موج
کدخبر : ۳۳۳۰۴۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333047

جمهوری اسلامی ایران عصر دیروز کمک های بشردوستانه به منظور مبارزه با ویروس کرونا به ونزوئلا ارسال کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از المیادین، جمهوری اسلامی ایران بعد از ارسال پنج نفتکش حامل سوخت به ونزوئلا ، عصر دیروز (دوشنبه) کمک های بشردوستانه به منظور مبارزه با ویروس کرونا به این کشور ارسال کرد.

ریکاردو مندز، وزیر برنامه‌ریزی ونزوئلا در فرودگاه بین المللی سیمون بولیوار حضور داشت و از هواپیمای حامل کمک‌های بشردوستانه ایران استقبال کرد.

ریکاردو مندز گفت که این هواپیما حامل تجهیزات مختلف پزشکی و آزمایشگاهی بوده است و این اقدام حمایتی ایران جزئی از همکاری های راهبردی دو کشور بر اساس جغرافیای جدید سیاسی برای ایجاد صلح است.

نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روز یک‌شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی درباره کمک‌های بشردوستانه کشورهای مختلف از جمله ایران به ونزوئلا بیان کرد: کشورهای چین، روسیه، ایران و کوبا کمک‌های بشردوستانه ارائه می‌دهند. آن‌ها دوستان واقعی[ونزوئلا] هستند.

مادورو خاطرنشان کرد:آمریکا پیشنهاد کمک ۲۰ میلیون دلاری می‌داد اما «حتی یک دلار هم از آن‌ها نرسید».

پیش از این پنج نفت ‌کش ایرانی حامل سوخت ایران در راستای جبران کمبود منابع سوختی ونزوئلا و تداوم همکاری‌های تجاری میان دو کشور، به منطقه اقتصادی ونزوئلا سوخت منتقل کرده‌اند.

ونزوئلا از ۲۳ ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ دچار بحران سیاسی شده است. این بحران زمانی جدی‌تر شد که خوآن گوآیدو، رهبر اپوزوسیون ونزوئلا و رئیس مجلس آن که انتسابش به آن مقام از سوی دیوان عالی این کشور لغو شده بود، خود را در یک سخنرانی در جمع هوادارانش در کاراکاس رئیس جمهورموقت ونزوئلا خواند. کشورهای متعددی از جمله آمریکا، بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای عضو گروه لیمبا(از جمله مکزیک)، استرالیا، آلبانی، گرجستان ، رژیم صهیونیستی و همچنین سازمان کشورهای قاره آمریکا او را به رسمیت شناختند.

مادورو، رئیس جمور فعلی ونزوئلا در عوض این اقدام را کودتایی برپا شده توسط آمریکا تلقی کرده و گفت که روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع خواهد کرد. در عوض، روسیه، بلاروس، بولیوی، ایران، کوبا، نیکاراگوئه، ال سالوادور، سوریه و ترکیه از مادورو حمایت کردند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها