موج
هند خطاب به دولت انگلیس:

«کوه نور» را پس بدهید!

«کوه نور» را پس بدهید!

دولت دهلی از لندن خواسته تا هزاران قطعه مصنوعات از جمله بزرگترین قطعه الماس تراش خورده جهان موسوم به "کوه نور" را به هند بازگرداند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نوشته روزنامه تلگراف، کارزار بازگرداندن این آثار از انگلیس از سوی سطوح عالی رتبه هند آغاز شده است.

این تلاش برای بازگرداندن اشیای با ارزش تحت نظارت کارمندان دیپلماتیک و وزارتخانه‌ای هند انجام می‌شود. همچنین برخی مقام‌های هند می‌گویند که این آثار و اشیا در دوران حکومت استعماری بریتانیا بر هند از این کشور به سرقت رفته است.

در گزارش تلگراف همچنین آمده، کارزار بازگرداندن این اشیا ممکن است روابط دهلی و لندن را مختل کند.

دیپلمات‌های هند در لندن قرار است درخواست رسمی خود را به اشخاص حقیقی و نهادهایی که این اشیا را در اختیار دارند، مطرح کنند و این روند در سال جاری میلادی آغاز می‌شود.

این کارزار همچنین به دنبال بازگرداندن الماس ۱۵۰ قیراطی "کوه نور" است. این الماس که زمانی در اختیار حکام هند بود در دوران الحاق پنجاب در ۱۸۴۹ توسط بریتانیا به این کشور برده شد و در حال حاضر بر روی تاج ملکه‌های انگلیس قرار دارد.

پس از آنکه حزب حاکم هند به لندن هشدار داد که استفاده از این تاج و الماس کوه نور می‌تواند باعث یادآوری خاطرات دردآور دوران استعمار شود، نه این تاج و نه الماس در جریان مراسم تاجگذاری چارلز استفاده نشدند.

هند بارها از ۱۹۴۷ و زمان استقلال از بریتانیا، از انگلیس خواسته تا کوه نور را برگرداند اما موفقیتی حاصل نشده است. لندن اصرار دارد که این الماس طبق یک معاهده معتبر به دست آمده است.

قوانین انگلیس، موزه‌های این کشور را که از هزاران اقلام دیگر که از هند خارج شده نگهداری می‌کنند، از پس دادن و فروختن این اشیا ممنوع می‌کند، مگر در موارد خاص.

در سال ۲۰۲۲ موزه زندگی گلاسگو با بازگرداندن هفت قلم از اشیا به هند موافقت کرد که نخستین موزه انگلیسی است که دست به چنین کاری زده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه