موج
کدخبر : ۲۷۳۶۳۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-273633

سفیر جدید فرانسه یک ساعت پس از تقدیم استوارنامه خود به محمدجواد ظریف، به وزارت خارجه احضار شد.

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی خبرگزاری موج، فیلیپ تیبو سفیر جدید فرانسه، بعد از ظهر امروز رونوشت استوارنامه خود را تقدیم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان کرد.

به دلیل برخی از اختلافات، دو کشور ایران و فرانسه طی چند سال اخیر در کشور مقابل سفیر نداشتند و به تازگی فیلیپ تیبو به عنوان سفیر جدید فرانسه در تهران مشغول به کار شده است.

از سوی ایران نیز بهرام قاسمی سخنگوی سابق وزارت خارجه به عنوان سفیر جدید کشورمان در پاریس معرفی شده و طی روزهای آینده برای انجام ماموریت خود به فرانسه عزیمت خواهد کرد.

سفیر جدید فرانسه بعد از ظهر امروز استوارنامه خود را تقدیم وزیر امور خارجه کرد.

این در حالی است که دقایقی قبل، روابط عمومی وزارت خارجه با انتشار خبری اعلام کرد، فیلیپ تیبو سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران امروز توسط آقای سید حسین سادات میدانی رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امورخارجه احضار شد. در این جلسه طرف ایرانی با اشاره به توییت های منتسب به سفیر فرانسه در واشنگتن که محتوای آنها از نظر کشورمان به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، خواستار توضیح دولت فرانسه شده و اعلام کرد در صورتی که اظهارات مزبور مورد تائید دولت فرانسه بوده و بیان کننده مواضع رسمی این کشور باشد، این امر در مخالفت آشکار با اهداف و مفاد برجام خواهد بود و چنانچه به نحوی رضایت بخش به این مساله رسیدگی نشده و موضوع فیصله نیابد، جمهوری اسلامی موضوع را براساس سازوکارهای پیش بینی شده در برجام پیگیری نموده و حق خود برای هرگونه واکنش مقتضی را محفوظ می داند .

در واکنش، سفیر فرانسه در تهران ضمن ابراز بی اطلاعی از توئیت های منتسب به سفیر کشورش در واشنگتن، بر اراده سیاسی این دولت بر اجرای کامل مفاد برجام تاکید ورزیده و اعلام نمود مراتب را بلافاصله به پاریس گزارش خواهد نمود.

خاطر نشان می شود، پیشتر سفیر فرانسه در آمریکا در حساب توییتری خود در اظهاراتی مغایر با برجام، اشاراتی در خصوص برنامه هسته ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ نموده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها