موج

بخش سوم گفتگوی موج با یک کارشناس روابط بین الملل؛

یک کارشناس روابط بین الملل با بیان اینکه روسیه و چین نیز مانند دیگر کشورها به دنبال منافع خودشان هستند، گفت: قرار نیست کسی در عرصه بین الملل به ایران کمک کند.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس سیاست خارجی و پژوهشگر روابط بین الملل به دعوت گروه سیاسی مهمان خبرگزاری موج بود و در حاشیه بازدید از این خبرگزاری گفتگوی تفصیلی با ما انجام داد.

پس از انتشار بخش های نخست و دوم این مصاحبه، با هم بخش دوم گفتگوی فوق را می خوانیم:

در چند سخنرانی و مقاله بر ضرورت جایگزینی شرق به جای غرب در روابط بین المللی ایران تاکید کرده اید. آیا می توان به شرق و به طور مشخص روسیه و چین اعتماد کرد و این دو کشور قابل اعتماد هستند؟

قرار نیست نه شرق و نه غرب برای ما کاری کنند. آنها به دنبال منافع خودشان هستند.

پس چرا در یکی از تحلیل های خود توصیه کرده اید که نگاه دستگاه دیپلماسی کشور باید از غرب به شرق معطوف شود؟

نگاه به شرق به معنی وابستگی و سرسپردگی نیست. مگر وقتی می گوییم باید با اروپا رابطه داشته باشیم، به معنی وابستگی است. در طول چهل سال اخیر هرگز نگفتیم که با غرب و شرق رابطه نداشته باشیم. حتی با کشورهای دشمن هم گفتیم مذاکره می کنیم. مانند انگلیس که در دشمنی با ایران سنگ تمام گذاشته است. اما این رابطه باید بر اساس منافع ما باشد و آنها نیز به دنبال منافع خودشان هستند.

محمد حسن قدیری ابیانه

می شود به جای آمریکا، روسیه و چین را جایگزین کرد؟

اساسا قرار نیست که کسی را جایگزین دیگری کنیم. ما نباید حاکمیت و سلطه هیچ کشوری را بر خود قبول کنیم. از سوی دیگر هم باید بدانیم که قرار نیست چین و روسیه و اتحادیه اروپا به نفع ما عمل کنند. آنها به طور طبیعی در جهت منافع خودشان حرکت می کنند و ما نیز باید برای تحقق منافع خودمان تلاش کنیم.

ما به دنبال مذاکره و معامله و توافق با دیگر کشورها بر اساس منافع دو طرف هستیم. اما آمریکایی ها وقتی به دنبال سرنگونی و تجزیه ایران هستند، دیگر مذاکره و معامله معنی پیدا نمی کند.

باید بپذیریم که رابطه با هر کشوری حتی کشورهایی که از آنها به عنوان دوست و برادر یاد می کنیم، منافع و مضراتی دارد. هر جایی که منافع بیشتر از مضرات باشد، می گوییم به رابطه ادامه دهید.

استراتژی دولت در خصوص روابط با دیگر کشورها به ویژه مذاکره با آمریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟

دولت آقای روحانی اشتباه در تحلیل داشت. به دلیل همین اشتباه در تحلیل بود که آقای روحانی بلافاصله پس از امضای برجام به صراحت اعلام کرد که از امروز تمام تحریم ها لغو می شود. آنها به درستی طرف مقابل را نشناخته بودند و در تحلیل ها اشتباه داشتند. این اشتباه ناشی از عدم شناخت طرف مقابل بود.

همین عدم شناخت موجب شد در مذاکرات برجام امتیاز دادند و برای این امتیازات تضمین دادند، اما طرف مقابل گفت حرف جان کری ضمانت است و هیچ ضمانتی ندادند. در حالی که حرف جان کری که هیچ، مصوبه کنگره در آمریکا و امضای رییس جمهورش هم ضمانت اجرایی ندارد، چرا که به راحتی بدقولی و بدعهدی می کنند.

محمد حسن قدیری ابیانه

امروز نیز دولت همین اشتباه در تحلیل را دارد؟

امروز رییس جمهور می گوید با ترامپ نمی شود وارد مذاکره شد. اما من می گویم با اوباما هم نمی شود و هر کسی در کاخ سفید روی کار بیاید، ما نمی توانیم با آنها مذاکره و معامله کنیم.

با این اوصاف احتمال رویارویی نظامی ایران و آمریکا را زیاد می دانید؟

آمریکایی ها خیلی دوست دارند به ما حمله کنند، اما توانش را ندارند. اوباما به صراحت گفت که اگر ما به ایران حمله کنیم، حزب الله رژیم صهیونیستی را نابود می کند. مگر بوش پسر نگفت که من وظیفه خدایی خودم می دانم تکلیف ایران را مشخص کنم.

قدرت ضربه زدن به رژیم صهیونیستی از موانع حمله به ایران است. ما هیچ زمانی به دنبال جنگ با هیچ کشوری نبودیم، اما نمی خواهیم کشوری هم به ما حمله کند. بنابراین باید زیرساخت های دفاعی را تقویت کنیم و با افزایش عمق استراتژیک مانع از حمله به کشورمان شویم.

ما به دنبال امنیت منطقه هستیم، اما اگر قرار است ایران امنیت نداشته باشد، هیچ کشوری در منطقه امنیت ندارد. اگر ایران امنیت داشته باشد، کمک می کنیم تا امنیت دیگران هم حفظ شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها