، بنابراین آخرین شانس ضعیف برجام را از بین برد.

وی تصریح کرد: بنابراین برای ما دو راهکار باقی می ماند یکی اینکه ما از بحث های برجام و داستان تعهدات بین المللی خارج شویم و دوم اینکه تمام تعهدات خود را  اعلام نشده لغو کنیم که بنظر من راهکار اول قریب الوقوع است.

کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهار کرد: در این میان آمریکایی ها هم سیگنال هایی را ارسال می کنند که خواهان مذاکره با ایران هستند که با توجه به اینکه تا کنون در میدان سیاست تعهدی نداشتن بعید بنظر می رسد این اتفاق بیفتد.

ساجدی در پایان خاطر نشان کرد: بنابراین روزهای سخت تری در پیش رو قرار دارد.

به گزارش موج،  قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، به رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۳۰ خرداد به تصویب رسید.

در این قطعنامه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت آمریکا از ایران خواسته‌اند به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به ۲ سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها