English

رفع رسوب کتری و سماور؛

روش های راحت و سریع برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و سماور

سماور و کتری از وسایل پر استفاده در هر خانه ای هستند که با گذشت زمان و استفاده مکرر رسوبات آهکی ضخیم در آنها به وجود می آید. این رسوبات آهکی کتری و سماور سبب ایجاد ظاهر بد و بدرنگ و بد بو شدن آب جوش می شود، پس بهتر است کتری و سماورتان را با روش های زیر رسوب زدایی کنید تا مانند روز اولشان شوند.

روش های راحت و سریع برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و سماور

به گزارش خبرگزاری موج، در آشپزخانه ما ایرانی ها، کتری و سماور جزو وسایل بسیار پر استفاده و پرکاربرد به شمار می روند. استفاده مداوم از کتری و سماور موجب به وجود آمدن رسوبات آهکی ضخیمی در آنها می شود، رسوباتی که سبب ایجاد ظاهر بدی در کتری و سماور شده و آب جوش را بدبو و بدرنگ می کنند. این رسوبات تنها با شستشو پاک نمی شوند و راهکارهایی برای رفع رسوب کتری و سماور وجود دارد که در ادامه آورده ایم.

روش های رفع رسوب کتری و سماور

برای از بین بردن رسوب کتری و سماور روش هایی وجود دارد که در ادامه معرفی می کنیم.

 

 رفع رسوب کتری و سماور با نوشابه

برای رسوب زدایی کتری و سماور، فضای داخلی کتری یا سماور را از نوشابه پر کرده و بر روی شعله قرار داده تا جوش بخورد.

پس از چند دقیقه جوشیدن، کتری را از روی شعله برداشته و بگذارید محلول داخل آن خنک شود. پس از گذشت حدود یک ساعت، کتری را بشویید و آبکشی نمایید.

 

رفع رسوب کتری و سماور با سرکه

برای رسوب زدایی کتری و سماور، مقداری سرکه درون آنها بریزید و بگذارید 10 دقیقه بجوشد.بعد از رفع رسوب چند بار درون سماور و کتری آب جوشانده و آن را خالی کنید تا بوی نامطبوع سرکه از داخل کتری رفع شود.

 

رفع رسوب کتری و سماور با فلس صدف

برای رسوب زدایی کتری و سماور، فلس صدف یا همان گوش ماهی درون کتری یا سماور بریزید تا آهک موجود در آب را به خود جذب نمایند.

رفع رسوب کتری و سماور با حلال های آهک

برای رسوب زدایی کتری و سماور، از حلال های آهک استفاده نمایید، با استفاده از این حلال ها رسوب زدایی به راحتی انجام پذیر است اما بهتر است راه های طبیعی و سالم برای رسوب زدایی را امتحان کنید.

 

رفع رسوب کتری و سماور با داغ کردن کتری

برای رسوب زدایی کتری و سماور، ابتدا کتری یا سماور را داغ نمایید (بیش از حد داغ شدن کتری و سماور لحیم آن را از بین می برد) و سپس درون آن آب یخ بریزید، این شوک باعث می شود جرم ها از جدار کتری جدا شوند.

 

رفع رسوب کتری و سماور با جوش شیرین

برای رسوب زدایی کتری و سماور، درون آنها مقدار جوش شیرین حل شده در آب بریزید و مقدار جوش شیرین نصف آب باشد، این کار را چند بار انجام دهید تا کتری و سماور رسوب زدایی شود.

 

رفع رسوب کتری و سماور با آبلیمو

برای رسوب زدایی کتری و سماور، چند عدد لیموترش قاچ شده  یا آبلیمو را درون آب کتری یا سماور ریخته و آب را 10 دقیقه بجوشانید تا کتری و سماور رسوب زدایی شود.

 

رفع رسوب کتری و سماور با قرار دادن در فریزر

اگر کتری کوچک است، برای رسوب زدایی آن، درونش آب بریزید و نصف روزکتری را در جایخی یخچال قرار دهید. سپس آن را بشویید و با آب پر کنید و بگذارید به جوش بیاید تا جرم آهکی آن از بین برود.

 

رفع رسوب کتری و سماور با سیب زمینی رنده شده

برای رسوب زدایی کتری و سماور، چند( 2 یا 3) سیب زمینی رنده کرده را درون کتری بریزید و بگذارید با آب به مدت نیم ساعت بجوشد، سپس یک تکه زاج سفید کوبیده شده درون کتری ریخته و بگذارید نیم ساعت دیگر بجوشد، پس از آن چند بار آب در کتری بجوشانید و آب کتری را خالی کرده و آن را بشویید.

 

چگونه از رسوب گرفتن سماور و کتری نو جلوگیری کنیم؟

  • از شوینده های صنعتی استفاده نکنید.
  • هر روز کتری و سماور را با حوله مرطوب تمیز و با یک حوله نرم خشک کنید.
  • درون آن کتری و سماور گوش ماهی بیاندازید تا آهک موجود در آب را به خود جذب کند.
آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر