موج
تداوم شمارش آرا در ترکیه:

اردوغان پیشتاز است اما قلیچدار روایت دیگری دارد

 اردوغان پیشتاز است اما قلیچدار روایت دیگری دارد

شمارش آراء انتخابات ریاست جمهور ترکیه در حالی ادامه دارد که با شمارش ۶۰.۴۰ درصد آراء، اردوغان پیشتاز است اما قلیچدار اوغلو روایت دیگری دارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از تی‌آرتی، رأس ساعت ۸ صبح شعب اخذ رأی در مناطق مختلف ترکیه باز شد تا مردم این کشور سیزدهمین رئیس‌جمهور و ۶۰۰ نماینده پارلمان این کشور را انتخاب کنند؛ فرآیند رأی‌گیری تا ساعت ۱۷ بعدازظهر ادامه داشت.

رجب طیب اردوغان، کمال قلیچدار اوغلو، و سینان اوغان سه نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری هستند؛ البته محرم اینجه نیز در این انتخابات حضور داشت، اما روز پنج‌شنبه با بیان اینکه نمی‌خواهد شکست اپوزیسیون به حضور او نسبت داده شود، رسماً کناره‌گیری خود را اعلام کرد.

تمام نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد در انتخابات ریاست‌جمهوری رقابت و دوقطبی اصلی بین اردوغان و قلیچدار اوغلو است.؛ نامزد برنده باید بیش از ۵۰ درصد آراء مأخوذه را کسب کند، در غیر این صورت دور دوم انتخابات دو هفته بعد (۲۸ می) برگزار خواهد شد.

انتخابات ترکیه

بیشتر بخوانید:

حضور جالب رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در حوزه رای‌گیری + فیلم

 

در این انتخابات ۶۰ میلون و ۹۰۴ هزار نفر در داخل ترکیه و ۳ میلیون و ۲۸۶ هزار نفر در خارج کشور، واجد شرایط رأی‌دادن هستند.

در تاریخ ۱۰۰ ساله جمهوری ترکیه، تنها ۲ بار میزان مشارکت از ۷۰ درصد پایین آمده و به ۶۴ درصد رسیده است.

براساس قوانین انتخابات در ترکیه، هر شهروند فقط در یک مکان ازپیش‌تعیین‌شده می‌تواند رأی بدهد و همچنین دولت حق دارد از شهروندانی که رأی نمی‌دهندد، جریمه نقدی دریافت کند، اما این قانون عملاً تاکنون اجرایی نشده است و کسی بابت رأی‌ندان جریمه نشده است.

 

دیدگاه شهرداران استانبول و آنکارا درباره نتایج انتخابات

اکرم امام اوغلو شهردار استانبول گفت: از شهروندان می خواهم که به نتایجی که خبرگزاری آناتولی می دهد، توجه نکنند. میزان آراء اردوغان تاکنون طبق آمار ما پایین است.

از سوی منصور یاواش شهردار آنکارا هم اعلام کرد: نتیجه انتخابات هنوز مشخص نشده است اما مدیر خبرگزاری آناتولی نتایج را از مقر حزب حاکم مدیریت می کند. ما اطلاعات درست را به شهروندان اعلام خواهیم کرد. نتایج دور اول این انتخابات طبق اطلاعات رسیده به ما، با پیشتازی نامزد ما قلیچدار اوغلو به پایان خواهد رسید.

 

تداوم شمار آراء با پیشتازی اردوغان

شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در حالی ادامه دارد که رجب طیب اردوغان پس از شمارش ۶۰.۴۰ درصد آراء پیشتاز است.

نتایج شمارش ۶۰.۴۰ درصد آرای ریاست جمهوری ترکیه؛

اردوغان: ۵۱.۷۱

قلیچدار اوغلو: ۴۲.۴۵

سنان اوغان: ۵.۳۲

موضع‌گیری اردوغان پس از اتمام زمان رأی‌گیری در ترکیه

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور کنونی ترکیه امروز یکشنبه و پس از اتمام زمان رأی‌گیری در کشورش در توییتر نوشت: همراهان و هموطنان عزیز... روند رای گیری به شکلی که خدا را شکر شایسته دموکراسی ما بود تکمیل شد. اکنون، مثل همیشه، وقت آن است که پای صندوق های رای را محکم بگیریم. تا زمان نهایی شدن نتایج، ما همچنان از اراده ملت خود محافظت می کنیم!

انتخابات ترکیه

شمارش آراء در ترکیه آغاز شد

روند رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در سراسر ترکیه پایان یافت.

مراکز رای گیری بلافاصله شروع به شمارش آراء کردند.

 

قلیچدار اوغلو: بهاری به ترکیه بازمی‌گردد که تداوم خواهد داشت

کمال قلیچدار اوغلو» نامزد ائتلاف مخالفان در انتخابات ریاست‌ جمهوری امروز در ترکیه و رقیب اصلی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور کنونی این کشور امروز یکشنبه پس از اینکه رأی خود را در شهر آنکارا به صندوق انداخت، در سخنانی خطاب به خبرنگاران گفت: به خواست خدا کشورمان به بهار بازمی گردد. این بهار ادامه نیز خواهد داشت. من مشتاق دموکراسی هستم. همه ما دلتنگ دموکراسی هستیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه