موج
کدخبر : ۳۰۳۰۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-303000

روز 29 اکتبر در تقویم جهانی به عنوان روز جهانی اینترنت ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، اینترنت سامانه‌ ای جهانی از شبکه‌ های رایانه‌ ای به هم پیوسته‌ است که امروز تقریباً در هر موردی و برای هرچیزی از آن استفاده می‌ کنیم و زندگی بدون اینترنت برای بسیاری از مردم غیرممکن شده است.

اینترنت که به معنای یک شبکه جهانی شناخته می شود را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طراحی، مهندسی و اجرا شده‌است.

بعد از گسترش اینترنت بود که در دنیا تغییرات گسترده‌ای به وجود آمد و اتفاقات مهمی در ادامه این روند به وقوع پیوست. 

وابسته شدن تمامی فعالیت‌ های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخی نوین در عرصه‌ های گوناگون علوم، فناوری، و به خصوص در نحوه تفکر انسان دارد.

* تاریخچه شکل گیری اینترنت در جهان

روز اینترنت112

پیدایش اینترنت به دهه 1960 میلادی باز میگردد؛  دولت آمریکا در آن زمان طرحی به نام آرپا (ARPA)، مخفف آژانس تحقیق پروژه‌های پیشرفته داشت که در آن زمان برای کارکردهای دفاعی بوجود آمده بود، این طرح را اجرا نمود.

طرح این بود که کامپیوترهای سازمانی بزرگ در هر منطقه، که هر کدام دارای اطلاعات زیادی بودند، بتوانند در صورت نیاز به یکدیگر متصل شده و اطلاعات را به یکدیگر منتقل کرده و یا در صورت ایجاد بستر مناسب اطلاعات را در حالت اشتراک قرار دهند.

در همان دوران سیستم هایی بوجود آمده بودند که امکان ارتباط بین کامپیوترهای یک سازمان را از طریق شبکه مختص همان سازمان فراهم می‌کردند. به طوریکه کامپیوترهای موجود در بخش‌ها یا طبقات مختلف به راحتی می‌توانستند با یکدیگر تبادل اطلاعات کرده و امکان ارسال نامه بین بخش‌های مختلف سازمان را فراهم می‌کردند که اکنون به این سیستم ارسال نامه پست الکترونیک می‌گویند. اما برای اتصال و ارتباط دادن این شبکه‌های کوچک و پراکنده که هر کدام به روش و استانداردهای خودشان کار می‌کردند استاندارهای جدید و مشخصی که همان پروتکل‌ها هستند توسط کارشناسان وضع شد.

سرانجام درسال 1961 میلادی تعداد 4 کامپیوتر در دو ایالت مختلف با موفقیت ارتباط برقرار کردند و با اضافه شدن واژه نت به طرح اولیه، نام آرپانت (Arpanet) برای آن منظور شد.

روز 29 اکتبر 1969 اولین انتقال اینترنتی صورت گرفت و اولین ایمیل ارسال شد؛ آنهم نصفه نیمه، چرا که دو حرف Lo از Login ارسال شده و کامپیوتر کِرَش کرد.

در دهه 1970 میلادی پروتکل‌های جدیدتری توسط رابرت کان (Robert E. Kahn) و وینت سرف (Vint Cerf) تعریف شد و بر روی بسیاری از سیستم عامل تست شد.

از جمله TCP که تا به امروز رواج دارد و نیز مشارکت کامپیوترهای میزبان (Host) بیشتر به آرپانت و حتی گسترده شدن آن به برخی نواحی فراتر از مرزهای ایالات متحده، آرپانت شهرت بیشتری یافت و ایده اینترنت همراه با جزییات بیشتر راجع به شبکه‌های کامپیوتری مطرح گشت.

طی سال‌ های پایانی دهه 1970 شبکه‌ های مختلف تصمیم گرفتند به صورت شبکه‌ ای با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند و آرپانت را به عنوان هسته اصلی انتخاب کردند. بعدها در سال 1993 میلادی نام اینترنت روی این شبکه بزرگ گذاشته شد.

کلمه اینترنت نیز در دسامبر سال 1974 آغاز شد و همه برای توصیف شبکه جهانی از این کلمه استفاده کردند.

تا پایان سال 1979 میلادی، پانزده مکان مختلف به آرپانت متصل شده بودند که نشانه بسیار خوبی برای رشد این تکنولوژی بود.

در سال 1983 اولین شبکه برپایه بسته پروتکل اینترنت (TCP/IP) با جایگزین شدن پروتکل های قدیمی NCP آرپا، شروع به کار کرد.

در سال 1991 اینترنت دوباره تغییر پیدا کرد. در آن سال یک برنامه‌ نویس سوئدی به‌ نام تیم برنرز لی، وب جهان‌گستر (www) را در سال 1989 اختراع کرد و سرن – سازمان اروپایی پژوهش درباره ذرات این پروژه را به اطلاع همگان رساند.

اینترنتی که تنها فایل‌ها را از یک مکان به مکان دیگر جابه‌جا نمی‌کرد، بلکه تمام محلی از اطلاعات است که هر کسی که از اینترنت استفاده می‌کند، می تواند به آن دسترسی داشته باشد. اینترنتی که ما امروز از آن استفاده می کنیم را برنرز لی به‌وجود آورده است.

از آن زمان تاکنون اینترنت از بسیاری لحاظ تغییر پیدا کرده است. اینترنت هم اکنون دارای قراردادهای گوناگونی در مورد پروتکل‌های ارتباطی و شامل اطلاعات فنی آنها است که بوسیله آنها نوع تبادل اطلاعات در سطح شبکه اینترنت تعیین می‌ شود.

جالب است بدانید که حروف L و O اولین حروفی بودند که از طریق اینترنت، بین دو کامپیوتر منتقل شد.

روز اینترنت11

کلمه اینترنت Internet در حقیقت از دو کلمه بین المللی International و شبکه Network گرفته شده است و به معنای یک شبکه جهانی شناخته می شود و در اصطلاح به آن نت Net هم می گویند و مهمترین خدمات این شبکه ، سرویس وب است که مخفف World Wide Web می باشد.

در واقع امروزه اینترنت به بخش مهمی از زندگی، کار، تفریح، سرگرمی و روابط ما تبدیل شده است و به هیچ وجه نمی‌توان اثرات این پدیده شگفت‌انگیز را نادیده گرفت یا منکر شد.

بیشتر ما از طریق انواع مودم و شبکه های ارتباطی مختلف به این دنیای بزرگ نزدیک شده‌ایم و  شاید زندگی بدون اینترنت برای بسیاری از ما دشوار باشد چرا که بسیاری از کسب و کارهای بزرگ این روزها بر پایه اینترنت و فضای مجازی شکل گرفته است و نقص در اینترنت می‌تواند بسیاری از فعالیت تجاری و اقتصادی و … را مختل کند.

به همین جهت از 14 سال پیش، روز 29 اکتبر در تقویم جهانی به عنوان روز جهانی اینترنت (World internet day یا به اختصار Internet Day) ثبت شده است.

از 29 اکتبر 2005، سالگرد اولین انتقال اینترنتی، روز اینترنت نام گذاری شده است. در واقع این روز فرصتی است برای جشن گرفتن برای افرادی که در ساختن اینترنت سهیم بوده اند و به کلی مسیر زندگی ما را برای همیشه تغییر داده اند.

در این روز، مراسم و نشست‌های گوناگونی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود و جنبه‌های متنوع اینترنت مورد بحث و بررسی کارشناسان و علاقمندان قرار می‌گیرد.

هدف از این روز، نشان دادن تاثیرگذاری فناوری‌های جدید در بهبود سطح زندگی مردم جهان، و نیز فرصتی برای درک بیشتر این فناوری‌ها و عملکرد آنها می‌باشد.

اولین بار در ۲۹ اکتبر سال ۲۰۰۵ (۷ آبان ۱۳۸۴) روز جهانی اینترنت جشن گرفته شد و سال به سال بر شکوه این مراسم افزوده می‌شود.

گفتنی است این مراسم یک وب‌سایت مخصوص به خود هم دارد که با آدرس www.theinternetday.com در دسترس عموم قرار دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`