موج
کدخبر : ۳۰۹۲۷۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-309271

موج گزارش می دهد:

سفر حسن روحانی به ژاپن می تواند دستاوردهای متفاوتی برای کشورمان داشته باشد که کارشناسان در این زمینه نظرات متفاوتی دارند؛ حال باید منتظر ماند تا نتایج این سفر مشخص شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، روحانی به ژاپن سفر می کند، این خبری بود که از روزهای گذشته در میان همه تلاطم های خبری در رسانه ها در حال انتشار است.

حسن روحانی دومین رئیس جمهور ایران است که بعد از سید محمد خاتمی به این کشور قدرتمند آسیایی سفر می کند. از طرفی این روزها که برخی از مسوولان برای حل مشکلات دل به برجام بسته اند با تحریم های آمریکا رشته کار از دستشان در رفته است.

اخبار غیر رسمی و حدس های دیپلماتیک می گوید که ژاپن شاید نقش میانجیگری را برای آمریکا در رابطه با ایران بازی کند و این سفر در ادامه سفر شینزوآبه به ایران برای انجام مراودات سیاسی است تا بازهم شاید آخرین تلاش ها نفس تازه ای به جسم بی جان برجام بدهد.

البته ژاپن تنها میانجیگری نیست که از طریق آن بتوان دوباره درباره برجام رایزنی کرد چرا که در خوشبینانه ترین حالت هم نگاه کنیم، می بینیم مذاکرات در نیویورک و فرانسه و حتی با واسطه گری آلمان به اوج خود رسید اما بازهم به بن بست خورد.

اما در مصاحبه هایی که برخی مسوولان دولتی انجام داده اند سفر روحانی به ژاپن را نوعی تقویت روابط اقتصادی توصیف کرده اند.

معاون سیاسی  وزیر امور خارجه اظهار امیدواری کرده بود که سفر احتمالی رئیس جمهوری اسلامی ایران در اواخر این ماه به ژاپن، به تقویت روابط اقتصادی کمک کند.

سید عباس عراقچی که به وین سفر کرده بود به شبکه ان. اچ. کی ژاپن گفت: تمهیدات لازم برای تعیین تاریخ سفر دکتر روحانی انجام شده است و امیدوارم به زودی در این زمینه تصمیم گیری شود.

وی گفت: ژاپن شریک اقتصادی و ارائه دهنده فناوری به ایران است که همواره یکی از تأمین کنندگان مهم نفت ژاپن بوده است.

همچنین سفیر پیشین ایران در ژاپن با تاکید بر اینکه ایران می خواهد همان روابط مثبت با ژاپن را حفظ کند، نسبت به احتمال صادرات مجدد نفت به آن کشور در آینده ابراز امیدواری کرد.

سفر روحانی به ژاپن در حوزه اقتصادی بسیار مهم و سرنوشت ساز خواهد بود

حسن هانی زاده کارشناس سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، گفت: روابط 90 ساله ایران و ژاپن روند ثابتی را در طول 9 دهه گذشته تجربه کرده چرا که ژاپن هیچگاه  تحت تاثیر حوادث منطقه ای قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: ژاپن یکی از شرکای اقتصادی ایران محسوب می شود که در زمینه های مختلف اعم از تاسیس زیرساخت های فنی راه آهن های ایران نقش داشته و طی سال های اخیر همواره تلاش داشت نقش سیاسی فراتری در عرصه های منطقه ای و بین المللی ایفا کند.

هانی زاده

کارشناس مسائل سیاست خارجی افزود: سفر شینزوآبه به ایران و سفرقریب الوقوع روحانی به ژاپن می تواند تاثیر سیاسی بالایی در رخدادهای منطقه و جهان بگذارد لذا به نظر می رسد سیگنال های مثبتی از سوی کاخ سفید ارسال شده است.

هانی زاده با بیان اینکه این سیگنال ها از طریق توکیو به ایران منتقل شده است، اظهار داشت: در جریان این سفر مسائل مهم منطقه ای و جهانی از جمله موضوع برجام مورد بحث قرار خواهد گرفت که ممکن است ژاپن نقش میانجیگری بی طرف را ایفا کند.

وی با بیان اینکه سفر روحانی به ژاپن در حوزه اقتصادی بسیار مهم و سرنوشت ساز خواهد بود، افزود: ممکن است این سفر به بازگشت آمریکا به برجام و کاهش فشارهای اقتصادی و تحریم ها علیه ایران منجر شود. در حال حاضر شرایط ترامپ بسیار تغییر کرده  و او در یک بن بست سیاسی گرفتار شده است.

کارشناس مسائل سیاست خارجی ادامه داد: تلاش کنگره آمریکا برای استیضاح ترامپ باعث شده که ادامه شیوه های تهاجمی به انزوای سیاسی ایالات متحده منجر شود به همین دلیل این کشور در شرایط بحرانی قرار دارد لذا در آستانه انتخابات 2020 ممکن است ترامپ به برجام بازگردد.

هانی زاده در پایان خاطرنشان کرد: البته ایران هیچگاه نباید به صحبت های ترامپ اعتماد کند بلکه باید با  هوشمندی بالا و پیش شرط هایی وارد مذاکره شود.

به گزارش موج، در ادامه صحبت های این کارشناس مسائل سیاست خارجی باید گفت تغییر ادبیات مقامات آمریکایی نسبت به ایران و تبادل زندانیان و همچنین  پیام توئیتری ترامپ با این عنوان که " می توانیم با هم به توافق برسیم" نشان می دهد که آنها پیشتر در جهت ارسال سیگنال های مثبت گام برداشته اند.

سفر روحانی به ژاپن دستاورد اقتصادی نخواهد داشت

حسن بهشتی پور کارشناس مسائل هسته ای در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج گفت: سفر آقای روحانی به ژاپن در سطح روابط دوجانبه بسیار مهم است چرا که پس از سال ها رییس جمهور ایران به این کشور سفر می کند.

بهشتی پور

وی ادامه داد: اصل ماجرا در این سفر میانجیگری ژاپن میان ایران و آمریکاست لذا دراین زمینه امید زیادی وجود ندارد که تحول زیادی رخ دهد.

کارشناس مسائل هسته ای با بیان اینکه اصل حرکت مثبت است اما فکر نمی کنم تحولات اساسی در روابط ما با آمریکا رخ دهد، اظهار کرد: زمانی که آمریکا از برجام خارج شد عملا روابط خود را تحت تاثیر هژمونی ایالات متحده با ایران قطع کردند لذا بعید می دانم که روابط اقتصادی خود را از سربگیرد.

بهشتی پور گفت: بنابراین در روابط دو جانبه دستاوردهایی را در زمینه های سیاسی و فرهنگی شاهد خواهیم بود اما در زمینه اقتصادی بعید می دانم.

دشمنی آمریکا با ما بر سر مساله هسته ای نیست

به گزارش موج، مقام معظم رهبری هم در رابطه با مذاکره با آمریکا فرمودند: یک تصوّر غلطی در اینجا وجود دارد و آن این است که «ما با آمریکا می توانیم کنار بیاییم؛ با آمریکا کنار بیاییم و مشکلات را حل کنیم»! خب این تصوّر، تصوّر درستی نیست. ما نمی توانیم به توهّم تکیه کنیم، باید به واقعیّت ها تکیه کنیم.  همان‌طور که گفتیم، از لحاظ منطقی، نظامی مثل جمهوری اسلامی ایران هرگز مورد محبّت و ملاطفت نظامی مثل آمریکا قرار نمیگیرد؛ امکان ندارد.

رهبر انقلاب

دشمنی آمریکا با ملّت ایران و با جمهوری اسلامی اصلاً حول محور هسته‌ای نیست؛ این خطا است اگر خیال کنیم که دعوای آمریکا با ما سرِ قضیّه‌ی هسته‌ای است؛ نه، قضیّه‌ی هسته‌ای بهانه است؛ قبل از اینکه مساله‌ی هسته‌ای مطرح باشد، همین دشمنی ها، همین مخالفت ها از اوّل انقلاب بود؛ اگر یک روزی هم مساله‌ی هسته‌ای حل شد - فرض کنید جمهوری اسلامی عقب‌نشینی کرد؛ همان‌که آنها می خواهند - خیال نکنید مساله تمام خواهد شد؛ نه، ده بهانه‌ی دیگر را به‌تدریج پیش میکشند.

به گزارش موج، حال باید دید دستاورد سفر روحانی به ژاپن تنها برای نقش میانجیگری ژاپن برای مذاکره با آمریکاست یا واقعا در مسائل اقتصادی، فرهنگی و ... نیز اتفاقاتی رخ خواهد داد و این دستاورد ها در حال حاضر کارشناسان را به دو دسته عمده تقسیم کرده است. البته رعایت جوانب احتیاط به منظور جلوگیری از تکرار عمل اشتباه دیگری بیش از پیش مهم‌تر شده است چرا که این سفر همانند سفر های دیگر روحانی برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان کشورها نمی گنجد چرا که ژاپن پس از اعمال فشار آمریکا بر روی ایران خرید نفت از ایران را نیز متوقف کرده و نه همکاری ای در جهت دور زدن تحریم ها انجام داده است. در نهایت سوال اصلی این است که دستاوردهای روحانی از سفر به ژاپن چه خواهد بود؟ سوالی که هفته آینده جواب آن مشخص خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها