موج
کدخبر : ۳۲۵۶۱۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-325617

شرفی در گفتگو با موج:

عضو کمیسیون انرژی مجلس در رابطه با اهداف اوپک از کاهش تولیدات نفت توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، بامداد روز جمعه (۲۲ فروردین‌ماه) پس از پایان بیش از ۱۰ ساعت مذاکره میان وزیران نفت و انرژی، ۲۳ کشور عضو و غیرعضو اوپک در نهمین نشست فوق‌العاده اوپک پلاس از طریق وبینار، توافق برای کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک حاصل و قرار شد دیگر تولیدکنندگان نفت جهان نیز به این توافق بپیوندند.

توافق برای کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه در بازه زمانی نخست (از یکم ماه مه تا پایان ژوئن ۲۰۲۰) دو ماهه است، در بازه زمانی دوم یعنی از یکم ماه ژوئیه تا پایان ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی کاهش، عرضه روزانه نفت ۸ میلیون بشکه خواهد بود، سپس در بازه زمانی سوم از یکم ژانویه ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۲ نیز کاهش عرضه روزانه ۶ میلیون بشکه نفت می‌شود.

این تصمیم دو ساله خواهد بود و برای نخستین بار در تاریخ اوپک ، تصمیمی دو ساله اتخاذ می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نقش محدود لابی زنگنه در صادرات نفت / آینده بازار نفت به سرنوشت کرونا گره خورده است

غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، با اشاره به تصمیم اوپک در کاهش تولید نفت، اظهار داشت: این میزان کاهش تولید جزو بی‌سابقه‌ترین ارقام کاهش تولید در تاریخ اوپک و غیراوپک به شمار می رود.

وی ادامه داد: وضعیت بازار نفت نامناسب است اما، دلیل بر گرفتن چنین تصمیمی نمی‌شود.  هرچند کاهش تولید دلایل مختلفی دارد یکی از دلایل می‌تواند با هدف به تعادل رساندن قیمت‌ها باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود:  برخی از کشورها، همراهِ سیاست های کلی و منافع کلان کشورهای عضو گام برنمی دارند و یک نمونه از آن را در زمان شیوع کرونا شاهد بودیم که قیمت نفت کاهش پیدا کرد.

شرفی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  کاهش تولید نفت بر روی افزایش قیمت‌ها اثر خواهد گذاشت،  تصریح کرد: از آنجا که عرضه نفت بسیار است، بازار کشش این میزان عرضه خارج از سیستم را ندارد که این به معنای کاهش قیمت‌ها و ماندن نفت روی دست صادرکنندگان است، بنابراین احتمالا کاهش تولید نفت بر روی افزایش قیمت‌ها اثر خواهد گذاشت اما اوپک باید بتواند این تصمیم را حفظ کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها