موج

چین فضاپیمای باری جدید خود به نام "تیانژو ۵" را با موفقیت پرتاب کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپیس، فضاپیمای باری "تیانژو ۵"(Tianzhou ۵) از مرکز راه‌اندازی فضایی "ون‌چانگ"(Wenchang) در استان هاینان در جنوب چین، بر فراز موشک "لانگ مارچ ۷"(Long March ۷) بلند شد.

انتظار می‌رود که این فضاپیمای باری ۱۰.۶ متری، حدود ۶.۵ ساعت پس از پرتاب به ایستگاه فضایی "تیانگونگ"(Tiangong) بپیوندد.

فضاپیمای باری تیانژو ۵ حدود ۱۳۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد و ظرفیت بار آن تقریبا ۶۹۰۰ کیلوگرم است. ماموریت تیانژو ۵، مایحتاج مورد نیاز برای ماموریت سرنشین‌دار "شنژو۱۵" (Shenzhou ۱۵) را تحویل خواهد داد که احتمالا تا پایان نوامبر به فضا پرتاب می‌شود.

پیش از پرتاب، اطلاعات دقیقی در مورد محموله منتشر نشده بود اما انتظار می‌رود که تیانژو ۵، سوخت ایستگاه فضایی را همراه با غذا و مواد لازم برای فضانوردان حمل کند. پیمانکار اصلی فضایی چین فاش کرد که این فضاپیما پنج ماهواره "کیوب‌ست"(cubesat) و پنج آزمایش دیگر را نیز به عنوان بخشی از مأموریت خود به تیانگونگ خواهد برد.

چین در ماه‌های اخیر، دو ماژول را راه‌اندازی کرد تا به ماژول "تیانه"(Tianhe) بپیوندد. این ماموریت‌های بزرگ نشان‌دهنده تکمیل ایستگاه فضاییT شکل تیانگونگ است که در حال حاضر میزبان سه فضانورد ماموریت "شنژو۱۴"(Shenzhou ۱۴)، "چن دونگ"(Chen Dong)، "لیو یانگ"(Liu Yang) و "کای شوژه"(Cai Xuzhe) است.

با وجود همه ماژول‌ها، سه فضانورد شنژو۱۴ می‌توانند پیش از پایان سال، از خدمه شنژو۱۵ که نام آنها فاش نشده است، استقبال کنند و نخستین تحویل خدمه تیانگونگ را انجام دهند.

چین قصد دارد تیانگونگ را حداقل برای یک دهه دارای سرنشین و عملیاتی نگه دارد. این بدان معناست که باید بیشتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی دوام بیاورد و احتمالا به تنها ایستگاه فضایی در مدار بالای زمین تبدیل شود.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: فضاپیمای باری
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها