موج
کدخبر : ۳۲۱۹۹۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-321991

رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به اتحادیه بین‌المجالس و روسای مجالس کشورهای مختلف جهان خواستار هم صدایی جامعه بین‌المللی و مواضع اصولی برای لغو فوری همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های پزشکی آمریکا علیه مردم ایران شد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به رئیس اتحادیه جهانی بین‌المجالس، دبیرکل اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، دبیرکل اتحادیه مجالس پارلمانی آسیا و نیز رؤسای مجالس کشورهای اسلامی و آسیایی ضمن ابراز تأسف از تحریم‌های ضد انسانی آمریکا علیه کشورمان، این اقدامات ایالات متحده از جمله تحریم‌های پزشکی، دارویی و وسایل آزمایشگاهی را موانعی در مسیر مهار شیوع کرونا توصیف کرد و خواستار هم صدایی جامعه بین‌المللی و مواضع اصولی برای لغو فوری همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های پزشکی آمریکا علیه مردم ایران شد.

متن نامه رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس اتحادیه بین المجالس که رونوشت آن به رؤسای دیگر اتحادیه‌ها و مجالس کشورهای مختلف جهان ارسال شده، بدین شرح است:

سرکارخانم گابریلا کوئباس بارون

رئیس اتحادیه جهانی بین المجالس

همانگونه که استحضار دارید سازمان بهداشت جهانی به دلیل شیوع روز افزون و وخامت بار ویروس کرونا، وضعیت اضطراری در برخی کشورها و مناطق جهان اعلام کرده است. امروز جهان و بشریت شاهد تهدید بی سابقه و نگرانی روزافزون بین المللی است که به رغم تدابیر بهداشتی و درمانی لازم هر روز بر تعداد کشورهای گرفتار با این ویروس و قربانیان آن افزوده می‌شود. این ویروس هر روز مرزها را نوردیده، تمام مناطق دنیا را بطور جدی مورد تهدید قرار می‌دهد.

شرایط بین المللی امروز بیش از هر زمان دیگر لزوم تلاش و همکاری‌های ملی، منطقه‌ای و بین المللی را برای بسیج همه امکانات فنی و لجستیک جهت کمک به کشورهای آلوده به این ویروس برجسته کرده، ضرورت اقدام عاجل، مؤثر وجامع را برای مهار این ویروس خطرناک نمایان ساخته است.

باعث تأسف است که در این شرایط بسیار حساس که جمهوری اسلامی ایران به شدت در صف اول مبارزه گسترده برای محو این ویروس با هدف کاهش الام انسانی ناشی از شیوع این بیماری می‌باشد، به طور سیتماتیک در معرض تحریم‌های یکجانبه مستقیم و غیر مستقیم غیرانسانی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. این رویکرد ایالات متحده که در تعارض بارز با منشور ملل متحد و اساسنامه سازمان بهداشت جهانی است، نه تنها در تلاش‌های فشرده ایران برای کمک به مردم آسیب دیده و مهار شیوع ویروس کرونا مانع جدی ایجاد کرده، بلکه آثار منفی و غیر قابل انکاری بر تمام تلاش‌های ملی، منطقه‌ای و بین المللی برای مهار این ویروس از خود به جا گذاشته است.

در عین حال ما بسیار خشنودیم که اخیراً مقامات برخی کشورها و سازمانهای بین المللی با درک این شرایط حساس و ویژه بین المللی، خواستار لغو فوری و جدی همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های اقلام پزشکی، دارویی و وسایل آزمایشگاهی و سایر ملزومات پزشکی مورد نیاز جمهوری اسلامی ایران شده اند.

با امعان نظر به مراتب فوق، بر این باوریم اتحادیه بین المجالس مطابق با اساسنامه خود به عنوان یک نهاد بین المللی شناخته شده و مؤثر جهانی که بازتاب دهنده دیدگاه‌ها و آرمان‌های واقعی مردم و نمایندگان ملت‌ها می‌باشد، می‌تواند نقش به سزایی را در این برهه ایفا کرده و به نوبه خود در فرایند مهار بین المللی این بیماری مهلک مشارکت کند. بر این اساس، این انتظار عالی اکنون وجود دارد که اتحادیه هم صدا با جامعه بین المللی، بدون هیچ ابهامی و مبتنی بر مواضع اصولی خود، به طور یکپارچه خواستار رفع سریع همه تحریم‌های مستقیم و غیرمستقیم از جمله تحریم‌های پزشکی ایالات متحده امریکا علیه مردم جمهوری اسلامی ایران شود.

رجا واثق دارم که سرکار عالی از هیچ تلاشی برای ارتقا تلاش‌های بین المللی بمنظور چیره شدن بر این چالش جدی که جان انسان‌ها را به مخاطره افکنده، دریغ نکرده و از تلاش‌های بی وقفه کشورم در این مبارزه سهمگین برای مقابله با کرونا حمایت لازم را به عمل خواهید آورد.

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها