English

هنگام آلودگی هوا کمتر آشپزی کنید

در شرایطی که بیرون از منزل آلودگی هوا داریم به‌ خصوص در کشور ما که در فصل پاییز و زمستان این آلودگی تشدید می‌شود قطعا داخل خانه هم از آلودگی‌های بیرون متاثر می‌شود.

هنگام آلودگی هوا کمتر آشپزی کنید

به گزارش خبرگزاری موج، در سطح دنیا سالانه تقریبا ۷ میلیون مرگ منتسب به آلودگی هوا داریم که شاید حدود نصف آن مربوط به آلودگی‌های مربوط به داخل هوای خانه باشد به‌خصوص آنها که سوخت جامد مصرف می‌کنند.

البته ما با توسعه شبکه گازی در کشور توانستیم از آن بخش تا حدود زیادی فاصله بگیریم و وضعیت را بهبود ببخشیم اما به هر صورت در نحوه بهره‌برداری از گاز هم باید مواردی رعایت شود تا آلودگی‌های داخل منزل کاهش یابد.

در شرایطی که بیرون از منزل آلودگی هوا داریم به‌خصوص در کشور ما که در فصل پاییز و زمستان این آلودگی تشدید می‌شود قطعا داخل خانه هم از آلودگی‌های بیرون متاثر می‌شود.

بنابراین ساکنان خانه باید یکسری تمهیدات برای خود در نظر بگیرند که آلودگی هوا را تشدید نکنند مثلا پخت‌وپزهایی در داخل خانه انجام می‌شود به‌خصوص در فرهنگ ایرانی که پخت برخی غذاها مدت زیادی طول می‌کشد و شعله گاز برای طولانی‌مدت روشن است.

وقتی شعله گاز روشن است در یک محفظه قرار ندارد و آلودگی در فضای خانه پخش می‌شود بنابراین در شرایطی که اوج آلودگی هواست باید پخت‌وپز را به حداقل برسانیم و بهتر است در آن شرایط بیشتر سبزیجات، میوه‌جات و لبنیات مصرف کنیم.همچنین برخی از خانه‌ها از شومینه استفاده می‌کنند، شومینه شعله منتشر دارد و بخشی از آلودگی‌های آن به داخل فضای خانه برمی‌گردد بنابراین بهتر است تا حدامکان از شومینه استفاده نشود و یا حداقل در زمان اوج آلودگی از روشن کردن آن خودداری شود.

همچنین سیستم‌های گرمایش و سرمایش هوا که به‌صورت جریان هوا در داخل خانه‌ها کار می‌کنند نیز می‌توانند در افزایش آلودگی هوای داخل منازل موثر باشند.از آنجا که هنگام آلودگی هوا ذرات معلق در هوا افزایش می‌یابد و بیشتر بر روی فرش، مبلمان و به طور کلی وسایل خانه می‌نشیند، بهتر است برای پاک کردن آنها از جارو برقی استفاده نشود چون این ذرات را بیشتر در هوا پخش می‌کند بنابراین بهترین روش پاک‌کردن ذرات با دستمال است.هر چند راه‌حل اساسی این است که مشکل را از پایه و اساس حل کنیم، اما این کارها هم کمک می‌کند تا بتوانیم شرایط اوج آلودگی را حداقل در منزل با ایمنی بیشتری سپری کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه