موج
کدخبر : ۳۲۹۹۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-329951

هانی زاده در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد:

کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: خروج پاترویت های آمریکا از عربستان نشاندهنده یک اختلاف کاملا جدی بین ریاض و واشنگتن است.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، ادعای پمپئو مبنی بر اینکه آمریکا هنوز هم در برجام حضور دارد و می تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند، اظهار داشت: بر حسب قوانین موجود آمریکا رسما از برجام خارج شده لذا نمی تواند اقدامی را علیه ایران در حوزه شورای امنیت سازمان ملل انجام دهد.

وی با بیان اینکه ایالت متحده پس از خروج از برجام ثابت کرد که به قوانین بین المللی پایبند نیست، ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به زمان پایان رفع تحریم های تسلیحاتی علیه ایران، ایالات متحده دست به جریان سازی زده لذا سعی می کند به نوعی یک پیش نویس قطعنامه ای را علیه ایران تقدیم کند.

*آمریکا به دنبال ارائه قطعنامه علیه ایران از طرف انگلیس و فرانسه

کارشناس مسائل سیاست خارجی افزود: آمریکا با رایزنی با انگلیس و فرانسه بعنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل در تلاش است تا از طریق این دو کشور  پیشنویس قطعنامه ای را در آینده نزدیک به شورای امنیت برای تحریم های تسلیحاتی علیه ایران ارائه دهد.

هانی زاده با بیان اینکه احتمال وتو پیش نویس قطعنامه توسط چین و یا روسیه وجود دارد، گفت: بنابراین آمریکایی ها به شدت به دنبال ادامه تحریم های تسلیحاتی علیه ایران هستند.

وی با اشاره به تصمیم آمریکا برای خروج سامانه های ضد موشکی پاتریوت خود از عربستان، اظهار داشت: عربستان دست به ماجراجویی خطرناکی در اینباره زده است.

*ترامپ به دنبال افزایش قیمت نفت است

کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه آمریکایی ها به محمد بن سلمان فشار آورده تا قیمت نفت را کاهش دهد، افزود: به دلیل رقابت ها و اختلاف هایی که بین عربستان و روسیه صورت گرفت و از طرفی هم پمپاژ نفت بیش از اندازه به بازار های نفتی جهان موجب شد قیمت نفت کاهش یابد.

هانی زاده افزود: در همان زمان عربستان تمام ذخایر نفتی خود را وارد بازار جهانی کرد و با پایین آمدن قیمت نفت، آمریکا از فرصت استفاده کرد و  ذخایر نفتی خود را افزایش داد و اکنون که بازار نفتی ساکت شده است ترامپ به دنبال حرکتی برای افزایش قیمت نفت به بیش از 40 دلار است و این در حالی است که ریاض اکنون این توان و ظرفیت را ندارند.

* خروج پاترویت های آمریکا از عربستان هشدار جدی برای ریاض و امارات است

کارشناس مسائل سیاست خارجی اطهار داشت: بنابراین آمریکا و شخص ترامپ  به شدت از سیاست های یکجانبه گرایی بن سلمان انتقاد کرده و در صدد توبیخ عربستان برآمده است.

هانی زاده گفت: خروج پاترویت های آمریکا از عربستان و تغییر میزان حضور نیروهای نظامی ایالات متحده در خلیج فارس در واقع یک هشدار جدی برای عربستان و امارات است که اگر با سیاست های آمریکا همراهی نکنند آینده ای سخت در انتظار آنها خواهد بود لذا این یک اختلاف کاملا جدی بین ریاض و واشنگتن است که پیامدهای خطرناکی برای آینده عربستان خواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    اونهای که الان سر و صدا میکنند کم خورده اند و جیبشان خالی است . و سر و صداشان برای نخوردنه . سیر که شدند قال و قیل از یادشان میرود

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها