موج
کدخبر : ۲۵۲۸۳۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-252832

اتحادیه اروپا و کشورهای آسیای میانه پس از برگزاری نشست خود در بروکسل بیانیه مشترکی جهت لزوم ادامه اجرای برجام صادر کردند.

به گزارش خبرگزاری موج ، بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا در این بیانیه آمده است: شرکت کنندگان از ادامه پایبندی کامل و موثر ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، همان‌طور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در آخرین گزارش خود تائید کرده است، استقبال می‌کنند. آنها بر اهمیت حفظ تمام جنبه‌های برجام که شامل لغو تحریم‌ها و پیامدهای حاصل از آن می‌شود، تاکید می‌کنند.

آنها در ادامه بیانیه خود آورده‌اند: برجام یک عنصر کلیدی در معماری منع اشاعه و یک دستاورد دیپلماتیک حائز اهمیت است که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به طور یکپارچه به تصویب رسید.

 این در حالی است که آمریکا به عنوان یکی از امضا کنندگان برجام پس از نقض این توافق و خروج از آن، تحریم‌ها علیه ایران را که با اجرای توافق لغو شده بودند از روز ۱۴ آبان بازگرداند.

در این میان اتحادیه اروپا اعلام کرده است که در حال تلاش برای ایجاد سازوکاری ویژه برای ادامه تجارت با ایران پس از بازگشت این تحریم‌ها و حفظ برجام است اما مقامات کشورمان این تلاش‌ها را ناکافی می‌دانند. در همین راستا، عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران گفت که اروپا به رغم تلاش‌هایش در ماه‌های گذشته، هنوز قادر به ثبت ساز و کار مالی ویژه برای مبادله تجاری و بانکی با ایران نبوده است.

وی همچنین تصریح کرد: به لحاظ مواضع سیاسی، اروپا در این شش ماه کم نگذاشته اما این مدت کم نیست که نتوانند اقدامات عملی را پیدا کنند و هنوز قادر نیستند SPV را رسما اعلام کنند که یکی از دلایل آن فشار آمریکاست که بسیار سنگین بوده است.»

به گفته عراقچی، آمریکا با تهدید بانک‌های اروپایی و همچنین هر کشوری که حاضر به پذیرش میزبانی نهاد ساز و کار مالی اتحادیه اروپا شود، موجب شده اروپا برای پیشبرد وعده خود با مشکل مواجه شود.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان نیز تاکید کرده است که اتحادیه اروپا باید در این زمینه تصمیم بگیرد .

ظریف در پیامی توئیتری نوشت: اتحادیه اروپا باید تصمیم بگیرد؛ آیا واقعا می‌خواهد به آمریکا اجازه دهد که روابطش با دیگران را به آنها تحمیل کند، در حالیکه از آن ناراضی‌اند. برجام در راستای منافع اروپا بود ـ حالا وقت آن است که برای این امنیت هزینه (سرمایه گذاری) کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها