موج
کدخبر : ۲۷۶۵۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-276536

مجید تخت روانچی:

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: ایران از موضع خود کوتاه نمی‌آید و بحث موشکی بحث دفاع ملی ماست و اصلاً قابل مذاکره نیست و به هیچ وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ مغایرتی ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل  با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای متهم کردن ایران به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ اظهار کرد: یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا در نیویورک با اعضای شورای امنیت و دبیرخانه سازمان ملل درباره به اصطلاح فعالیت‌های موشک بالستیک ایران صحبت کرده و آنها تلاش دارند یک فضای منفی علیه فعالیت‌های موشکی ایران در سازمان ملل درست کنند.

تخت‌روانچی افزود: مواضع ما بسیار روشن است و موشک‌های ما به هیچ وجه در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ نمی‌گنجد.

سفیر و نماینده دائم ایران افزود: قطعنامه ۲۲۳۱ که خود دولت آمریکا و سایر اعضای برجام در تهیه آن نقش داشتند به روشنی اعلام می‌کند موشک‌هایی که برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی شده باشد. اولاً موشک‌های ما برای این طراحی نشده و روشن و واضح است و بارها اعلام کرده‌ایم و فعالیت‌های هسته‌ای ما هم صلح‌آمیز است و 14 گزارش آژانس را در این زمینه داریم.

وی یادآور شد: بحثی که آمریکا مطرح می‌کند به هیچ وجه مسموع نیست.

تخت‌روانچی گفت: آمریکایی‌ها به جای اینکه توضیح بدهند چرا اصلا از برجام خارج شدند، باید توضیح بدهند چرا قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض می‌کنند، در حالی که برجام خود بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ است و باید بگویند چرا با خروج خود از برجام قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده‌اند، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا که برای سفر این مقام آمریکایی به نیویورک منتشر شد، هیچ اشاره‌ای به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ نمی‌کند و این یعنی آنها به دنبال سوء استفاده از موقعیتی هستند که انشاالله به جایی نخواهد رسید.

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد: موضع ما در این زمینه کاملا روشن است و با اعضای مختلف شورای امنیت در تماس هستیم، گفته‌ایم و خواهیم گفت.

تخت‌روانچی یادآور شد: ایران از موضع خود کوتاه نمی‌آید و بحث موشکی بحث دفاع ملی ماست و اصلاً قابل مذاکره نیست و به هیچ وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ مغایرتی ندارد. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) از سفر برایان هوک  نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به نیویورک برای دیدار با سفرای دائم اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «هوک اعضای شورای امنیت را از جدیدترین تحولات درباره سیاست‌های دولت [آمریکا] در قبال ایران مطلع خواهد کرد. ایشان اهمیت پاسخگو کردن ایران بابت سرپیچی از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در زمینه آزمایش موشک‌های بالیستیک را مورد تأکید قرار خواهد داد.»

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها