موج
کدخبر : ۲۷۶۴۸۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-276488

به زودی ساخت بزرگ‌ترین مرکز اقامتی تفریحی بین راهی کشور در تربت حیدریه آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، نماینده تربت‌حیدریه در مجلس شورای اسلامی گفت : در خصوص بسته اقتصادی سه طرح بزرگ صنعتی با هزینه بالغ بر 1200 میلیارد تومان در منطقه تربت حیدریه کنگ‌زنی و علمیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

نماینده تربت‌حیدریه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این پروژه که به مدت یک سال تا 18 ماه به بهره‌برداری خواهد رسید مربوط به تولید خاک‌های صنعتی کائولن، تولید اسلب و کلنگ‌زنی احداث بزرگ‌ترین مجتمع اقامتی بین راهی کشور است.

وی بیان کرد: در سفر یک روزه رئیس مجلس شورای اسلامی به تربت‌حیدریه از مجتمع فولاد در حال احداث شهرستان نیز بازدید می‌شود.

باستانی گفت: هدف اصلی سفر ایشان به شهرستان به منظور دیدار با فرهنگیان قطب شهید برونسی و قطب شهید مدرس و بررسی مطالبات فرهنگیان است.

وی در ادامه به نقش توسعه تربت‌حیدریه در اقتصاد ملی اشاره کرد و افزود: برخی از محصولات و امکانات شهرستان در کشور منحصر به فرد است از جمله وجود 24 هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران در تربت‌حیدریه، مه ولات و زاوه موجب شده این منطقه به عنوان  بزرگ‌ترین تولید کننده زعفران کشور مطرح باشد، همچنین 86 درصد صنعت ابریشم کشور در این شهرستان تولید می‌شود.

وی همچنین بیان کرد: بیشترین میزان تولید گندم، سیب‌زمینی و چغندر استان خراسان رضوی مربوط به این شهرستان بوده و بزرگ‌ترین تولید کننده پسته در استان و دومین تولید کننده پسته کشور با 23 هزار هکتار سطح زیر کشت هستیم.

نماینده تربت‌حیدریه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: از نظر اقتصاد کشاورزی سهم بزرگی در اقتصاد کشور داریم و در حوزه صنعتی نیز نزدیک بودن به معدن سنگ سنگان و وجود معادن بسیار خوب طلا، کائولن و سیمان موجب شده حوزه‌های صنعتی مرتبط با صنایع معدنی و فراوری معدنی در دو سال اخیر بسیار گسترش و رشد داشته است.

وی با بیان این که توسعه معدن طلای زرمهر و تولید کاغذ از سنگ آهک در دستور کار قرار دارد، گردشگری را از دیگر بخش‌های مهم شهرستان ذکر کرد و افزود: در حال حاضر 8 میلیون نفر از زائران امام رضا(ع) از تربت حیدریه عبور می‌کنند که در این خصوص اقداماتی در دست انجام است.

باستانی گفت: در این رابطه به زودی ساخت بزرگترین مرکز اقامتی تفریحی بین راهی کشور در تربت حیدریه آغاز خواهد شد و اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی و مجموعه‌های تفریحی و ورزشی از جمله مجموعه آبی در شهرستان در حال تکمیل شدن هستند که طی یک سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید و حوزه صنعت گردشگری شهرستان رونق خوبی خواهد داشت.

وی افزود: شهرستان تربت‌حیدریه سهم بسیار زیادی در حوزه اقتصاد کشاورزی کشور دارد و حوزه صنعتی و معدنی منطقه با وجود کارخانه فولاد و نیروگاه 500 مگاواتی و صنایع معدنی نیز در حال پیشرفت است.

نماینده تربت‌حیدریه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد؛ فعال سازی منطقه گردشگری پیشکوه با 800 هکتار، حوزه‌های تفریحی و بزرگ‌ترین اقامت‌گاه بین راهی کشور با مساحت 18 هکتار موجب خواهد شد صنعت گردشگری این شهرستان رونق بگیرد.

وی در ادامه به مهم‌ترین مشکلات شهرستان اشاره کرد و گفت: شهرستان تربت‌حیدریه به دلیل عدم رسیدگی به حوزه زیرساختی آن مقداری دچار فرسودگی حوزه شهری است و از سویی به حوزه‌های زیرساختی همانند جاده‌ای در برخی نقاط شهرستان رسیدگی کمتر شده و در برخی از نقاط مشکل فضاهای آموزشی وجود دارد.

باستانی بیان کرد: مهاجرت از روستا و حاشیه نشینی در شهر و نرخ بیکاری از مهم‌ترین مشکلات دیگر است که براساس آخرین آمار نرخ بیکاری منطقه بین 10.8 درصد تا 11 درصد است.

وی گفت: با اقداماتی که در دست انجام است تلاش می‌شود نرخ بیکاری طی دو سال آینده به کمتر از 7 درصد کاهش یابد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها