موج
کدخبر : ۲۵۶۲۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-256208

جهانگیری:

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: نمی‌توانیم به راحتی به مردم بگوییم که وارد جنگ شده ایم. بمباران نشده ولی آمریکایی ها اسم همین وضعیت را، جنگ اقتصادی علیه ایران می دانند و مراکز حساس اقتصادی ایران را هدف گیری کرده‌اند تا مردم با تنگنا روبرو شوند.

به گزارش خبرگزاری موج، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری صبح امروز در مراسم رونمایی از ۱۰ دستاورد فناورانه جهاد دانشگاهی با بیان اینکه دانش، اصل اقتدار هر کشوری است و کشورهایی که همچون ایران، سابقه تاریخی و تمدنی دارند، باید به این موضوع توجه کنند، گفت: هیچ مسیری سریع‌تر از توسعه علمی، ما را به هدف نمی‌رساند؛ بنابراین باید ملزومات توسعه کامل از جمله نظری و عملی را در کشور فراهم کنیم.

کشور باید به سمت توسعه علمی و پایدار برود

وی با اشاره به اینکه کشور باید به سمت توسعه علمی و پایدار برود، تاکید کرد: باید اراده‌ای شکل بگیرد و این اراده در همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی محقق شود که با سرعت به سمت توسعه کشور از مسیر توسعه علمی برویم و نظام یکپارچه آموزش و پرورش در کشور را باید به وجود بیاوریم تا با یکپارچگی، هر بخش، بخش دیگری را تکمیل کند.

معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: نقش فناوری در توسعه کشورها از جمله ایران در دهه های گذشته پررنگ تر شده و می تواند تحول اساسی در روند توسعه کشور به وجود بیاورد که یکی از مسائل مربوط به توسعه که در این روند تغییر کرده، منابع انسانی است.

جهانگیری جهت گیری اصلی در زمینه توسعه کشور را استفاده از فناوری دانست و گفت: از صدر نظام تا بخش های دیگر چنین جهت‌گیری باید شکل بگیرد که خوشبختانه این اتفاق افتاده است و در تمام دستگاه ها، حتی بدنه شرکت ها چه خصوصی و دولتی به این جهت گیری رسیده‌ایم.

باید تلاش کنیم که مبانی توسعه را به خوبی در کشور ایجاد کنیم

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: باید تلاش کنیم که مبانی توسعه را به خوبی در کشور ایجاد کنیم. یک زمان، منابع طبیعی مهمترین عامل پیشرفت بود، اما امروز منابع انسانی با کیفیت و متخصص موجب پیشرفت کشورها می شود و دانش نیروهای متخصص نقش مهم تری از ابزارهای پیچیده صنعتی دارند، به طوری که مدیریت دانش نیروهای انسانی از سایر اشکال مدیریت، اهمیت بیشتری دارد و مسیر توسعه کشور را هموار می کند.

وی تاکید کرد: باید از مسیر توسعه علمی گام‌های بعدی را برداریم؛ چرا که در این شرایط سخت و تحریمی تنها می توان با توسعه علمی در توسعه کشور تاثیر گذاشت و نهادهایی که نقش آنها فرصت سازی است و ایجاد ظرفیت کرده اند در این شرایط سخت، بیشتر می‌توانند نقش آفرین باشند که جهاد دانشگاهی همواره یکی از این نهادها بوده است.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه نیروهای جوان جهاد دانشگاهی در دوره جنگ، سازندگی و بعد از آن نقش مهمی ایفا کرده اند و فرصت هایی را برای کشور ساخته اند، اظهار کرد: دوران جنگ، یکی از دوران های شکوفایی استعدادهای این کشور بوده است. دوران سختی که جزء دوره های استثنایی کشور به حساب می‌آید که طی آن در هر بخشی از کشور، نیروهای تحصیلکرده و باانگیزه توانستند موانع را برطرف کنند و جهاد دانشگاهی هم در این بخش ها و در  طی ۴۰ سال گذشته توانسته است به خوبی بدرخشد.

جهانگیری با بیان اینکه در دوره ای قرار داریم که بخش های اقتصادی کشور مورد تهاجم دشمن است، گفت: ما نمی‌توانیم به راحتی به مردم بگوییم که وارد جنگ شده ایم. بمباران نشده ولی آمریکایی ها اسم همین وضعیت را، جنگ اقتصادی علیه ایران می دانند و مراکز حساس اقتصادی ایران را هدف گیری کرده‌اند تا مردم با تنگنا روبرو شوند.

وی افزود: صنعت نفت و گاز که اصلی ترین منبع درآمد کشور محسوب می شود، نیاز به نگهداری قطعات دارد که این کار می تواند در حوزه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دنبال شود. همچنین از صنعت خودروسازی هم هدف دشمن قرار گرفته و صادرات قطعات ممنوع است؛ به طوری که اگر بخش زیادی از یک خودرو را در کشور تولید کنیم و تنها ۱۰ درصد از ملزومات آن به موقع وارد کشور نشود، نمی توانیم به خاطر همین ۱۰ درصد خودرو را در اختیار مشتری قرار دهیم.

جهانگیری با تشریح وضعیت فعلی صنعت فولاد اظهار کرد: در حال حاضر یک یا دو ماده ای هست که اگر در اختیار این صنعت نباشد، صنعت فولاد را با مشکل روبرو می کند. همچنین پتروشیمی از دیگر صنایع حساس ما محسوب می شود که آمریکایی ها روی این صنعت هم دست گذاشته اند.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: توانمندی که در ایران شکل گرفته، یک توانمندی بزرگ است و ایران امروز در نقطه ای نیست که نتواند برنامه ریزی و مدیریت کند. ما امروز کشوری هستیم که متخصصان مان قادرند کشور را از پیچ های سخت عبور دهند و من اطمینان می دهم که صنعت کشور به هیچ عنوان در شرایط تحریم به مشکل بر نمی خورد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها