موج
کدخبر : ۲۷۳۵۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-273586

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیل در ایران آسیب‌های زیادی وارد کرده است از ابزار همدردی مجلس سنای ایتالیا با مردم ایران به دلیل بروز حادثه سیل و کمک‌های انسان‌دوستانه این کشور به مردم سیل‌زده قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با ویتو روساری پتروچلی رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا اظهار کرد: ما پیوسته نگاه مثبتی نسبت به کشور شما در داخل ایران حس می‌کنیم که مقداری از آن مربوط به سابقه تمدنی زیادی است که بین ایران و ایتالیا وجود دارد و می‌توان گفت این همگرایی فرهنگی یک ریشه تاریخی دارد، چرا که در دوره‌های مختلف، روابط بین این دولت‌ها خوب بوده است،

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه سیل در ایران آسیب‌های زیادی وارد کرده است از ابزار همدردی مجلس سنای ایتالیا با مردم ایران به دلیل بروز حادثه سیل و کمک‌های انسان‌دوستانه این کشور به مردم سیل‌زده قدردانی کرد.

لاریجانی حساسیت ایتالیا در مورد برقراری صلح و امنیت در منطقه را امری پسندیده خواند و افزود: هم‌اکنون بحران‌های مختلفی در منطقه وجود دارد، ضمن اینکه هنوز مسئله داعش نیز رفع نشده است، علاوه بر آن بحران‌های جدیدی هم ایجاد شده که یک ضلع مهاجرت است، کما اینکه بحران الجزایر، سودان و لیبی در این رابطه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

همدردی مجلس سنای ایتالیا با مردم ایران به دلیل وقوع حادثه سیل

در ادامه ویتو روساری پتروچلی، ضمن تشکر از مهمان‌نوازی ایران گفت: اکنون ایتالیا در مرحله نوینی از ارتقای سطح روابط پارلمانی میان ایران و این کشور برخوردار است، چرا که بعد از گذشت یک سال از برگزاری انتخابات مجلس سنای این کشور شاهد تغییرات عمده‌ای در ترکیب اعضای آن هستیم، کما اینکه سه چهارم آن تغییر کرده و نهایی نیز شده است، بنابراین می‌توانیم بعد از این شاهد گشایش نوینی در زمینه روابط بین دو کشور باشیم، کما اینکه اغلب نمایندگان مجالس دوگانه ایتالیا، افراد جوانی هستند که مشتاقانه خواستار ارتقای سطح روابط با دیگر کشورها همچون ایران هستند. همچنین آنها در جستجوی راه‌های نوینی در عرصه‌های گوناگون و حوزه‌های مورد علاقه دو طرف به ویژه در مورد راه‌های منتهی به صلح و ایجاد ثبات، استقلال و آرامش در منطقه و گشودن باب نوینی برای فردای بهتر و هم کاری منسجم‌تر بین طرفین هستند.

رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا با اشاره به برگزاری نشستی سازنده بین هیات پارلمانی ایتالیا و نمایندگان مجلس ایران، ادامه داد: ما در این نشست بر مشترکات موجود بین مردم دو کشور از نقطه نظر تاریخی و غنای فرهنگی و تمدنی تاکید کرده و با عنایت به تجربیات حرفه‌ای که خود داشته‌ام، در مورد مناظر زمین‌شناسی هر دو کشور به گفت وگو پرداختیم، چرا که ایران و ایتالیا در دوره زمین‌شناسی مشخصی با مشترکات مشخص ایجاد شده و فلات ایران و شبه جزیره ایتالیا مشابهت‌های گوناگونی اعم از نوع صخره‌ها و مناطق طبیعی دارند.

وی یادآور شد: بنده یکی از اعضای جنبش جوان سیاسی 5 ستاره ایتالیا هستم که در سال 2009 تاسیس شد و در طول 10 سال گذشته توانست اعتماد اغلب مرد ایتالیا را جلب کند و در دولت نوین ایتالیا که در رأس کار قرار دارد نیز مشارکت منسجمی داریم.

رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا افزود: به رغم جوان بودن اعضای این حزب بر توسعه روابط با دیگر کشورهای دوست همچون ایران و پیگیری روابط مبتنی بر حقیقت موجود از طریق اقدامات اجرایی از نزدیک و در کنار ملت ایران تاکید دارد.

وی در مورد وقوع حادثه سیل در ایران تصریح کرد: بنده در مجلس سنای ایتالیا در رابطه با ضرورت همیاری با ملت ایران که حادثه سیل موجب تخریب و تلفات مردمی در این کشور شده است، صحبت کردم. اعضای مجلس سنای ایتالیا متفق‌القول ابراز همدردی کردند و برای نشان دادن نزدیکی این دو کشور به یکدیگر، از طریق صلیب سرخ ایتالیا و دولت این کشور هواپیمای حامل کمک‌های انسان‌دوستانه همچون دارو و تجهیزات لازم برای امدادرسانی به ایران را ارسال خواهند کرد.

رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا در مورد محدودیت‌های ایجاد شده برای مبادلات نفتی بین ایران و کشورهای اروپایی در پی اعمال تحریم‌ها، یادآور شد: شرایطی که برای خرید نفت از ایران در پی معافیت‌ها برای 8 کشور از جمله ایتالیا ایجاد شد، تسهیل‌کننده نبود، چرا که یک زمان خاص کوتاهی را برای خرید محدود محموله نفت خام مشخص کردند که برای شرکت چند ملیتی ENI که سهامداران مختلفی دارد، از نقطه نظر بازار مطلوب نبود و بعد از بررسی‌های صورت‌گرفته مشخص شد که از نظر هزینه و سود، یک تله بازاری در مسیر این معامله قرار داده شده است، ضمن اینکه در مورد معاملات شرکت ENI شرایطی که بر آن تحمیل شده بود، نسبت به ژاپن متفاوت و بسیار سختگیرانه بود.

وی در رابطه با نقش ایران در منطقه و رفع بحران در سوریه، اظهار کرد: لازم می‌دانم پیش از بیان هر موضوعی، نقش سازنده ایران در رفع بحران سوریه را تایید و بر آن تاکید کنم، چرا که ما آگاهیم اگر ایران در سوریه حضور منسجمی نداشت، هم‌اکنون شاهد بازگشت هزاران خانواده سوری به کشورشان نبودیم.

رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا افزود: به رغم اینکه مبارزه با داعش پیروزمندانه به پایان رسید، اما مشکلات در این کشور کماکان وجود دارد که نباید از آن غافل باشیم، ضمن اینکه ایتالیا حساسیت ویژه‌ای در مورد این نقطه از جهان دارد، چه از نظر تاریخی و چه پیوندهای مودت بین کشورها و چه روابط تجاری و اقتصادی که باید با دید بصیرت در قبال آینده این کشورها بدان نگاه کنیم.

وی تاکید کرد: آنچه مسلم است توسعه خشونت در لیبی موجب نگرانی ما بوده، چرا که عواقب مخربی به همراه خواهد داشت و موج‌های نوین مهاجرت به سواحل کشورهای اروپایی در حوزه مدیترانه را ایجاد می‌کند، از سوی دیگر این دل نگرانی نیز باقی مانده که ایتالیا علاقه‌مند به روابط اقتصادی با لیبی است، چرا که منابع انرژی آن را در اختیار دارد، به همین دلیل موضع ما مبتنی بر توسعه گفتمان با تمام طرفین درگیر در لیبی و فائق آمدن بر خصومت‌هاست.

رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا بیان کرد: ابتکار عمل ما مبتنی بر ایجاد پیوندهای ارتباطی بین شهرداری‌های لیبی و رسیدن به کنفرانس آتی در رابطه با صلح در لیبی است که از دفتر نخست وزیر ایتالیا مسائل مرتبط با آن را پیگیری کرده و مشتاقانه برای رسیدن به توافق تلاش می‌کنیم.

وی در پایان بر ضرورت توسعه روابط ایران و ایتالیا تاکید کرد و افزود: پارلمان و دولت ایتالیا خواستار چندجانبه‌گرایی و پرهیز از یک جانبه‌گرایی هستند، ضمن اینکه معتقدند یک گروه کوچک از کشورها نباید تصمیم‌گیرنده برای تمام کشورهای دنیا باشند و این خلاف نظر و آرمان‌های ما است، اما پیشنهادی که برای امضای یادداشت تفاهمی بر روابط کمیسیون‌های خودمان دادیم، کاری بود که پیش از این با جمهوری خلق چین انجام داده بودیم و ما به رغم مخالفت‌هایی که در این کشور وجود داشت، خواستار امضای تفاهم‌نامه با چین بودیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها